ניסים משעל וטל שלו

לאחר שנתיים וחצי: ביל קוסבי משתחרר

ביהמ"ש העליון בפנסילבניה הודיע כי החליט לבטל את הרשעתו של הקומיקאי והשחקן בן ה־83 • יונה לייבזון ('חדשות 12'): "ישנה אכזבה גדולה מהמהלך"


לאחר שנתיים וחצי במאסר, בית המשפט העליון בפנסילבניה הודיע אתמול (ד') כי החליט לבטל את הרשעתו של הקומיקאי והשחקן ביל קוסבי בן ה־83 בשלוש עבירות של תקיפה מינית. החלטת בית המשפט עוררה תדהמה בארצות הברית, בין היתר מאחר שנגזרו על קוסבי דאז בין שלוש עד עשר שנות מאסר. כתבת 'חדשות 12' בארצות הברית יונה לייבזון הביאה פרטים נוספים על הבשורה המפתיעה.

בית המשפט העליון בפנסילבניה החליט לבטל את הרשעתו של ביל קוסבי בטענה כי נפלו פגמים בהליך המשפטי נגדו. יונה לייבזון הבהירה כי למעשה "ביהמ"ש לא קובע שהוא לא תקף מינית באופן חמור, ובכלל לא דן בסוגייה הזאת", אלא דן בשאלה "האם ההרשעה שלו הייתה קבילה או לא".

היא הסבירה כי בשנת 2004 התובע שהיה בזמנו "אמר לו 'אני לא הולך להגיש נגדך כתב אישום, במקרה הזה כתב אישום פלילי, אבל תשתף פעולה עם ההליך האזרחי'. במסגרת ההליך הוא מספק מעין הודאה, מדבר על מה שהיה, גם במקרה של אותה אישה. לאחר מכן מתחלף התובע, שאומר 'אני אשתמש בדברים שאמרת, פותח נגדך את התיק ומגיש נגדך כתב אישום'. ביהמ"ש אומר שההליך הזה לא היה קביל, אי אפשר לעשות את זה אחרי שניתנה הבטחה".

לייבזון ציינה כי קוסבי הורשע במקרה אחד, אך "יש עשרות נשים שהתלוננו נגדו, שדיברו בין אם באופן גלוי, ובין אם לא, נגדו. על רוב המקרים חלה התיישנות. חלק מהמתלוננות זה על מקרים שקרו משנת 65, היו גם בשנים מאוחרות יותר ויותר לאחרונה אבל חלק באמת קרו בעבר וזו חלק מהבעיה", והוסיפה: "יש אכזבה גדולה מאוד כי התיק של קוסבי היה תיק הדגל של מחאת 'MeToo'. אנשים שואלים את עצמם האם זה ירתיע מתלוננות, שגם שמישהו הולך לכלא, בסוף הופכים את ההחלטה".

בהמשך, התייחסה לתגובות להחלטה בקרב המתלוננות, ואמרה: "הן מאוד מאוכזבות, במיוחד אותה אישה שעבדה במוסד אקדמי שהוא סימם אותה ותקף אותה מינית".

    

עריכה: עופרי גליכמן

01/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניסים משעל וטל שלו
ניסים משעל וטל שלו  |  צילומים: 103fm ובאדיבות המצולמת
Paris