ינון מגל ובן כספית

"אף אחד לא קשוב לכך שיש שכבות מוחלשות"

מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן החדשה, ביקר את שר האוצר: "אחרי הקורונה צריך להשקיע בתשתיות כדי לקבל תשואות כלכליות, זו תקופה שמחזירה אותנו לאחור"


הסערה סביב תקציב המדינה נמשכת: תקציב המדינה אמנם אושר על ידי שרי הממשלה אך נדמה כי הקרב האמיתי יתרחש בהצבעה על אישורו בכנסת. באופוזיציה תקפו את מתווה התקציב, בטענה כי הוא כולל גזירות קשות על הציבור ופוגע בעיקר בשכבות החלשות. הבוקר (ג') שוחחו בן כספית וינון מגל עם מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, שהביע את דעתו בנושא.

'אני באמת חושב שהנתיב הכלכלי חברתי שליברמן מוביל בממשלה הזו הוא האיום הכי גדול על קיומה. האיש הולך על קו כלכלי מאוד לא מתון ומנוגד לתפיסה של חלקים גדולים בממשלה. היה ברור שאי אפשר לעבוד על המדיני, אבל קו כלכלי חברתי כזה הוא ניתוק ולא קביל', את הדברים הנוקבים כתב בחשבון ה'טוויטר' שלו מיקי גיצין.

הוא הסביר כי בהסכמים הקואליציוניים הובהר כי "לא הולכים על צעדים קיצוניים בשום תחום, לא תהיה פעילות מדינית, אבל גם בתחום הכלכלי חברתי יש מגוון די גדול. כשמסתכלים על התקציב שעתיד לעבור, ובעיקר על חוק ההסדרים, כשרואים את התעלמות טוטלית מהסוגייה הכלכלית כשמדברים על הגבלות בקורונה, נראה שאף אחד לא קשוב לזה שיש שכבות מגוונות בחברה הישראלית, שמי שנפגע בתקופה האחרונה זה בעיקר השכבות והחלשות".

עוד הוסיף וטען כי במציאות הנוכחית "כל העולם המערבי הולך להרחבה תקציבית, כי ברור שאחרי משבר ולא רק אחרי, צריך להשקיע בתשתיות כדי לקבל אחרי זה תשואות כלכליות. פה אנחנו בתקופה שמחזירה אותנו לשנות ה-80, עם צמצום כלכלי טוטלי. התפיסה היא שהגירעון צריך להישאר מצומצם, אנחנו הולכים על צמצום גרעוני. יש לתפיסה זו השלכות".

בהמשך, התייחס לסוגיית גיל הפרישה לנשים, והחמיא לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו: "זו סוגייה שבמשך עשור היו ניסיונות להעביר אותה וברור שמדובר בתהליך מורכב. לא עשו זאת באבחה אחת, בטח לא בחוק ההסדרים. יש פה צורך להיות קשוב לכל הקולות בקואליציה". גיצין סבור כי משום שהתקציב טרם עבר בכנסת, וכך גם חוק ההסדרים, "יש אפשרות לתקן חלק מהאלמנטים. מעניינת אותי המדיניות, אם היא תהיה טובה - אני אהיה בעדה; מדיניות שהולכת על השקעה רחבה בבריאות ובחינוך", ותהה: "מה הם עושים עכשיו?"

     

עריכה: עופרי גליכמן

10/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל
מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris