איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הגיע הזמן שהמשטרה תמנה אדם עם רגישות"

ענת דוידוב התקשתה להבין מדוע השאלה 'למה באת רק עכשיו?' הפכה כה נפוצה, כשנפגעות תקיפה מינית מגישות תלונה במשטרה: "זה לא רלוונטי" • טור אישי


זוהי גל גברעם, הדוגמנית שבאה להגיש תלונה במשטרה נגד סוכן הדוגמניות שי אביטל, ונשלחה הביתה. לטענתה, לא היה מי שיקבל את התלונה שלה, והיומנאי הצעיר בן ה־18, שלח אותה להגיש הודעה מקוונת.

תארו לכם סיטואציה שנפגעת עבירת מין צריכה למלא טופס באינטרנט. כל כך לא הגיוני, כל כך מחוצף. אחרי הסערה שעורר המונולוג של גל גברעם, והראיון עם אמא שלה, מירה, ששודר אצלנו כאן בשבע תשע, הבוקר מתקיים דיון בוועדה למעמד האישה, בהשתתפותה של גל.

השאלה שעלתה הבוקר בוועדה, ונשאלת ע"י רבים בכל פעם מחדש, "למה באת רק עכשיו?". זו השאלה הכי לא רלוונטית בהקשר הזה. באות להתלונן מתי שרוצות, גם בחלוף הזמן. באות להתלונן מתי שההחלטה הזאת מבשילה. עד שהמוטרדת מרגישה שעכשיו הזמן לספר את הסיפור שלה. איך זה קרה, פרטי פרטים של המעשה הנורא הזה - הטרדה, תקיפה מינית או אונס, רוב המותקפות מוותרות על התענוג המפוקפק.

נידרש הרבה אומץ כדי לבוא ולפתוח את הפצע מחדש. מי שעברה תקיפה מינית חיה עם הטראומה כל חייה. נפגעת עבירת מין יודעת שכשהיא תבוא למשטרה, היא חייבת לחשוף את כל הסיפור מחדש, היא עוברת את זה מהתחלה. כי נפגעת יודעת שיש יותר מסיכוי סביר שהיא תושפל ע"י איזה זוטר, שישלח אותה למלא טופס מקוון.

הבנתם את זה? זו בדיוק התשובה לשאלה הכי לא רלוונטית "למה באת רק עכשיו". הגיע הזמן שהמשטרה תושיב שם מישהו עם תבונה ורגישות. זה אפשרי. אפילו במשטרה. 

03/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris