103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

תלונות אנונימיות בצה"ל? "המגרסה עבדה מהר מאוד"

השר אלעזר שטרן הודה: כששימש ראש אגף כוח אדם בצבא גרס תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות • הדגיש את עמדתו: "הנזק התרבותי הרבה יותר גדול"


כיצד נהג הצבא בתלונות אנונימיות על הטרדות מיניות? על פי השר אלעזר שטרן (יש עתיד), חלק מאותן תלונות מצאו את דרכן במהרה אל המגרסה. שטרן אמר את הדברים בעקבות המכתב האנונימי על אודות ר', המועמד לראשות השב"כ, שגרס כי הוא התנהג בהתנהגות בלתי־הולמת. האזינו לשיחה.

במהלך ריאיון עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm אישר שטרן כי גרס תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות כששימש ראש אגף כוח אדם בצה"ל. "קיבלתי תלונות", אמר, והפתיע את המגישים: "המגרסה עבדה מהר מאוד".

בהמשך שב ואישר את המידע כי גרס בפועל תלונות אנונימיות על תקיפות או הטרדות מיניות: "כן, חד־משמעית", אמר, "אני עודדתי בנות, חיילות, מפקדות, להתלונן. הלוואי והייתי יכול לאפשר שכל אחד יכתוב מכתב אנונימי, אבל אני חושב שהנזק התרבותי הוא הרבה יותר גדול מאשר הרווחים פה ושם". שטרן לא הצליח למנות כמה מסמכים מסוג זה גרס, אבל שב והדגיש כי פעל בצורה זו בעת שאחז בתפקידו הבכיר בצבא.

בפתח השיחה עסק השר שטרן בנושאים המדיניים־פוליטיים במה שמסתמן כקרבות קואליציה גלויים ראשונים: "אין ספק שהציבור יודע, מסתכל ומעריך. מי שוויתר הכי הרבה זה יאיר לפיד. מי שמשקיע כל כך הרבה בבניית הממשלה ובשימורה, לא ינסה להפיל אותה מאחורי הגב של עצמו. לפעמים יש אי הבנות, וצריך לסדר את זה עם שיחת טלפון. הממשלה הצליחה לגשר על פערים הרבה יותר גדולים, וזו בשורה לעם בישראל".  

"מי שהפילו את חוק האזרחות בניגוד לערכים של עצמם, הם הליכוד והציונות הדתית" אמר על סערת חוק האזרחות, והוסיף: "כל מי שנתן יד והצביע בעד הממשלה הזאת, במיוחד השרים הבכירים שלה כמו שקד, מבין את המחירים. אני יודע מה היה בשיחה בין לפיד לשקד. המשבר שהיה מאחורינו, אני מקווה שלא יהיו משברים, ואני מאחל לעצמנו שאם הם יהיו, הם גם ייפתרו". 

בהמשך, התייחס השר שטרן אל סוגיית תקציב המדינה, והעריך: "תקציב המדינה יעבור, לא בקלות אך יעבור. הקואליציה תצביע על כל הסעיפים, אין שום כוונה להסתמך על קולות אחרים. זו אופוזיציה שהוכיחה שאי אפשר לסמוך עליה עד לרגע האחרון". 

בסוף דבריו, הביע את דעתו על מינויו של ר', ראש השב"כ הנכנס: "אנשים שיש להם דברים להגיד על אחרים, צריכים לדבר גלויות. בירכתי את ר' על המינוי אחרי החלטת הוועדה. עם ישראל יכול להיות מאוד שקט במינוי הזה".

התגובות: "בושה וחרפה - שטרן מתגאה במדיניות חשוכה"

תגובות חריפות נמסרו למערכת 103fm בתום הריאיון. יו"ר נעמ"ת, חגית פאר, הגדירה את הריאיון "בושה וחרפה" והוסיפה כי "יש לבדוק מה בדיוק גרס אלעזר שטרן. יש להזכיר לכבוד השר שהחוק במדינת ישראל מחייב לבדוק תלונות בעניין הטרדה מינית - גם אנונימיות".

פאר, כאמור, ציינה כי "כדאי לבדוק היטב מה בדיוק גרס השר שטרן בתפקידו כראש אכ"א. יש לבדוק כל תלונה, גם אם היא אנונימית, קל וחומר בנושאים רגישים הקשורים להטרדות מיניות. עצם הבדיקה אין משמעותה הטלת אשמה על מישהו ומי שאין לו מה להסתיר לא יחשוש מבירור עובדות. במקום לשמש דוגמא חיובית - השר שטרן מתגאה במדיניות חשוכה".

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר: "ככה בדיוק תוחזקה בצה"ל תרבות רעילה של הטרדות מיניות וניצול מיני, גם שנים אחרי כניסת החוק לתוקף. גריסת התלונות נשמעת כמעט כמו מטאפורה לסתימת הפה של נפגעות ונפגעים. זאת התרבות שבגללה תהליך ניקוי האורוות בצבא לוקח שנים, ולפנינו עוד דרך ארוכה".

באיגוד קראו לשטרן "להתנצל בפני החיילות והמפקדות שנתנו בו אמון, וסיפוריהן נגרסו והועלמו. בנוסף, על צה"ל להתייחס לנושא ולהבהיר לציבור מה השתנה בדרך הטיפול בעדויות שמגיעות אליו".

