103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אם לא נתחסן בהמונינו - נגיע לסגר"

מירב כהן, השרה לשוויון חברתי קוראת לצאת להתחסן בשל התחלואה שמטפסת שוב: "צריך להגיד את האמת לציבור, המצב הוא לא פשוט והתחלואה הכפילה את עצמה"


האם ישראל בדרך לסגר? בישיבת הממשלה שהתקיימה היום (א') הנושא נידון ועורר מהומה בקרב חברי הממשלה השונים. שרת החינוך שאשא ביטון אמרה כי, 'צריכים להוריד את נושא הסגר מסדר היום', וגם שר המודיעין אלעזר שטרן טען, 'עלינו להוציא את המילה סגר מהמילון, אנחנו גורמים לאנשים לחיות תחת איום'". 

השרה לשיוון חברתי (יש עתיד) מירב כהן, שוחחה עם בן ואריה על האפשרות של סגר בתקופת החגים והביעה את עמדתה בנושא, "צריך להגיד את האמת לציבור - המצב לא פשוט והתחלואה מכפילה את עצמה כל כמה ימים. אם אנחנו לא נעשה משהו, וזה אומר להתחסן בהמונינו, אז אנחנו נגיע לסגר", והוסיפה: "לצד ההתחסנות אנחנו צריכים להרוויח זמן בצעדים שיאטו את קצב התפשטות המגיפה – אני אישית בעד תו ירוק אפילו מחמיר יותר, תו סגול לעסקים, אולי גם בנתב"ג נשקול הידוק של התנאים. אם זה בסופו של דבר יאפשר לנוע להימנע מסגירת בתי הספר, אז זה מחיר שאנחנו מוכנים לשלם".

עוד הרחיבה לגבי מאמצי החיסון של הממשלה: "יצאנו עם המבצע של הבוסטר לבני ה-60 ומעלה שמתקדם יפה מאוד, אנחנו צריכים לתת עוד דחיפה בקרב הצעירים מגיל 12 ששם רק מחצית מהאוכלוסייה התחסנה. ויש לנו עוד כמיליון מבוגרים שלא התחסנו, זה בעיקר בקרב הרשויות הערביות והבדואיות, אבל אנחנו צריכים לדעת לעמוד גם באתגר הזה", והדגישה כי: " אנחנו צריכים את ההתגייסות של הציבור, סגר נמצא שם באופק, ונגיע לשם אם לא נתנהל בצורה מתאימה ולא נתחסן ולא נקפיד על ההנחיות. זה עדיין בידיים שלנו, זאת לא גזירת גורל".

כהן התייחסה ליעילות סגר נוסף לאחר הניסיון הלא מוצלח בסגר השלישי: "אני מאוד מקווה שלא נגיע לשם, כי המחירים הנפשיים והכלכליים הם אדירים, אבל הסגר השלישי עבד פחות טוב הרבה בגלל אי ציות של הציבור. אני חושבת שלנו כממשלה יש הרבה מה לעשות כדי להגביר את אמון הציבור בנו", אמרה, ופירטה אילו צעדים היא הציעה בישיבת הממשלה על מנת להשיג זאת: "הצעתי שאת הפרוטוקולים של הדיונים שלנו לא נשמור ל-30 שנה קדימה ונתנהל בשקיפות מלאה מול הציבור, אין מה להסתיר. אני מבינה למה אומרים שלפרסם את הכול אונליין יהפוך את הדיון לפופוליסטי ולהצגה אחת גדולה, כמו שאנחנו רואים הרבה פעמים בכנסת. מצד שני, 30 שנה זה גם לא מידתי, אפשר לקבוע שתוך חודש-חודשיים מפרסמים – זה גם יעזור לקבל את אמון הציבור וגם יאפשר לנו לעשות תהליך הפקת לקחים". 

לגבי מאמצי ההסברה של הממשלה אמרה חברת הכנסת: "אני חושבת שיש מקום למסביר לאומי שאיננו פוליטיקאי, כי יש יתרון למישהו שלא מזוהה עם מפלגה כזו או אחרת. הקשב הציבורי יהיה יותר גדול והוא פחות ייתפס כרגע כמישהו שמנסה להפיק איזה הון ציבורי".

לסיכום התייחסה להישגיה בתקציב המדינה בתחום האוכלוסייה המבוגרת, ביניהם ניצולי השואה, ובתקצוב לחברה הערבית: "אנחנו עובדים מול כל משרדי הממשלה כדי לבנות תוכנית כוללת שתטפל בחינוך, דיור, תחבורה, מניעת אלימות, ואני חושבת שזה אינטרס של כל אדם במדינה, לא משנה אם הוא מהצד הימני או השמאלי, שהפערים הכלכליים האלה יצומצמו. אתה יודע, אף פעם לא טוב שהשכן שלך גם עני, גם חסר השכלה וגם עם גישה לנשק".

עריכה: יעל טלמן

08/08/2021
הישארו מעודכנים

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן
השרה לשוויון חברתי, מירב כהן  |  צילום: אלעד גוטמן