בן כספית ואריה אלדד

צ'ייני מרום על שיתוף הפעולה: "סנסציה"

הצי האמריקאי הודיע על תרגיל משותף עם ישראל, איחוד האמירויות ובחריין בים האדום • מפקד חיל הים לשעבר: "יש לתרגיל חשיבות עצומה - עד לכדי ברית"


הפיקוד המרכזי של הצי האמריקאי הודיע על תרגיל משותף בין ישראל, ארה"ב, איחוד האמירויות ובחריין בים האדום. התרגיל הצבאי צפוי להיערך במשך חמישה ימים. מדובר בשיתוף פעולה ראשון מסוגו מוכרז באופן פומבי בין כלל המדינות. אריה אלדד ורוני בר און ביקשו לשוחח עם האלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום שכיהן בעברו כמפקד חיל הים והגיב לידיעה. לדבריו, מדובר בסנסציה וטען שזו תוצאה של הסכמי אברהם.

נוכח הידיעה על שיתוף הפעולה המדובר ביקש מפקד חיל הים לשעבר לעדכן כי זו תוצאה של הסכמי אברהם שבמסגרתם יצרנו הסכמים עם המדינות האלה. בהמשך נגע בשאלה מעניינת והסביר שמדינת ישראל הייתה שייכת לאורך שנים לפיקוד האירופי, "וזה מוזר. הרי אין לנו שום עניין בלחימה באירופה. יש לנו עניין במזרח התיכון. ב־2008 חיל הים הישראלי חזר לפעול בים האדום אחרי 10 שנים שהוא לא היה שם, והתחברנו בחשאי לצי החמישי של פיקוד המרכז ועשינו איתם לא מעט דברים משותפים. אני חושב שהיום, האירוע הזה, מעבר לכך שיגידו לך לא מעט אנשים 'חשיבותו בעצם קיומו' מדובר באירוע אסטרטגי ברמה מאוד גבוה ויש לו חשיבות עצומה במערכת היחסים שבין מדינת ישראל למדינות המפרץ עד כדי הקמת ברית בינינו לבין המדינות. האיראנים צופים על הדבר הזה, והם מיד הגיבו לתרגיל הזה – אגב, זה מראה כמה שהם לחוצים מהמפגש הזה. תראה, המפגש הזה הוא לא מפגש בו אנחנו מתכננים מלחמות".

רגע לפני סיום השיחה ביקשו צמד המגישים לדעת איך הוא מרגיש כשוועדת החקירה של פרשת הצוללות יוצאת לדרך. "אני מאוד מאוד שמח. שיבדקו כל דבר ושירימו כל אבן. אני חושב שיש לזה חשיבות עליונה".

עריכה: עדן בן ארי 

11/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"יש לתרגיל חשיבות עצומה - עד לכדי ברית"
"יש לתרגיל חשיבות עצומה - עד לכדי ברית"  |  צילום: נועם רבקין/פלאש90
Paris