איריס קול

"חוויתי משי אביטל הטרדה בעיניי ובהרגשה שלי"

שירה מרגלית הביאה את הזווית האישית שלה על פרשת אביטל


לאחרונה עלתה לכותרת פרשת שי אביטל, סוכן הדוגמניות המוביל, לאחר שפורסמו בעניינו מספר תחקירים; זאת על רקע עדויות רבות על ניצול והטרדות מיניות לכאורה. אמש (ג') הצטרפה כוכבת 'האח הגדול' גל גברעם לרשימת המתלוננות, ועוררה סערה גדולה לאחר שפרסמה סרטון בו סיפרה על האטימות בה נתקלה כאשר הגיעה להגיש תלונה רשמית כנגד אביטל. לדבריה, בתחנת המשטרה 'גלגלו אותי מכל המדרגות'. איריס קול שוחחה עם הזמרת שירה מרגלית שהביעה את דעתה בנושא.

בפתח השיחה שיתפה איריס קול בחוויה האישית הקשה שלה: "לפני הרבה מאוד שנים חוויתי הטרדה ומאוד רציתי לטפל בזה ופניתי לעו"ד. איש תקשורת הטריד אותי, עו"ד שגם היה איש תקשורת בעצמו. הוא נתן לי עצה באותם ימים לא לעשות כלום. הוא אמר 'את בתחילת דרכך בתקשורת, עדיף או שתעזבי את מקום העבודה או שתתמודדי עם זה. אבל זה יכול פשוט למחוק אותך, לעצור אותך שלא תופיעי יותר'".

עוד הוסיפה וציינה כי מאז חלפו יותר מ־20 שנה ודבר לא השתנה: "חשבתי שהימים האלה חלפו, ומשהו בתגובה שגל גברעם קיבלה מהמשטרה היה מצמית גם עבורי. להבין פתאום שאת ניגשת להתלונן וזאת התשובה שאת מקבלת, במקום חיבוק, אמפתיה". הזמרת שירה מרגלית, חברתה של גל גברעם, התייחסה לפרשת שי אביטל, ואמרה: "זה סיפור מחריד בעיניי, גם אני עברתי ממנו לפני כמה שנים הטרדה מינית בהרגשה שלי".

היא סיפרה כי אביטל פנה אליה באמצעות ה'פייסבוק' לאחר שחברה שלה חתמה אצלו בסוכנת. "כנראה ראה שאנחנו חברות, והתחיל לשלוח לי הודעות בפייסבוק. כתב לי אני אשמח שניפגש ונכיר אחרי שכתבתי לו שיש לי חבר. אחרי זה הטיח בי ואמר שאני מבוהלת ולא רוצה להצליח בגלל זה אני יוצאת עם ילדים ועוד הודעות כאלה. הייתי בת 20, זה היה לפני 7 שנים ולא עניתי על ההודעות האלה. הוא כתב לי אחרי שנה – 'תגידי, לא יצא לך לחשוב עליי? חשבת עליי פעם'? על הודעות כביכול את לא יכולה להתלונן במשטרה, אבל יש בהן משהו מאוד מיני וחודרני, למה שאני אחשוב עליך?"

"זו שליחות ללכת להתלונן"

בהמשך, מרגלית ביקשה לחדד כי "שי אביטל הוא לא היחיד, בתור זמרת צעירה שמגיל 18 בתעשייה, קרו כמה מקרים שהוטרדתי על ידי אנשים שיש להם סמכות מסוימת עליי, ושיכלו לנצל את הכוח שלהם, ועשו את זה. עצוב לי מאוד שקורים דברים כאלה, שלוקח 20 שנה עד שבאמת מאמינים לנשים; כי היו כמה פעמים שנשים התלוננו על שי ונתקלו באטימות, ובסופו של דבר שי יצא זכאי והבנות נשארו עם הבושה שלהן. נשים התלוננו על שי ולא התייחסו אליהן אז זה מאוד מפחיד ללכת להתלונן. זה עצוב לי מאוד".

באשר להתייחסות של חוקרי המשטרה לתלונתה של גל גברעם, אמרה: "זה עוד מקרה שמעיד על אטימות מסוימת של המערכת. למרות שאני לא רוצה להכליל, כי יכול להיות ששוטר אחר שגל הייתה פוגשת היה עוטף אותה. אבל זה עצוב אפילו אם יש שוטר אחד כזה שיש בו אטימות כזאת, שמגיעה אליו בחורה ואומרת שהיא רוצה להתלונן על הטרדה מינית. צריך הרבה אומץ להגיע לתחנת משטרה, זה תהליך שצריך לעבור קודם כל עם עצמך, זה משהו מוערך".

למרות היחס המזלזל שקיבלה גברעם בתחנת המשטרה, מרגלית קראה לנשים נוספות להתלונן במשטרה על הטרדות מיניות, והסבירה: "זה לעצור אדם שיכול לפגוע בנשים אחרות ולא רק בכן. זו שליחות ללכת להתלונן". 

           

עריכה: עופרי גליכמן

28/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שי אביטל
שי אביטל  |  צילום מסך: מתוך 'חשיפה'
Paris