ינון מגל ובן כספית

קהלני: "בנינו מערכות שמפחידות את השוטרים"

השר לביטחון פנים לשעבר תקף את התנהלות הממשלה ביחסה למשטרה: "לקחנו את אותם אנשים שאמורים לשמור עלינו, ומשכנו את השטיח מתחת לרגליהם"


אובדן המשילות: מדינת ישראל נכנסה למערכה בשתי חזיתות – האחת מול חמאס שנגמרה בהפסקת אש; והשנייה מול ערביי ישראל שממשיכה במלוא העוצמה. ברשתות החברתיות מתפרסמים מדי יום עשרות סרטונים של צעירים ערביים מתגרים בשוטרים, מקללים, עושים תנועות מגונות ואף תיעוד מזעזע של תקיפת שוטר במדרגות הר הבית. אתמול (ש') עצרה המשטרה 26 חשודים בשל תקיפת שוטרים והפרות סדר; ועצרה שני חשודים בתקיפת השוטר בהר הבית. בנושא זה ביקשו בן כספית וינון מגל לשוחח עם אביגדור קהלני, שר לביטחון פנים לשעבר וגיבור ישראל, שהגיב לדברים.

אביגדור קהלני התייחס למצב הביטחון הפנים־ארצי, לאור העימותים האלימים בין ערביי ישראל ויהודים להם היינו עדים בשבועות האחרונים, וטען: "מדינת ישראל צריכה לעצור ולשאול לאן היא הולכת, ואיפה היא תהיה בעוד עשור". לדעתו, "לקחנו את אותם אנשים שאמורים לשמור עלינו, ומשכנו את השטיח מתחת לרגליהם. בנינו מערכות שמפחידות את השוטרים, השוטר הפך מבוהל. צריך לזכור שהשוטרים חייבים לחוש שהמדינה מאחוריהם, נותנת להם את הכוח להחזיק את הדגל בראש התורן, והם לא חשים כך".

עוד הוסיף, כי: "אנחנו לא נלחמים על חירותנו ועצמאותנו, הורדנו את הדגל לחצי התורן. אנשים התרחפנו, משהו קרה במדינה הזאת". לכן הוא סבור כי יש לבצע רה-ארגון של המערכות. "צריך להיערך ולומר איך אנחנו מנהלים את סדר היום הלאומי שלנו במדינת ישראל. היום אנחנו לא מנהלים - הנגב לא נמצא בידינו, ראו את החקלאים שזועקים ואין איש שעוזר; ואת השוטרים בתמונות האחרונות שזעזעו אותי, ירדו לי דמעות בעיניים".

הוא סיפר על השינויים שביצע במערכת המשטרה בתקופה בה כיהן כשר לבט"פ, וקרא להקמת צוות מיוחד של 3 ניצבים, "שיבואו עם פתרונות שהממשלה תאמץ, ולא רק תקציבים. אולי צריך להעביר למשטרה עוד 500 חיילים בשנה? אולי הפקידות צריכה להיות אנשים אזרחיים?. שוטר עולה פי 3 מאדם אחר שיושב לידו בשולחן ומעביר דואר. יש כיוונים של חשיבה חדשים". קהלני הסביר: "שוטר צריך להתחכך עם הציבור, לשמור עליו ולהיות נוכח בשטח, בתנועה, ביישובים, איפה שהקרימינלים חוגגים".

קהלני התריע: "בעוד 10 שנים נהיה במצב הרבה יותר גרוע מעכשיו, מישהו חייב להתעורר פה. צריך לעבוד יום ולילה ולשנות. זה יגיע אל שער ביתם של האנשים. אם נמשיך במצב הזה, לא נסתובב ברחוב בעוד עשר שנים, נסתובב כולנו עם אקדחים ונשמור על הגב". 

     

עריכה: עופרי גליכמן

23/05/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פעילות המשטרה
פעילות המשטרה  |  צילום: נועם ריבקין פנטום/פלאש 90
Paris