103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מצאתי משטרה די מדוכאת ובמידה רבה בצדק"

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב התייחס להתנהלות המשטרה: "ספגה לא מעט על הראש בשנים האחרונות", והגיב לטענות של ינון מגל נגדו


השר לביטחון פנים עמר בר לב (העבודה) עלה הבוקר (ג') לתוכניתם של בן כספית וינון מגל והגיב להאשמות של מגל כלפיו, ולהצהרתו כי הוא 'מאוכזב ממנו' בנושא הכינוס בכנסת, שער שכם, איסוף נשק ומקרה האונס בדרום תל אביב.

ינון מגל פתח השיחה, ואמר לשר לביטחון פנים: "אני די מאוכזב ממך. עשית כינוס בכנסת של ערבים שטוענים שהייתה אלימות משטרתית בפרעות. בשער שכם מתעללים ביהודים כל יום ואין מזור. אתה מקדם איסוף נשק מיהודים למרות שאנחנו בסכנה מפני התפרעויות לאומניות. כתבת טור על כך שרצית לשחרר מחבלת להלוויית בתה בניגוד לתקנות. צייצת בקטע של הטרדות נשים, כשנאנסה יום קודם אישה בדרום תל אביב ולא צייצת. תפיסת עולם פרוגרסיבית, שאני לא מבין. אתה השר לביטחון פנים, מה קורה?"

על כך השיב השר: "אני מאוכזב ממך בתור עיתונאי שאתה לא בודק את העובדות, ומסתמך בין היתר על הודעות או דיווחים לא מדויקים של עיתונאים אחרים. בנושא הנשקים, לא היה ולא נברא. הדבר היחיד הוא שנעניתי להמלצתו של היועמ"ש שהנושא לא ייקבע רק על ידי שר הבט"פ, אלא על ידי חקיקה בכנסת. זה הכול".

באשר לכינוס בכנסת, הבהיר: "לא עשיתי את הכינוס, זה כינוס שאיימן עודה עשה, ואני לא חושש בניגוד לפוליטיקאים אחרים להגיע לכול מקום; גם אם אני צופה שתוטח בי ביקורת, כי בכל מקום כזה יש לי מה לומר. באותו כינוס פתחתי סיכמתי ואמרתי שהאלימות בחברה הערבית בלתי נסבלת, זה אחד הנושאים העיקריים שעליי להתמודד איתם. השרים לפניי לא עשו והתעלמו וברחו מזה, אני לא אברח מזה. אני לא בורח ממקומות שאני צפוי לקבל עליהם ביקורת, וגם לא בורח מהתמודדות עם הפשיעה ברחוב הערבי".

כמו כן, הציג את תוכניות הפעולה של המשרד להתמודדות עם הפשיעה והאלימות במגזר הערבי: "היו לא מעט תוכניות גם של הממשלות הקודמות, אבל לא היה יישום. עשיתי תוכנית להתמודדות עם הפשיעה ברחוב הערבי, הצגתי לרה"מ וקיבלתי רוח גבית. זה כרוך בתקציב מאוד גדול של מאות מיליוני שקלים, הצגתי לשר האוצר וגם ממנו קיבלתי רוח גבית. בימים הקרובים אמורה להיות מסיבת עיתונאים של רה"מ ושלי בנושא זה ושם נציג את עיקרי התוכנית".

"ב־3 השנים האחרונות האיראנים התקרבו לפצצה גרעינית"

השר לביטחון פנים הסביר כי באירועי האלימות שהתרחשו במהלך מבצע 'שומר החומות' בערים המעורבות "כולם הופתעו, גם המשטרה הופתעה, הפתעה אסטרטגית וגם השב"כ. ברור לכולם אחרי המהומות שהיו בערים המעורבות שהמציאות אחרת, ויש פגיעה בביטחון מדינת ישראל. זה התדרדר למקומות שראינו שיש פגיעה בגרעין המאוד בסיסי, המאוד אחיד שהיינו רוצים לראות בחברה הישראלית".

בהמשך, שיתף בר לב כי המשטרה ספגה לא מעט ביקורת בשנים האחרונות לאחר שנתיים הן לא היה מפכ"ל קבע אלא ממלא מקום, "דרך מהלכים שנתניהו עשה כנגד בין היתר גם משטרת ישראל, ולכן מצאתי משטרה די מדוכאת ובמידה רבה בצדק". באשר לנושא ההטרדות והפגיעות המיניות, אמר: "מיניתי יועצת שתעסוק אצלי במשרד ותעקוב אחר הנושאים האלה".

השר התייחס לבעיה האיראנית, ולטענתו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו כי 'אנחנו בלמנו את איראן, הם לא', ואמר: "זו אמירה מאוד אומללה כי מה שקרה בשלוש השנים האחרונות, עד לפני 3 חודשים נתניהו היה רה"מ, והאיראנים התקרבו לפצצה גרעינית בעקבות ביטול ההסכם – לכן האמירות האלה הן אמירות סרק. האתגר שלנו, של הממשלה הנוכחית, זה לבלום את האירנים מהתקרבות לפצצה גרעינית".

בסיום השיחה ספד לחברו, הכתב הצבאי הבכיר רוני דניאל ז"ל: "הכרתי את רוני דניאל ב־1984 כשהיינו יחד בקורס מג"דים, באותו צוות, באותו חדר 8-6 שבועות. התיידדנו מאוד ומאז החברות הזאת בינינו נמשכה לאורך כל השנים. ממש הוכיתי בהלם כששמעתי שאתמול הוא נפטר. בן אדם שמבין בנושאי ביטחון, בן בית בכל סלון ובכל בית בחברה הישראלית, אבל לי הוא היה גם חבר".

                

עריכה: עופרי גליכמן

27/07/2021
הישארו מעודכנים

עמר בר לב
עמר בר לב  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90