איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ההסדר לא נותן מענה לבני פחות מ-45"

עו"ד שלומי מור על סיום תקופת החל"ת: "בני 45 ומעלה יקבלו כ-3 חודשי אבטלה נוספים, מתחת לגיל זה יקבל רק מי שעבד 6 חודשים בשנה וחצי האחרונות"


שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) הכריז על כוונתו לסיים את תשלומי החל"ת במועד שנקבע בחוק – סוף חודש יוני. אך החריג את בני ה־45+, משום שחזרתם לשוק העבודה אורכת זמן רב יותר. כמו כן, הוחלט להפסיק את תשלום המענק לבני 67 פלוס, ולאפשר חל"ת גמיש בענף התיירות. עו"ד שלומי מור, סגן היועץ המשפטי של הביטוח הלאומי, עדכן בפרטים.

עורך הדין שלומי מור התייחס בפתח השיחה להשפעה של הסדר תשלומי החל"ת החדש על צעירים מתחת לגיל 45: "מי שמתחת לגיל 45 יקבל את דמי האבטלה רק אם הספיק לעבוד 6 חודשים בשנה וחצי האחרונות. מנכ"ל הביטוח לאומי דיבר על זה שצריך להאריך לכולם מגיל 28, לצערנו זה לא מה שקרה. אבל לכל הפחות, בהסדר שפורסם אתמול, הם יקבלו את האפשרות לקבל דמי אבטלה".

עוד הוסיף, ואמר: "בני 45 ומעלה יקבלו כ-3 חודשי אבטלה נוספים, שמבוססים על הזכאות שהייתה להם בתקופת הקורונה. גובה התשלום ימשיך להיות כפי שהיה בחודש יוני ובחודש מאי, זאת אומרת לפני הראשון ליולי". כמו כן, התייחס להשפעה של ההסדר המתגבש לגבי אנשים שיפנו להכשרה מקצועית, והסביר: "בהכשרה המקצועית לא יפחיתו את דמי האבטלה. בעבר הייתה הפחתה, אבל עד סוף השנה לא תהיה הפחתה; והזכאות בזמן ההכשרה מלאה".

באשר לכפל קצבאות, הבהיר עו"ד מור כי אדם אשר מקבל דמי אבטלה, "יוכל להמשיך לקבל את הקצבאות האחרות שלו. אנחנו נתחשב בקצבת האבטלה באופן מסוים אבל לא נשלול קצבה אחת בגלל השנייה", והוסיף: "הביטוח הלאומי היה רוצה שזה הסדר שיימשך כהסדר קבע, אבל יש אילוצים כאלו ואחרים".

בני ה-67 ייאלצו להיפרד מתשלום החל"ת לפי ההסדר החדש, ומור התחייב להעלות את הנושא בכנסת, עך מנת שגם "האוכלוסייה הזאת תקבל מענה, כפי שקיבלה בתקופת הקורונה". הוא הסביר כי הדבר כרוך בשינוי חקיקה, ולהערכתו "אין קושי לקדם את זה בכנסת".

    

עריכה: עופרי גליכמן

23/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris