103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
103fm מעדכנים

עצב גדול: רוני דניאל הלך לעולמו

העיתונאי האהוב נפטר בגיל 73 • דניאל, הפרשן הצבאי הבכיר, הגיש בתחנה מדי שבוע • האזינו לתוכנית המלאה לזכרו


הלם וכאב: הפרשן הצבאי רוני דניאל, איש 103fm, הגיש כאן רק בחמישי האחרון, לראשונה מהאולפן החדש שלנו ברמת השרון. דניאל, עיתונאי ותיק ומוערך, ואדם אהוב במיוחד במסדרונות התחנה, הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. בחמישי ב־12:00, בדיוק בשעה שבה שידר, יגישו אלון בן דוד ויואב לימור שעתיים מיוחדות לזכרו ב־103fm.

דניאל, סגן אלוף במילואים, נולד בעיראק בשנת 1947, ועלה לארץ בגיל 3. הוא גדל בקיבוץ מעוז חיים. היה כתב בקול ישראל, ובהמשך בחדשות ערוץ 2, לימים 'חדשות 12', שם עבד עד ליום פטירתו.

בשנים האחרונות הגיש ב־103fm, תחילה כמגיש תוכניות אקטואליה ומאזינים. ב־2018 החל להוביל תוכנית שבועית קבועה בשם 'הקבינט' לצד העיתונאים הצבאיים אלון בן דוד ויואב לימור. השנה החל להגיש בקביעות את רצועת המאזינים מדי חמישי ב־12:00, ועשה כך, כאמור, עד לחמישי האחרון ממש.

את הידיעה הביא נתן זהבי בשידור, בעודו נחנק מדמעות. "חברנו רוני דניאל הלך לעולמו", אמר ולא הצליח לסיים את המשפט. מהרדיו בקעו צליליו של אריק איינשטיין המנוח, האהוב על שניהם, ששר 'שלום חבר' ו'דמעות של מלאכים'. "אני לא מסוגל לשתף, תסלחו לי", אמר זהבי בקול רועד. 

דידי הררי פתח את תוכניתו במילות פרידה לרוני דניאל, וסיפר על המפגשים איתו במסדרונות התחנה בימי חמישי, היום שבו שידר לפניו. "הייתי נבוך מזה שהוא מרעיף עלי אהבה ושבחים", גילה, "הייתי רואה אותו עם המבט הנערי בפרצוף המתבגר. האכפתיות הזו, אהבת הארץ, אהבת הצבא שלנו. הכול ביחד, כל אלה הרכיבו את האיש הנפלא הזה. הוא יחסר לנו מאוד, בחלון הזכוכית של האולפן כשהוא מקשיב לנו ומחייך, במסדרון, בחדר שלנו ובעיקר בחיים שלנו".

דידי השמיע קטע שהקליטו עם דניאל ממש בחמישי האחרון, וסיכם: "רוני האהוב, אני בטוח שאתה שומע, עברת דרך, היית איש עשייה, השארת חלל גדול שנצטרך להתמודד איתו. איש גדול. תודה לך, רוני דניאל. עכשיו תנוח". האזינו וקיראו את הדברים המלאים של דידי הררי כאן.

רוני דניאל באולפן 103fm
  

ב־16:00 פתחה ענת דוידוב את תוכניתה בסיפור היכרותה עם רוני דניאל. "הייתי בתחילת שנות ה־20 שלי כשהגעתי ל'קול ישראל'. רוני היה כבר כוכב. אחד הכוכבים הגדולים של התקופה וכל מי שהצטרף הסתכל על חבורת הכוכבים הזאת בהערצה". היא אמרה כי פטירתו של רוני הגיעה "מוקדם מדי", והוסיפה: "תחסר לנו מאוד ב־103fm, לחברים בתחנה שאהבו אותך כל כך, למאזינים. אין לך מושג כמה אנחנו מתגעגעים".

בן כספית הקדיש לדניאל את 'השוטר הטוב' בפתח תוכנית הערב שלו, ואמר כי הוא "שייך לדור שבו להיות פטריוט לא היה מביך, דור שלא חיפש מה הוא יכול לקבל מהמדינה אלא השתדל לתת לה". לדברי כספית, רוני "הרגיש עד יומו האחרון כסוג של אבא של המדינה, המלאך השומר שלה, והוא נלחם עבורה ועליה כל חייו".

