בן כספית ואריה אלדד

"שב"ס הוא שק החבטות של מדינת ישראל"

גונדר (דימ') אלי גבאי, מפקד כלא גלבוע לשעבר, תקף: "אם המדינה הייתה נותנת לשב"ס את המנדט להחזיק באסירים הביטחוניים, לא היינו מגיעים לאירוע"


פרשת הבריחה מכלא גלבוע ממשיכה להסעיר את המדינה, ולא מעט ביקורת נשמעת כלפי שירות בתי הסוהר בעקבות בריחתם של שישה אסירים ביטחוניים. גונדר (דימ') אלי גבאי, מפקד כלא גלבוע לשעבר, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm, סיפר על ניסיון הבריחה מהכלא של אסירים בשנת 2014 כאשר היה בתפקידו כמנהל הכלא, ובהמשך מתח ביקורת חריפה נגד המדינה על יחסה כלפי שירות בתי הסוהר.

"בשנת 2014 אני והצוות שלי חשפנו את ניסיון הבריחה. אז, האסירים אל הצליחו להגיע לדופן החיצוני של האגף. מדובר היה במנהרה שנחפרה במשך הרבה זמן, ולשמחתנו חשפנו אותה ומנענו בריחה", סיפר גבאי בפתיחת דבריו. "כל בית הסוהר הזה בנוי על כלונסאות ולא צריך לחפור יותר מדי, רק לפנות את החול או האדמה ימינה ושמאלה. לא הפיקו את הלקחים מאז 2014, וזאת התוצאה. כבר ב-2014, התנפצה התפיסה של כלא גלבוע בתור 'כספת'. מדובר בכלא שנבנה בחופזה על מנת לקלוט מחבלים שנעצרו במהלך האינתיפאדה".

"לצערי, במדינה הזאת רק כאשר קורה אסון בודקים ומשפרים את המצב", טען גבאי ומתח ביקורת חריפה נגד התנהלות המדינה אל מול שירות בתי הסוהר. "באיזו מדינה מפותחת בעולם יש סוהרת או סוהר בני 19, לבדם באגף עם 130 מחבלים רוצחים בלילה? רק אצלנו. ולא מדובר רק בתקנים, גם המודיעין של שב"ס עובד עם טכנולוגיות מאוד ישנות, ובנוסף ישנם כיום בתי סוהר שאינם ראויים לכך שבני אדם יהיו שם. יש מתקני כליאה כל כך מיושנים שלא הייתי נותן לבעלי חיים לחיות בהם".

"אני אומר בצורה חד-משמעית, ומוכן להתווכח עם מי שרוצה להתווכח – אם מדינת ישראל הייתה נותנת לשב"ס את המנדט המלא להחזיק באסירים ביטחוניים כפי שהשב"ס חושב, לא היינו מגיעים לאירוע הזה היום", תקף גבאי. בתגובה לדבריו, טען אריה אלדד: "עושה רושם שבשב"ס מפחדים מהאסירים הביטחוניים".

"שירות בתי הסוהר לא מפחד מאף אחד", הגיב גבאי. "שב"ס התמודד עם התפרעויות, שריפות ושביתות רעב. לא שב"ס סגר עסקאות עם האסירים כדי לסיים שביתות רעב, אלא הדרג המדיני. כמה פעמים הדרג המדיני וגופי הביטחון באים לשב"ס ואומרים לו להרגיע ולא להתסיס את השטח, אבל כולם רגילים ששב"ס הוא שק החבטות של מדינת ישראל. חושבים שבשירות בתי הסוהר אוהבים שקט תעשייתי, וזה ממש לא נכון. שב"ס יכול להתמודד עם הכל".

עריכה: ג'וני דוב

12/09/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris