103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אל תשפטו את ההורים - חרב עליהם עולמם"

ברוך בן יגאל, אביו של עמית ז"ל שנהרג גם הוא בידי מחבל, ליווה את משפחתו של בראל חדריה שמואלי ז"ל: "זו לא עת לשאלות אלא לחבק את המשפחה"


אלפי בני אדם ליוו אתמול (ב') את סמ"ר בראל חדריה שמואלי, לוחם מג"ב שנאבק על חייו לאחר שנפצע לפני תשעה ימים מירי בגבול רצועת עזה והלך אתמול לעולמו בשעות אחר הצהריים. לצד האבל הכבד, להלוויה שאירעה בבית העלמין קריית שאול בתל אביב הגיעו גם עשרות פעילי ימין שקראו קריאות גנאי נגד ראש הממשלה נפתלי בנט, ותקפו בדבריהם גם את מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, מפקד פיקוד דרום אליעזר טולדנו והשר לביטחון פנים עמר בר־לב.

ברוך בן יגאל, אביו של עמית ז"ל, לוחם סיירת גולני שנפל בחודש מאי לפני כשנה, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm וסיפר על ליווי משפחתו של בראל ברגעים הקשים: "אתמול הייתי בהלוויה של בראל, היא הייתה מאוד לא פשוטה, וזה החזיר אותי למקרה שלי עם בני עמית. לאורך כל השבוע חיבקתי את המשפחה, בכינו איתם ואנו עדיין בוכים איתם וכואבים איתם את הכאב הגדול הזה. אתמול הנחתי את הזר בשם המשפחות השכולות וארגון 'יד לבנים', חיבקתי את ניצה ויוסי, זה היה קשה. אמרתי לכולם שזו לא העת לשאלות אלא העת לחבק את המשפחה, מי כמוני עבר את זה על בשרו". 

"אתה נפרד מהילד שלך ואתה לא מעכל את זה, זה קשה" סיפר, "שאף אחד לא ישפוט את ההורים באמירה כזו או אחרת, חרב עליהם עולמם. בהלוויה ישבתי ליד המפכ"ל והשר לביטחון פנים וזה לא היה פשוט לאף אחד. למרות זאת, כולם חיבקו את המשפחה וימשיכו לעשות זאת. לאבד ילד, השם ישמור. אף אחד לא רצה וקיווה לאסון הזה, כולנו התפללנו. אתמול לצערנו הרב קרה האסון הגדול והוא החזיר את נשמתו לבורא".  

אמרתי לבני 'תקבל בחיבוק גדול את האח לנשק בראל'

על הדמיון המצמרר בין סיפורו של ברוך, שעמית היה בנו היחיד, לסיפורו של יוסי אביו של בראל שהובא אתמול למנוחות, אמר בן יגאל: "יוסי חיבק אותי ושאל אותי איך מתמודדים עם זה, ואמר שהוא לא רוצה לחיות. אמרתי לו 'חס ושלום, רק אתה יוסי יכול לעשות את ההנצחה לילד שלך, רק אתה וניצה. קשה לך ויהיה לך קשה, אך הילד שלך לוקח את הכוח ונותן לך את הכוח'. אתמול התפרקתי, בכיתי כל כך הרבה והלכתי לעמית, אמרתי לו 'תקבל בחיבוק גדול את האח לנשק בראל'. זה ילד יחיד שלי וילד יחיד של יוסי, הדבר הזה כל כך לא פשוט, החיבוק של עם ישראל מאוד עוזר".

בסיום דבריו, הגיב על עתירתו של המחבל שהואשם בהריגת עמית לבג"ץ, לפתוח את קברו של החלל ולהוציא משם את הקסדה שחבש כדי להוכיח את חפותו: "אין שום סיבה בעולם לפתוח את הקבר של בני, הוא גם לא ייפתח לא משנה מה יחליטו. לא אתן, יצטרכו להרוג אותי בשביל לפתוח אותו. מי ייתן לפתוח קבר של חלל צה"ל? הלוואי שהייתי חוטף את האבן בראש במקום הבן שלי. עמית זה החיים שלי, זו דרישה לא לגיטימית, מה זה לפגוע באדם מת? מה זה לבוא ולחלל קבר?".

בן יגאל אף ביקש מעם ישראל להדליק נר לזכרו של בראל, והדגיש: "ביום הקשה הזה, זה לא הזמן לתחקיר. צריך להמשיך לחיות למרות הכאב, לקחו את הילד אך לא לקחו את הרוח והם לא יכולים לקחת אותה. שלא יחפשו אשמים, חבל. אין לנו צבא אחר, יש לנו רמטכ"ל מצוין ומפקדים מעולים. ניצה ויוסי מסכימים איתי. מכל עם ישראל ששומע את השידור, תדליקו נר לבראל בן ניצה. הגורל הוא משותף של כולנו ביחד. צריך לכבד ולחבק אחד את השני. אנחנו עם אחד". 

עריכה: מיכל קדוש 

31/08/2021
הישארו מעודכנים

עמית בן יגאל, חלל צה"ל
עמית בן יגאל, חלל צה"ל  |  צילום: באדיבות המשפחה