יו"ר אמונה, ליאורה מינקה, מסרה כי "התבטאות כזו של ראש אכ"א לשעבר, פוגעת במאמץ הגדול של צה"ל ושל החברה הישראלית למנוע הטרדות ופגיעות בנשים".

לדבריה, "אכן יש בעייתיות בתלונות אנונימיות, בוודאי כאלה העולות דקה לפני מינויי בכירים - אולם יש להדגיש כי תלונות, גם אנונימיות, הנוגעות להטרדות מיניות חייבות להיבדק ואסור להתעלם מהן או לגרוס אותן. אם שטרן חשש מתלונות שווא, היה עליו למנות אנשי מקצוע שיחקרו כל תלונה ולא לוותר עד שיהפכו כל אבן בדרך לגילוי האמת והענשת האשם".

ברכה ברד, מנכ"לית עמותת כולן, אמרה ל'וואלה': "אני חייבת להגיד שאני מזועזעת. לא ייאמן שבשנת 2021 שר בממשלה... מציג דעה כזו חשוכה". היא הוסיפה: "זה מאוד קל לשים את האחריות על הנשים הנפגעות. ממש בשביל זה ביום שישי הקרוב אנחנו צועדות ב'צעדת השרמוטות'. אנחנו מאמינות להן". מדבריה הביאה כתבת 'וואלה', ספיר לוי.

תגובות נוספות הגיעו בטוויטר, בהן של העיתונאי עקיבא נוביק, שצייץ: "אלעזר שטרן אשכרה לא מבין איזה כתם הוא הטיל הבוקר על הקריירה הצבאית שלו". העיתונאית קרן מלמד הוסיפה כי "שטרן צריך עוד היום להחזיר את המפתחות וללכת הביתה". יהודה ולד, מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית, צייץ כי דבריו של שטרן הם "חציית קו אדום, שמערער בכלל על היכולת שלו להיות שר בממשלת ישראל". אראל סג"ל השמיע בתוכניתו ב־103fm קטע מהריאיון, והוסיף: "אני לא מבין. אתה ראש אכ"א - אלה דברים שלא היו צריכים להיאמר".

"הביצועים של נבחרת ישראל מחווירים לעומת הגול העצמי המפואר של אלעזר שטרן", צייץ עיתונאי 'ישראל היום' יהודה שלזינגר. קרן נויבך צייצה: "נמאס לי מזה שאני צריכה להגיב על כל מיזוגן/גזען/שובניסט/מטריד. אני מודיעה באופן ברור שאני מתעבת את כולם במידה שווה ואין לי שמץ של עניין במיקומם במפה הפוליטית".

שטרן: "תלונות על הטרדה מינית נבדקו תמיד לעומקן"

טל שלו, הכתבת הפוליטית של 'וואלה', דיווחה כי ההתבטאות צפויה לעמוד בפני ועדת הבחירה לראשות הסוכנות היהודית, המתכנסת בימים אלה כדי לבחור את יו"ר הסוכנות הבא. על פי הדיווח, שטרן הוא מועמד הקואליציה לתפקיד, והוא צפוי להופיע בפני חברי הוועדה לראיון בהמשך בשבוע.

חברת הכנסת גבי לסקי ממרצ, שותפתו של שטרן לקואליציה, לא חסכה אף היא בביקורת: "כל גוף ציבורי מחויב לבדוק תלונות על הטרדות מיניות", מסרה, "השאיפה צריכה להיות לייצר מרחב בטוח להגשת תלונות כדי שמתלוננות ומתלוננים לא יזדקקו לאנונימיות, אך עד שזה ייקרה יש לאפשר להגיש תלונה באופן אנונימי ולבדוק אותה כפי שכל גוף ציבורי מחויב לעשות".

מטעמו של שטרן נמסר, לאחר שידור הריאיון, כי "השר שטרן כאדם, כאב לבנות, כמפקד וכנבחר ציבור בז עמוקות לכל מטריד מינית וסבור שהחברה הישראלית ומערכת אכיפת החוק מחוייבת באפס סבלנות בנושא מהותי זה. בתפקידיו כמפקד, כקצין חינוך ראשי וכראש אכ"א בצה"ל, פעל שטרן בהתאם לרוח זו קלה כחמורה.

"בריאיון הבוקר ביקש שטרן להביע עמדה, המתנגדת לתרבות של מכתבים אנונימיים כמכשיר לסגירת חשבונות ולסיכול מינויים בכירים כפי שאכן הביעה זאת הוועדה למינוי בכירים.

"תלונות על הטרדה מינית נבדקו תמיד לעומקן תחת פיקודו, ולא נאמר על ידו בשום שלב שתלונות על הטרדה מינית נגרסו", לשון התגובה.

יודגש, בניגוד לנכתב בתגובה, כי שטרן אישר בקולו לשאלת יוכפז כי גרס תלונות על הטרדה מינית. "אתה יכול לנסות להיזכר כראש אכ"א כמה מסמכים מהסוג הזה גרסת?", נשאל, והשיב: "לא, דוגרי לא". "אבל גרסת?", שאלה ענת, והשר השיב: "כן, חד־משמעית".

    

עריכה: יניב מורוזובסקי

10/10/2021
הישארו מעודכנים

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90