סיון כהן

"אין לנו מספיק אחריות ציבורית"

פרופ' דרור מבורך, בי"ח הדסה: "מיני-התפרצות הייתה צפויה בקרב אוכלוסיות לא מחוסנות, אבל לצערי היא הפכה לקצת יותר גדולה בגלל מחדלי נתב"ג"


מזה כשלושה חודשים התבשמנו מהאווירה הכללית שהקורונה מאחורינו, ושישראל ניצחה את הנגיף האימתני; אך בעקבות מספר מוקדי התפרצויות שמקורם בשבים מחו"ל, הוגדר לראשונה היישוב בנימינה־גבעת עדה כיישוב 'אדום'. החשש במערכת הבריאות מפני התפרצות בלתי נשלטת גובר, נוכח נתוני התחלואה שעולים, ועל הפרק – החזרת חובת עטית המסכות בחללים סגורים. סיון כהן שוחחה עם פרופ' דרור מבורך, מבית החולים 'הדסה', שהגיב לדברים.

בימים האחרונים מאובחנים בכל יום מעל ל־100 בני אדם כחיוביים לנגיף קורונה, חלקם מחוסנים. יש חשש בקרב חלקים נרחבים בציבור שמא יעילות החיסון פוחתת אל מול הזן ההודי, המכונה גם כזן הדלתא. אך פרופ' דרור מבורך הסביר כי כנגד הזן הבריטי וההודי, יעילות החיסון עומדת על כ־85 אחוזים. לדבריו, העלייה בנתוני התחלואה לא מפתיעה, שכן היה צפוי "שתהיינה מיני התפרצויות בקרב אוכלוסייה לא מחוסנת, שחלק קטן מהמחוסנים גם ישתתפו בה".

למרות זאת, הודה: "לצערי מיני ההתפרצות הפכה לקצת יותר גדולה, בגלל מחדל נתב"ג". פרופ' מבורך טען שנתב"ג זו נקודת התורפה של ישראל. לכן, המליץ לציבור להימנע מטיסות בתקופה הקרובה; קרא לממשלה להגביר את האכיפה בקרב השבים מארצות עם תחלואה גבוהה; כמו גם לטפל בנושא הבדיקות בנמל התעופה, והוסיף: "אין לנו מספיק אחריות ציבורית. כשבן אדם נשלח לבידוד הוא צריך לכבד את זה, הוא לא יכול להפר את תנאי הבידוד שלו".

"יש קשר סביר מאוד בין החיסון לבין דלקת בשריר הלב"

בהמשך, התייחס לקשר בין החיסון של פייזר לדלקת בשריר הלב, ועדכן בפרטים: "משרד הבריאות השכיל לעשות והקים ועדה בראשותי שבדקה את העניין הזה בצורה מאוד אינטנסיבית. תוך שבועות הגענו למסקנה שיש קשר סביר מאוד בין החיסון לבין דלקת בשריר הלב, במיוחד בגברים צעירים, ובמיוחד לאחר החיסון השני".

פרופ' מבורך ציין כי המסקנה הובילה להמלצה 'הפושרת' לחיסון צעירים שיצאה לפני כשבועיים, ומשום שהתחלואה באותה העת הייתה נמוכה. "כיום המצב השתנה, יש התפרצויות ומשרד הבריאות יצא בהמלצה גורפת לחיסוני ילדים. אני בהחלט מצטרף להמלצה הזאת, עם הסתייגות אחת. בבנות, הסיכון הוא מאוד מאוד נמוך ואין מה להסס בכלל. בבנים, צריך לדעת שאחד ל-5,000 בנים יכול לפתח דלקת בשריר הלב, שברוב המקרים קלה".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס הצהירה כי ייתכן וביום ראשון הקרוב תחזור חובת עטית המסכות בחללים סגורים. פרופ' מבורך סיפר כי בבית החולים הדסה "לא הורדנו מסכות גם כשהיה אפשר, כי ברור לנו שבאזור בית החולים זה לא רעיון טוב להוציא את המסכות. ההצעה של שרון אלרעי באמת נכונה", והוסיף: "באזורים כמו בנימינה או בערים אדומות, צריך לחשוב גם על החזרת תו ירוק".

       

עריכה: עופרי גליכמן

24/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נמל התעופה בן גוריון בימי קורונה
נמל התעופה בן גוריון בימי קורונה  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris