אודי סגל וענת דוידוב

"ההערכה: לפחות אחד האסירים נמצא באיו"ש"

השר לביטחון הפנים עמר בר־לב על הבריחה מכלא גלבוע • יוכפז: "רה"מ בנט הגיע לשטח לראשונה בשבת, אחרי שבוע של חיפושים?"; בר־לב: "נדמה לי שכן"


בריאיון שהעניק השר לביטחון פנים עמר בר־לב (העבודה) אמש (ש') במהדורת סוף השבוע של 'חדשות 12', התייחס בדבריו לבריחת ששת האסירים מכלא גלבוע ותפיסת ארבעה מהם לאורך סוף השבוע, ואף ביקר בתוקף את התקרית: "אירוע הבריחה הוא חאפריות ישראלית – הקימו את הכלא באוויר כדי לחסוך".

בר־לב שוחח עם גולן יוכפז ב־103fm והתייחס לדברים: "ממשיכים לרדוף אחרי השניים הנותרים, ההערכה היא שאחד מהם לפחות נמצא באיו"ש, אנו כמובן לוקחים את התרחיש החמור ביותר. זה אומר שהמרדף חייב להתפרש על פני אזורים נרחבים, בתוך ומחוץ לקו הירוק. הם לא יצאו מגבולות ישראל. חשש לביצוע פיגוע חייב להיות תמיד, כי אנשים שנמצאים במצב של ייאוש, לא ניתן לצפות את פעולותיהם. בידי הרביעייה הקודמת לא היה נשק, החשש יחסית נמוך אך קיים ולכן צריך לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים". 

"החקירה מתמקדת בין היתר בשלבים המוקדמים, ניסיון ההימלטות, זה נמשך על פני תקופה ארוכה. זה שם סימני שאלה על העובדה ששב"ס לא גילה סימנים מעידים", הוסיף והדגיש: "לא ידוע על סיוע שהאסירים קיבלו מתוך הכלא, אחת השאלות היא זה איך יכול להיות שלא התעורר שום דגל אדום בבית הסוהר. אני יכול לאשר שכל האזרחים בהם נתקלו הנמלטים, כולל הערבים, פעלו כמצופה מאזרח ישראלי והודיעו למשטרה. יש איומים ברשתות חברתיות על חלק מהמשפחות האלה, אנו יודעים שברשתות מי ששולט הם הקיצוניים. לשמחתנו, לא נחשף שום אזרח". 

"אין ספק שהיה כאן מחדל חמור"

האם בדיקת האירוע תוביל להדחת בכירים בשב"ס? השר בר־לב השיב: "זה מאוד פופוליסטי לערוף ראשים, החלטתי למנות ועדת בדיקה ממשלתית שתיכנס לעובי הקורה. הוועדה יכולה להגיע לכל מסקנה. נציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי מטפלת באירוע בצורה נכונה, יחד עם זאת אין ספק שהיה כאן מחדל חמור שלא ייתכן שיקרה". 

בהמשך דבריו, הגיב על ביקורו של ראש הממשלה נפתלי בנט בשטח החיפושים, ואמר: "אין לי ספק שרה"מ ראה שבמסגרת אחריותו, תפקידו להגיע לאזור גם בערב שבת ולתת הנחיות, היה טעם רב לביקור. בנט ערך בין שתיים לשלוש הערכת מצב עם כל הגורמים הרלוונטיים מהיכן שהיה, ונדמה לי שהוא הגיע לשטח בפעם הראשונה בשבת, אך אני לא חושב שהיה צורך שיגיע לשטח לפני". 

עריכה: מיכל קדוש 

12/09/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השר בר־לב
השר בר־לב  |  צילום: Basel Awidat/Flash90
Paris