אודי סגל וענת דוידוב

עד כמה המגזר הערבי פתוח לחיסון השלישי?

איימן סייף, ממונה הקורונה במגזר הערבי: "כרגע 22% מתחסנים בחיסון השלישי. אני לא מודאג כי המספר ילך ויגדל. אנשים עדיין חוששים ולא בטוחים"


גל התחלואה בקורונה ממשיך להתפשט ברחבי המדינה, ואתמול נחצה רף מפוקפק של 6,000 מאומתים ליום. לצד מגמת העלייה העקבית בנתונים, הממשלה נאבקת במיגור המגפה במטרה להימנע מצעדים דרסטיים, כדוגמת סגר. על פי נתוני משרד הבריאות, בחברה הערבית לא ממהרים להתחסן, ומשום כך קרא אתמול (ג') ראש הממשלה נפתלי בנט לאוכלוסייה זו לצאת ולהתחסן מפני הקורונה. ענת דוידוב וניסים משעל שוחחו עם איימן סייף, פרויקטור הקורונה במגזר הערבי, שהגיב לדברים.

איימן סייף עדכן בפתח השיחה באחוזי ההתחסנות העדכניים במגזר הערבי: "במנה הראשונה והשנייה, בקרב בני 50 ומעלה, אנחנו עומדים על 85 אחוזים. בקרב בני 50-16 חיסנו כ־70 אחוזים. בגילי 15-12, כ־19 אחוזים. במנה השלישית, בקרב בני ה־60 ומעלה, עומדים על כ־22 אחוזים, כמאה אלף אנשים".

למרות נתונים ההתחסנות הנמוכים בקרב בני הנוער ובמנה השלישית בקרב בני ה־60 פלוס, סייף הבהיר כי "אני לא מודאג מזה, כי אני יודע שהאחוז הזה ילך ויעלה. אנשים ממתינים, חוששים, לא בטוחים שזה נחוץ וקריטי, לכן אנחנו מגדילים את תחנות החיסונים ביישובים הערביים, כולל באוכלוסייה הבדואית בדרום". באשר לשיעור התחלואה במגזר, אמר: "פחות מ-10 אחוזים מהתחלואה היומית בישראל, 350-300 חולים ליום, החולים הקשים באחוזים יחסית נמוכים, אבל גם היקף הבדיקות שנעשות בחברה הערבית גם נמוך".

חרף העלייה בתחלואה, ולמרות הקריאות של הגורמים הרלוונטיים בממשלה ובמשרד הבריאות, בחברה הערבית ממשיכים לקיים אירועים כבשגרה והחשש מפני התפרצות בעקבות כך גובר. סייף הסביר: "אנחנו בשיא עונת החתונות, יש המון אירועים וחתונות, ולא ממש מקפידים ושומרים על הנחיות משרד הבריאות. זה חמור. בשנה שעברה, החתונות היה מקור ההדבקה העיקרי של החברה הערבית. לכן אנחנו עובדים מול המשטרה והגורמים השונים", והדגיש: "מותר לעשות חתונות אבל לפי הכללים וההנחיות של משרד הבריאות".

בהמשך, התייחס למערך ההסברה בחברה הערבית, ואמר: "תמיד אפשר לשפר ולהשקיע יותר בנושא ההסברה. צריך להבין שהייתה תחושה בכל המדינה, כולל בחברה הערבית, שסיימנו את הקורונה. עכשיו, להחזיר את האנשים לשמור על ההנחיות, זה אתגר לא פשוט. אבל אנחנו לא מרימים ידיים, כפי שהצלחנו לסיים את הגל השלישי בנתונים נמוכים בחברה הערבית, אני רוצה להאמין שגם עכשיו נצליח".

שנת הלימודים תפתח כסדרה?
"אנחנו עושים מאמיצים כבירים לחסן כמה שיותר מקבוצת הגיל של התלמידים. אם נחסן כמה שיותר תלמידים, יהיה סיכוי טוב שזה יפתח".

      

עריכה: עופרי גליכמן

11/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris