103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ג'ודי שלום ניר מוזס

"כדאי לא להוסיף לקורונה את מחלת הטרפת"

פרופ' חגי לוין קרא להוריד את מפלס החרדה מהעלייה בתחלואה: "ההיסטריה מיותרת, אך הקוראים לסגר לא חוו את המשברים הנפשיים שבאו עמו"


שרי קבינט הקורונה אישרו אתמול (ה') באופן סופי את ההגבלות החדשות עליהן סיכמו לפני שלושה ימים, אך במהלך ההצבעה במשאל טלפוני נרשמה התנגדות של מספר השרים להחרגתם של בתי הכנסת מכללי התו הירוק, שייכנס לתוקפו בראשון הקרוב. 

פרופ' חגי לוין, אפידמיולוג ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור לשעבר והביע את דעתו על שיעורי התחלואה הגבוהים: "צריך לקחת את הדברים בפרופורציה הנכונה, אנחנו רואים שעדיין מספר המתים נמוך יחסית אנחנו רואים שעדיין המצב שלנו הרבה יותר טוב מרוב מדינות העולם, וגם המצב שלנו הרבה יותר טוב מהמצב שלנו לפני שנה אז מבלי להפחית בחומרת האיום של הקורונה, אמרנו כל הזמן הקורנה לא מאחורינו זו מגפה עולמית שתמשיך ללוות אותנו עוד הרבה זמן, אבל אני מציע שלא נוסיף למחלת הקורונה גם את מחלת הטרפת, הטרפת ממה שקורה מסביב".

המשיך והציע להוריד את ההיסטריה המיותרת, ואמר כי עלינו 'להסתכל לנגיף בעיניים', ולהבין שרובנו המוחלט מחוסנים, "נדיר שהמחוסנים מתים ממחלת הקורונה. אני מנסה להגיד אני מנסה במשך עשר שנים להגיד שבכל שנה בחורף במדינת ישראל מתים אלפי אנשים בגלל הצפיפות בבתי החולים. בגלל שאנחנו לא מחסנים מספיק נגד שפעת, בגלל שאנחנו לא נאבקים מספיק לא בהשמנה ולא בעישון. צריך לדאוג לבריאות כל הזמן דווקא עכשיו בשעת המשבר הזה שצריך להבין כמה חשובה הבריאות, לכן הצעדים שעושים עכשיו של המיסוי על המשקאות המומתקים זה כיוון נכון. נכון מאוד להכניס את זה בבסיס וחשוב להכניס את זה לרפואה מונעת, כי הרפואה המונעת מחזירה את עצמה עשרות מונים".

בנוסף תקף את האפשרות ליציאה לסגר נוסף, ואמר כי תהיה השפעה שלילית על המשק ועל המצב הנפשי של הישראלים, "כמו שאני חושב שעכשיו בקבלת החלטות מי שקוראים לסגר חייבים לקחת את השיקולים הכלכליים ומי שקורא לסגר לא חווה את הנזקים האדירים של הסגר לבריאות הנפשית לכלכלה, לחברה. יש כל מיני מנותקים שהסגר לא מזיז להם. אז צריך להיזהר לפני שמשתמשים בנשק יום הדין הזה, כמו שאני מגן על הכלכלה אני חושב שצריך להגן על הבריאות תמיד".

יחס של פי עשרה סיכון מוגבר בקרב מי שלא התחסן.

בהמשך השיחה שיתף הפרופ' בנתוני התחלואה של אלה שהתחסנו לעומת אלה שלא, מהנתונים עולה כי, "היחס הוא פי חמישה עד פי עשרה סיכון מוגבר בקרב מי שלא התחסן. מי שהתחסן מוריד את הסיכון כ-פי עשרה למות או לחלות בצורה קשה מקורונה. החיסון יעיל, הוא מצוין. הסיכון יורד עם הגיל, אבל גם צעיר שחוסן הסיכון קטן הרבה יותר מצעיר שלא חוסן. לכן אני ממליץ בצורה ברורה לכל ישראלי מעל גיל 12 ללכת להתחסן. מי שחיכה עד עכשיו זה לגיטימי, ועכשיו הגענו למצב שאין הגנה אחרת. לכו להתחסן".

לבסוף הציע פתרון לחיסון ילדים מעל גיל 12 עם חזרתם לספסל הלימודים ב-1 בספטמבר, "אנחנו עדיין באוגוסט והוויכוח הוא תירוץ לא לעשות את צעדים הנדרשים היום, עכשיו אנחנו ביום שישי, כמה נקודות חיסון יהיו פתוחות מחר במדינת ישראל? למה לא פותחים את החיסונים 24/7 ומביאים בני נוער להתחסן, וקהילות? אני מצפה מוועדי ההורים להתארגן עכשיו כדי שאפשר יהיה בראשון בספטמבר להתחיל את הלימודים בכיתה מחוסנת. ככה ילדים לא רק שלא ידבקו ולא ידביקו את המשפחות שלהם, אלא הם יוכלו ללמדו בלי ההפרעות של הבידודים. כדאי שכל אחד יראה איך הוא משתמש בקורונה כדי ללמוד איך לעשות את זה יותר טוב ולטווח ארוך ולא בכל מיני פלסטרים ודרכים אחרות".

 עריכה: רעות מתתיהו ארגון

06/08/2021
הישארו מעודכנים