103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"טעינו, החיסון לא מספיק"

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן טוב הודה בשגיאה בטיפול בקורונה • הודה: "הייתי בטוח שהחיסונים יתנו לנו הגנה טובה לאורך זמן"


אתמול (ג') התקיים דיון בקבינט הקורונה לאור העלייה בתחלואה בנגיף ברחבי הארץ. בסופו, הוחלט להטיל מגבלות נוספות על הציבור, שייכנסו לתוקפן כבר ביום ראשון הקרוב. בין ההחלטות, נקבע כי מתווה 'התו הירוק' יורחב לכלל המרחבים הסגורים וכי תחול חובת עטית מסכות גם בחללים פתוחים בהם ישנה התקהלות של יותר מ־100 בני אדם. אך הדבר שמטריד יותר מכל את הציבור, הוא האפשרות שעלתה על הפרק במשרד הבריאות ובממשלה להטיל סגר כללי למשך fחודש־חודש וחצי במהלך חגי תשרי. משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב בפתח התוכנית והגיב לדברים.

באוקטובר בשנה שעברה אמר ח"כ דאז ורה"מ כיום נפתלי בנט כי "סגר הוא כישלון ניהולי ותוצאה של חודשי הפוגה ללא הכנה מתאימה". כעת, ביושבו בראשות הממשלה, אפשרות זו נשקלת בכובד ראש, והוא אף העריך כי לא יהיה מנוס משימוש בכלי זה. משה בר סימן טוב הביע את דעתו בנושא: "כל האמצעים האלה נותנים לנו הקלה זמנית. בתחושת הבטן שלי הסגר עדיין בר מניעה, אבל אני לא יודע. הבסיס לכל העניין הוא להבין שיש פה משהו שלא 'זבנג וגמרנו', אלא משהו שדורש מאיתנו לשנות באופן עמוק".

בר סימן טוב הודה: "אנחנו לא יודעים מה יהיה ולא מבינים עד הסוף מה קורה, ואנו לא בטוחים אם הדבר הזה יתהפך לטובה או ימשיך ויחמיר. אנו צריכים לנהל את אורח החיים שלנו כאילו הנגיף הוא לתמיד, ולראות איך אנו פותחים במדיניות שמאפשרת לנו לחיות עם הקורונה". כמו כן, הוסיף ואמר: "גם אני טעיתי לחשוב שהחיסון מאפשר לנו לחזור לשגרה, והוא לא מאפשר באופן מלא. הנגיף מצליח להפתיע אותנו כל פעם מחדש בדרך אחרת".

"אין לנו אפשרות לנצח את המגפה עם אמצעי אחד"

בריטניה החליטה לפני מספר שבועות להסיר באופן מוחלט את מגבלות הקורונה, ובאופן מפתיע מדדי התחלואה ירדו דרסטית. מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר הבהיר כי "זה מהדברים שאנחנו לא יכולים להסביר. אם ניתפס לקונספציה שיכול להיות שישראל עוקבת בדיוק אחרי אנגליה, ואם רק נחכה זה ירד - זו תהיה טעות. באנגליה זה ירד וזה יכול לעלות, יש מספיק הבדלים בינינו שיכול להיות שבאיזושהי נקודה אנחנו לא נהיה כמותם".

עוד הוסיף, כי: "החיסון לא נותן לנו את ההגנה שציפינו לה, והוא הולך ונשחק על ציר הזמן. החיסון ככלי אחד לא מספיק, וזה הדבר המרכזי - אין לנו אפשרות לנצח את המגפה עם אמצעי אחד. טעינו, הייתי בטוח שהחיסונים יתנו לנו הגנה טובה לאורך זמן. חשבנו שהגענו לחיסוניות עדר באוכלוסייה", אך ביקש לחדד כי "תרומת החיסון אדירה, נתן הרבה זמן של שקט. אם היינו היום בלי חיסון, היינו במצב קטסטרופלי".

באשר למדיניות הממשלה בטיפול במגפה, אמר: "לגיטימי לטעות מול הקורונה, וצריך לתקן. צריך לתת ביקורת בונה ולהסתכל קדימה. אנחנו נמצאים בנקודת מצב שבה התחלואה עולה בקצב מאוד מהיר. בעוד 3 שבועות אחרי זה תפתח שנת הלימודים, יגיעו החגים והסתיו, ולדבר הזה אנחנו צריכים להיערך. צריך לראות איך מחזירים את הלימודים בצורה הכי בטוחה, ואיך מוותרים על פעילויות פחות הכרחיות בשילוב הזה".

      

עריכה: עופרי גליכמן  

04/08/2021
הישארו מעודכנים

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר
משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר  |  צילום: פלאש90