"רוני היה חבר, מענטש אמיתי, אדם שלא ידע פחד ולא חש בהלה מעולם", הוסיף כספית, "אפשר להמשיל אותו לפרי הלאומי שלנו, הסברס - קוצני ומפחיד מבחוץ, רך ומתוק מבפנים".

"אז תשמע רגע רוני", פנה כספית, "אנחנו נרים כוסית לזכרך כאן עם החבר'ה, אתה שב לשש בש עכשיו עם אריק ועלי מוהר, מסור להם ד"ש ותחשוב עלינו ממשיכים לאכול את הלב בבלומפילד כאן למטה. עשינו עסק?"

צילום במחנה, טוניק, באדיבות ארכיון צה
דניאל במשרדו, 1989 // צילום ארכיון: במחנה, טוניק, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
 

"אני רוצה להזדקן אצלכם ברדיו"

מנכ"ל 103fm אור צלקובניק ספד לדניאל, וכתב בין השאר כי הוא היה "ישראלי אמיתי, שנקט עמדה ועמד על המשמר, אך איכשהו הצליח לעשות זאת מבלי לוותר על האמת". לדבריו, "ביום חמישי האחרון השקנו את יום השידורים במשכן החדש של הרדיו. רוני הגיע להגיש את רצועת המאזינים המעולה שלו בשעה 12:00 (ניכר היה שאין בן אדם במדינה שלא רצה להגיע אל רוני הענק), ואמר לי, כשעישן סיגריה בפרסומות: 'האמת, אני אוהב תחנות רדיו ישנות, עם הלכלוך והכול - אבל אני מתחיל להתרגל למקום הזה'.

"כשנפלה בחלקנו הזכות לגייס את רוני לרדיו, לפני כמה שנים, אמר: 'מוצא חן בעיני המקום הזה. אני רוצה להזדקן אצלכם ברדיו'. אז לא תזדקן אצלנו רוני, אבל תמיד תישאר איתנו, תמיד", כתב.

צלקובניק הוסיף כי "בחמישי הקרוב בשעה 12:00, בדיוק בשעה שבה משודרת התכנית הקבועה שלו, יגיעו לרדיו חבריו הקרובים, אלון בן דוד ויואב לימור, שהגישו אינו בעבר את התכנית "הקבינט", לשעתיים מיוחדות לזכרו".

למרות שלא היה כלי נשק, למרות שלא היה סוללת טילים, רוני דניאל היה חלק מההרתעה הישראלית. נטול פחד - נשאר חלק מהצבא הישראלי...

Posted by Or Celkovnik on Monday, July 26, 2021

"חבר ובן אדם"

לאורך היום נפרדו שותפיו לדרך של רוני דניאל מהאיש הכל־כך אהוב, שעשה דרך ארוכה בתחום התקשורת. שלום קיטל, מי שהיה מנכ"ל חברת החדשות בהקמתה ושגייס את דניאל לתפקיד הפרשן הצבאי, אמר בין השאר כי "רוני היה משהו מיוחד, היה בו שילוב בין אהבה אמיתית לצבא ואהבה אמיתית לעיתונות, ואיכשהו זה עבד". בשיחה עם ענת דוידוב ציין עוד קיטל כי "רוני מוכר בתור הפרשן הצבאי המחוספס, הבוטה והלא-שגרתי, אבל הוא היה איש רך, איש של אנשים ושל חברים, עם רגישות לא קטנה".

דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו אמר שרוני היה עבורו מודל לחיקוי, והוסיף: "האשימו פעמים רבות את רוני בכך שהוא אוהב את צה"ל, וזה היה נכון. הוא אהב את המפקדים ואת הלוחמים. הייתה לו גם ביקורת על הצבא, אבל הוא עשה זאת בלי לשפוך את התינוק עם המים. הוא אהב את המדינה".

