המאבק על הילד איתן

דודו של הילד, היחיד במשפחתו שניצל מאסון הרכבל באיטליה: "כשהוא איתנו הוא מאושר ושואל מתי הוא יכול לראות אותי. וכשהוא נדרש ללכת יש לו אי רצון"


איתן בירן בן ה־5, השורד היחיד מאסון הרכבל באיטליה שאירע לפני כשלושה חודשים נמצא בלב מאבק ציבורי ומשפטי. כזכור, לאחר התאונה בעת שהיה מאושפז בבית החולים, אחותו של האב עמית קיבלה אפוטרופסות מלאה עליו על מנת להכריע בסוגיות בריאותיות. משפחת האם טוענת מצידה כי מדובר ב'מחטף' והם פועלים על מנת להשיבו ארצה. הבוקר (ב') שוחחו גולן יוכפז וענת דוידוב עם דודו של הילד מצד האם טל, גיא פלג, שעדכן בפרטים.

גיא פלג הבהיר בפתח השיחה כי "2 המשפחות רוצות בטובתו של הילד", אך טען כי "לא ברור מה האינטרס של הצד השני ולאיפה זה הולך. יש כאן קטע של לנסות לבודד משפחה אחת". לדבריו, "מתחת לרדאר מתרחשים דברים שהם לא אמורים לקרות בשלב כל כך מוקדם אחרי אסון. עוד בטרם קבירת הגופות בעצם משפחה אחת, שזו המשפחה מצד האבא, החליטה שהיא מוציאה מכתב אימוץ מידי ומלא וקבוע, שלא בידיעתנו. כבר ב־26 למאי, כאשר האסון קרה ב־23, טרם קבירתם של יקירנו".

באותה העת, כך הוא סיפר, "אתה מנסה לעכל את האסון שנפל עליך, ואתה לא מצליח להבין מה האינטרס. איתן הוא ילד ישראלי, הוא ילד יהודי, ההורים שלו רצו מאוד לחזור ארצה. היה דיבור שבתחילת השנה הקרובה הם יעתיקו את מקום מגוריהם לישראל, כי בסופו של דבר הם הלכו לשם לתקופה לצורך לימודים. בשיחה שלנו עם הצד השני דיברנו על זה שטובתו של הילד זה לבוא ולהיות עם כלל המשפחה בארץ, כי כלל המשפחה שלו משני הצדדים נמצאת פה בארץ, והילד צריך משפחה יותר מכל דבר".

כמו כן, טען כי הם נאבקים על מנת לפגוש את הילד: "אנחנו באופן קבוע מנסים ונלחמים לראות את הילד ככל שיותר, ומנגד הצד השני מנסה למנוע מאיתנו לראות את הילד ככל שאפשר. הילד בכל פעם שנמצא איתנו שמח ומאושר, כל הזמן שואל מתי אני יכול לדבר עם דודו גיא, מתי אתה בא? הוא מתקשר ושואל אותי מתי אני בא. כל פעם שהוא נדרש ללכת יש לו כזה אי רצון ללכת, הוא אומר אני רוצה ללכת איתכם לפה ולפה".

אחותה של טל בירן ז"ל, גלי פלג, פתחה במאבק משפטי במטרה לאמץ אותו יחד עם בעלה, זאת כיוון שהצד של האב, "מנסים לבודד אותו מהמשפחה שלו, מהיהדות שלו. הילד עבר ברית מילה, איך זה הגיוני שאני רואה כתבה בעיתון שנזירות בבי"ס קתולי מחכות לו לשנה הבאה?"

       

עריכה: עופרי גליכמן

16/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אסון הרכבל באיטליה
אסון הרכבל באיטליה  |  צילום: STRINGER ANSA AFP/via Getty Images
Paris