רז שכניק

קלף מנצח

הזמר והמלחין האהוב דויד ברוזה הגיע לאולפנו של רז שכניק • ביחד הם צללו לאלבומו השני 'קלף' (1982)


כבר יותר מ־4 עשורים שדויד ברוזה נחשב לאחד האומנים הכי מוערכים ובולטים בישראל, עם קריירה בינלאומית מפוארת הכוללת עשרות אלבומים מצליחים והישגים רבים ומכובדים. הזמר המוכשר הגיע לאולפנו של רז שכניק במסגרת 'אלבומי המופת' ושב אל הרגעים המרתקים בזמן יצירת אלבומו השני 'קלף'.

לאחר אלבום בכורה מוצלח, ברוזה החל לעבוד במרץ על אלבומו השני ורתם למשימה את המוזיקאי יהודה עדר, אשר הפיק את האלבום. "זה אלבום רוק שגובל בפולק־רוק", סיפר ברוזה, "כשהגעתי לאלבום השני רציתי לחזור לסאונד של ה'באנד', להקתו של בוב דילן שכל כך אהבתי. זה סאונד שיש בו השפעות של ניל יאנג, בוב דילן, ג'קסון בראון, שלא היה כל כך מוכר פה, אבל אהבו".

מרבית השירים באלבום נכתבו על ידי חברו הטוב, המשורר והפזמונאי יהונתן גפן. אחד מהם הוא השיר 'חיפה', אשר נכתב במיוחד על ידי גפן על עיר הולדתו של ברוזה. "החברות שלי עם יהונתן התחילה בשיחות סלון ישר אחרי השחרור. הייתה לנו שיחה על רנדי ניומן שכתב על בולטימור, והוא אמר 'אולי נכתוב משהו על חיפה'", נזכר ברוזה, והוסיף: "חיפה מבחינתי לא הייתה עיר שזכורה לי במיוחד. חיפה נמצאת יותר בשיר מאשר במציאות".

שיר נוסף מהאלבום שאליו חזרו השניים הוא הלהיט 'דניאלה'. ברוזה שיתף בתהליך יצירת השיר, שהחל ב־04:00 לפנות בוקר: "נשארה לנו ולנגנים טיפת אנרגיה ואז החלטנו לעבוד על השיר. אני מרגיש עד עכשיו את הבלוז הזה, התחושה הזו שאין לנו כבר שליטה על עצמנו, ובגלל זה לדעתי השיר כל כך חזק". הוא חשף כי "השיר נכתב על מישהי שהייתה חברה של חבר נורא טוב של גפן והוא לא העז להתחיל איתה. לימים, אחרי הרבה שנים, הוא רמז לי שהיא הייתה חברה של צבי שיסל שנפטר השבוע. אני לא יודע אם קראו לה דניאלה, הוא קרא לה דניאלה, וכל השנים שרתי את זה לאיזו דניאלה שלא פגשתי".

בהמשך, נזכר ברוזה בשיר 'החיים הם חומר טוב', שנכתב גם הוא על ידי גפן. "המעורבות של יהונתן בכתיבה שלי הייתה מאוד חזקה. הלחן לשיר היה כתוב כבר. היה לזה טקסט אחר של עלי מוהר, ואריק איינשטיין רצה את הלחן. הלחן חזר אליי בלי טקסט, העברתי את זה ליהונתן והוא כתב את השיר", סיפר.

גפן הוסיף: "בין יהונתן לביני יש הבנה או חיבור סימביוטי מאוד מיוחד מהיום שאנחנו מכירים. הכתיבה שלו מאוד מדברת לראש המוזיקלי שלי. הרבה פעמים כשהוא נותן לי טקסט, הוא מספר לי קצת על הלחן שרץ לו בראש".

במהלך השעה חזרו השניים גם אל שירי האלבום 'הולך איתך הלילה', 'גלויות שנה טובה משוש המתאבדת', ו'שרוכים'.

רז שכניק ודויד ברוזה באולפן

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

        

עריכה: מאור ראטה

05/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קלף. דויד ברוזה
קלף. דויד ברוזה  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1982
Paris