אודי סגל וענת דוידוב

"לא היתה אפשרות לא לאשר נסיעה לאומן"

פרופ' נחמן אש נזכר ב"מלחמה" מול הציבור החרדי בנושא הזה אשתקד • והדגיש: אין כל סעיף בהסכם עם פייזר הדורש בלעדיות - ישראלים מתחסנים גם במודרנה


על אף הירידה במספר חולי הקורונה ברחבי הארץ, תחזיות האימים של ההילולה המסורתית באומן אכן התגשמו; על פי נתונים ראשוניים של משרד הבריאות, יותר מ־1,400 מן השבים מאומן נמצאו כחיוביים לנגיף - כך על פי נתונים ראשוניים של משרד הבריאות, זאת, מתוך 16,388 שנבדקו לאחר שחזרו מהחגיגות באוקראינה. האם החלטת הממשלה לאפשר את הטיסה ההמונית עלולה להחזיר אותנו לאחור?

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש שוחח עם גולן יוכפז ב־103fm והגיב לדברים: "הנתונים חלקיים, זה מספר גבוה מאוד, קרוב ל־10 אחוזים מאומתים, אנו יודעים שיש שם חולים קשים שחזרו בטיסה מיוחדת. כשכל הנסיעות פתוחות לא היה ניתן לעצור דווקא את הטיסה הזו, עשינו צעדים רבים ואני מקווה מאוד שהצלחנו לתפוס את כל המאומתים ועל ידי כך למנוע את כניסת התחלואה לכאן. הדברים הם תוצאה של ההתנהלות שם, ההתקהלויות מותרות גם בארץ וזה לא תירוץ שניתן להשתמש בו, המחיר הוא הרבה מאוד מאומתים. מי שנסע, נסע תוך סיכון שיידבק". 

אני לא מוכן להשתמש במושג מעבדה

פרסומים מפתיעים למדי מסוף השבוע חשפו את הקלטתו של סגן נשיא חברת 'פייזר', בה הוא מודה כי הוא מתייחס לישראל כמעבדה בגזרת הקורונה. פרופ' אש הכחיש מכל וכל, והדגיש: "אנחנו עושים את הכי נכון וטוב עבור אזרחי מדינת ישראל, היה חשוב מאוד להביא חיסונים מוקדים. אין בלעדיות של 'פייזר' בשום פנים ואופן. נכון להיום, מחסנים בחיסוני 'מודרנה' בחיסון ראשון מעל גיל 18 בתיעדוף, אנו גם מתחקרים את הנתונים, והעולם בהחלט לומד מהם. אני לא מוכן להשתמש במושג מעבדה. כן, החברה לומדת מאיתנו על החיסון השלישי, אך זה לא קשור לפגיעה באינטרס של האזרח הישראלי. לא העברנו נתונים לאמריקנים". 

על האפשרות לתת מנת חיסון רביעית נגד הנגיף, אמר: "החיסונים דועכים לאורך הזמן, ואחרי שישה חודשים הדעיכה משמעותית, אנשים נדבקים גם אחרי שני חיסונים. אנחנו לא יודעים מתי יאושר החיסון, אני מקווה מאוד שזה לא יהיה תוך חצי שנה כמו הפעם, אלא שהחיסון השלישי יחזיק מעמד זמן ארוך יותר. אנחנו כן מתחילים להיערך כדי שיהיה לנו מלאי חיסונים במידת הצורך. אנו מחכים לאישור ה־FDA בעניין חיסוני הילדים, אני מעריך שתוך חודשיים שלושה עד סוף השנה יהיה אישור ונוכל להתקדם עם זה גם בארץ.  אנו חושבים שזה נושא רגיש ואנו רוצים להיות בטוחים". 

בסיום דבריו, הדגיש מנכ"ל משרד הבריאות את ההשפעות הצפויות של פתיחת שנת הלימודים: "נראה את השפעת פתיחת השנה השבוע, אני מקווה מאוד שעם כל הצעדים שעשינו זה ימנע את ההתפרצות במערכת החינוך, נראה השבוע אם תהיה עלייה. מרביתם המוחלט של התלמידים בבית הספר, והייתה חשיבות לפתיחת שנת הלימודים במועד, ובכך הצלחנו. תמכנו בפתיחת השנה". 

עריכה: מיכל קדוש 

12/09/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נחמן אש
נחמן אש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris