איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אנחנו נמצאים בסיפור חדש, סיפור זן הדלתא"

פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, על שיא ההדבקות מאז חודש מרץ: "הידע שלנו מוגבל, אז אנחנו צריכים לאזן בין תועלת לנזק"


במהלך היממה האחרונה, נרשם מספר הנדבקים הגבוה ביותר מאז התפרצות זן הדלתא בישראל. על כך שוחחה ענת דוידוב עם פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, שהתייחסה לנתונים ולמצב המבלבל בו שרוי הציבור הרחב שמחוסן לקורונה בשני חיסונים.

"יעילות החיסון ההתחלתית כפי שנבדקה בניסוי הקליני הייתה מאוד גבוהה, אבל זה היה נכון לזן הקודם וגם אז היא לא הייתה מושלמת. עכשיו אנחנו בסיפור חדש, אנחנו בסיפור זן הדלתא", הסבירה הפרופ' והדגישה כי יש הבדל משמעותי בין תנאי המעבדה בניסוי הקליני לבין מה שקורה בשטח, "בשטח עוד תנאים מתערבים כמו למשל זמן שחולף, נוגדנים שיורדים, זן חדש שמגיע וכו'".

פרופ' סדצקי התייחסה לשאלת החיסון השלישי ואמרה: "מדעית אנחנו לא יודעים מה המשמעות של רמת הנוגדנים שיורדת, עדיין יש חסינות תאית. אבל זה לא כל כך פשוט להחליט על מנת חיסון שלישית כי הנושא הזה עדיין לא נבדק בתנאים קליניים. לא יכולים לקבל החלטה ככה סתם להוסיף חיסון שלישי כשאנחנו לא יודעים לא מה ההשפעה של זה ולא האם אנחנו רוצים לחכות לגרסה מעודכנת של החיסון". עם זאת הסבירה כי יש הבדל גדול בין מדוכאי חיסון לבין כלל הציבור, "זה ממש לא דומה אחד לשני. אנחנו במגפה לפעמים דוחפים לעשות כל מני דברים באישורי חירום". 

ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר התייחסה לעלייה בתחלואה והסבירה כיצד צריך לפעול: "צריכים להשתמש בטכנולוגיה, חיסונים ובטיפולים שיתפתחו. אבל צריך להבין שארגז הכלים היחיד שיכול לעזור לנו בקורונה הוא ארגז כלים משולב. כשהתחלואה עולה חייבים לנקוט בגישות שונות של ריחוק חברתי. ככל שנעשה את הפעולות האלה יותר מוקדם, נוכל לעשות פעולות יותר מרוככות".

האם כדאי להחזיר את התו הירוק? לא בטוח אם שואלים את פרופ' סדנצקי: "התו הירוק נותן לאנשים תחושה שהם בטוחים. אני חושבת שצריך להסביר לאנשים, שחייבים להתחסן ושהחיסון מגן עליהם מבחינה אישית ומקנה ביטחון נוסף להגנה מפני מחלה קשה, אבל יחד עם זאת צריך להבין שקולקטיבית אנחנו עדיין חייבים להישמר. הרעיון הזה שבו תו ירוק מקנה לאנשים אפשרות ללכת לחתונה ולרקוד בהתקהלות המונית, לעת הזו כשהמספרים עולים בכזו צורה, זה לא נכון".

עריכה: רון שהין

20/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' סיגל סדצקי
פרופ' סיגל סדצקי  |  צילום: פלאש90
Paris