ינון מגל ובן כספית

"רק חילופי שבויים ישיבו אותם"

אבירם, אחיו של אורון שאול: "כל הזמן מוליכים אותנו שולל, אבל הפעם יש לנו הזדמנות פז. יש לנו הזדמנות לדבר במונחים שונים משל גלעד שליט"


מבצע 'שומר החומות' נגמר בתום 11 ימי לחימה אינטנסיביים, ובינתיים - שקט מתוח. 7 שנים חלפו ממבצע 'צוק איתן', במהלכו נפלו בשבי סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר אורון שאול ז"ל; ועל אף המומנטום שהשיגה ישראל במערכה האחרונה, היא לא דרשה בתמורה את גופות החיילים, והחזרת השבויים – אברה מנגיסטו והישאם א־סייד. בנושא זה שוחחו בן כספית וינון מגל עם אבירם שאול, אחיו של אורון, שהסביר מדוע עסקת חילופי שבויים היא הפתרון היחיד.

אבירם שאול סיפר על התחושות עם סיום מבצע שומר החומות, שתם ללא השבת החיילים השבויים: "הרגשות מורכבים ולא פשוטים אבל לצערי אנחנו מורגלים לזה כבר 7 שנים. אני שלחתי את אחי ללכת להילחם בצבא, החזירו לי קרטון בצבע חום שרשום עליו צ' בגדול. זה לא מה שאני שלחתי". הוא שיתף כי משפחתו חשה בימים אלה שהתקשורת "כולה מושקעת בזה, והמבחן האמיתי הוא האם הציבור ימשיך לדחוף והתקשורת תמשיך לדבר על זה".

הוא הדגיש: "אנחנו לרגע לא חשבנו שתושבי עוטף עזה והילדים בדרום יישארו שבויים לדרישה הזאת, אבל צריך להגיד בצורה ברורה - הפתרון הוא רק באמצעות עסקת חילופי שבויים. ניסינו 7 שנים למצוא קיצורי דרך ואין, זו האמת. מהסכם קהיר עד ההסכם הטורקי, ממכונות ההנשמה והחיסונים לעזה, כל הזמן מוליכים אותנו שולל. אבל הפעם יש הזדמנות פז, ביתרון האסטרטגי שיש לנו על חמאס אנחנו יכולים לא לדבר על מונחים של עסקת שליט אלא הרבה פחות".

"יש פה טיוח, אין ספק"

בהמשך, התרעם על השימוש במונח 'גופות החיילים': "כשאנחנו עתרנו לבג"ץ כדי לשנות את הסטטוס שלו, בג"ץ אמנם לא מתערב בנושא שבין משפחות שכולות למדיניות, הוא אמר בצורה ברורה שלא ניתן לקבוע שאורון הוא חלל ושאינו בחיים", והוסיף: "אמא שלי עד היום בטוחה, להתווכח עם הרגשה ותחושה אימהית? אני לא יכול, אי אפשר".

שאול הסביר: "היו המון חורים בפרוטוקולים שנתנו לנו, השחירו הרבה, לא נתנו לנו לראות הכול, הסתירו הרבה, הייתה הרבה דיס־אינפורמציה מצה"ל". לדעתו, "יש פה טיוח, אין ספק. אורון חי ונושם? אני רוצה לקוות אבל לא יכול להאמין. מבחינת צה"ל הוא חלל". הוא ביקר את הגישה בה נוקטת משפחת גולדין, שקוראת לא לשחרר מחבלים אלא להתנות דברים הומניטריים בהחזרת הבנים, כדוגמת חיסונים וחשמל, אך לדעתו של שאול "הדרך הזאת לא מציאותית ולא ריאלית מי שחושב ככה הוא פנטזיונר".

הוא חשף כי הייתה עסקה שנרקמה, שעסקה בשחרורים הומניטריים שבסוף לא יצאה לפועל: "בהקשר של אסירים הומניטריים כבר הגיעו להבנות ואני לא רוצה להגיד על אסירים ביטחוניים – זקנים, זקנות, ילדים קטנים. אני אומר את זה בידיעה מוחלטת, לא סתם מציף פה דברים". בסיום השיחה סיפר על ההתמודדות של אמו עם ההחלטה שלא להתנות את הפסקת האש בהחזרת הבנים: "אמא היא הלביאה של המשפחה. היא עברה כל כך הרבה בחיים, היא לא תשבר כל כך מהר וגם אנחנו לא".

         

עריכה: עופרי גליכמן

24/05/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ינון מגל ובן כספית
ינון מגל ובן כספית  |  צילום: 103fm
Paris