תגובות רבות הגיעו לזכרו של רוני דניאל. ראש הממשלה נפתלי בנט ספד: "דניאל, האיש ששילב עיתונות עם פטריוטיות וציונות, לא היה רק פרשן צבאי. הוא היה קולה של תקופה אחרת, של ארץ ישראל הטובה, של אהבת המדינה ושמירה על ביטחונה, של הקיבוץ והעיר גם יחד. ביקר כשצריך, נתן מילה טובה כשהגיע. הוא יחסר לכולנו על המרקע, ובלבבות".

ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד, מי שבין השאר הגיש את 'אולפן שישי' שבו רוני דניאל היה חבר פאנל קבוע, כתב: "רוני, חבר שלי. הרבה שנים עבדנו יחד. תמיד היית הכי מקצועי, הכי חרוץ והכי חשוב, חבר ובן אדם. האיש שהיה כולו לב. ליבו נדם. כבר מתגעגע".

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד: "'להיות ישר והגון זו לא הבלחה של רגע - זו דרך חיים' - כך תיאר בפניי רוני דניאל את תפיסת עולמו בהודעת הוואצאפ האחרונה שכתב לי לפני כמה שבועות. איבדנו את פס הקול הייחודי, הישר והבוטח, ההגון והמקצועי של עיתונאי אוהב אדם, אוהב המדינה ואוהב העם.

"רוני דאג במשך שנים, מדי יום ביומו, לכל חייל וחיילת ולביטחונה של מדינת ישראל מאז היה לוחם ומפקד במלחמת ששת הימים ועד יומו האחרון. תנחומיי הכנים והדואבים למשפחתו של רוני ולכל אוהביו הרבים", כתב הנשיא.

שר הביטחון בני גנץ הוסיף כי "רוני צמח מהשטח, ומעמדו נבנה במשך שנים על בסיס יושר, אנושיות ומקצועיות.  הוא לחם במלחמת ששת הימים ויום הכיפורים, הגיע לכל מקום בו היו חיילים, סיקר את ביטחון ישראל בשגרה ובחירום. בעשרות שנים של עבודה, ידע רוני להיות קודם כל בן אדם. אתגעגע אליך רוני, לפטריוטיות, לאהבת הארץ והערכת היושר. אתגעגע לחברות".

"רוני היה מלח הארץ, איש שפיו וליבו שווים", ספד לו שר האוצר אביגדור ליברמן, שהוסיף: "מהיכרותי הקרובה עמו, כל שעשה היה מאהבה כנה למולדת. אני מחזק את בני משפחתו ושולח את תנחומיי הכנים".


התוכנית האחרונה ששידר דניאל ב־103fm בחמישי האחרון
 

"ידע להשתנות כדי להישאר בדיוק כשהיה"

בכירי עיתונאי 'חדשות 12' הגיבו בכאב לידיעה הטרגית. הפרשן עמית סגל כתב לזכרו כי דניאל "היה הפרשן היחיד שהכרתי שגם חרש שדות וגם הוביל חיילים לקרב וגם שידר משחקי כדורסל". הוא הוסיף: "רוני ידע להשתנות כדי להישאר בדיוק כשהיה".

"המילים נגמרות והדמעות לא מפסיקות", כתבה העורכת הכלכלית קרן מרציאנו. הכתב והמגיש עופר חדד הוסיף כי "מתחת לשכפ"צ והאריזה הביטחונית הקשוחה פעם עד הרגע האחרון לב רך וענק של אדם נדיר וחם שהיה אבא ומורה וחבר לכל כך הרבה אנשים. תחסר לנו רוני אהוב".

גם מערכת הביטחון, שאותה סיקר דניאל לאורך עשרות שנים, הרכינה ראש. הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי כתב כי "דניאל היה אדם, מפקד ועיתונאי משכמו ומעלה. צה"ל כולו, וגם אני באופן אישי, עצובים על מותו ומצטערים על לכתו. רוני היה בן אדם, ציוני, נאמן ואמיתי. עיתונאי שקודם כל היה מחויב לדווח אבל גם לבקר, לתמוך ולהביע הזדהות. מהניסיון הרב שלי איתו הוא מעל הכל אהב את צה״ל, חייליו ומפקדיו".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

26/07/2021
הישארו מעודכנים