סיון כהן

"מנהיגי הממשלות לא הבינו שאנחנו בפני סכנה קיומית"

ח"כ מנסור עבאס הגיב למקרי האלימות בבתי החולים • על השבת הזוג אוקנין: "שמח שהטרגדיה הסתיימה - רה"מ ושר החוץ ניהלו את זה בצורה טובה"


בצל המאבק בפשיעה בחברה הערבית, האלימות המשתוללת הגיעה השבוע גם לבתי החולים. בני משפחתו של פצוע הירי מג'לג'וליה תקפו את מאבטחי בית החולים מאיר שבכפר סבא, זאת בניסיון לפרוץ את שערי המקום. חבר הכנסת ויו"ר רע"מ מנסור עבאס שוחח עם גדעון אוקו ב־103fm והביע את דעתו על האירוע והמגמה העולה.

בפתח דבריו, מתח ביקורת חריפה על ההתנהלות מול הפשיעה לאורך השנים האחרונות: "זה תהליך שנמשך שנים על גבי שנים והזנחה משני צדדים. גם הזנחה ומחדל ברמת התפקוד של הממשלות הקודמות, שלא הצליחו להבין את הסכנות הטמונות בתופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית והחברה הערבית. מנהיגי הממשלות, על גווניהם, לא הצליחו להתעלות ולהבין שאנחנו בפני סכנה קיומית על חיי אדם - הערך העליון של קדושת החיים נפגע".

"אני מאוד אופטימי שהממשלה הנוכחית שמה את הנושא הזה על ראש סדר העדיפות. ראש הממשלה עצמו, השר לביטחון פנים והמפכ"ל מתחילים לפעול בצורה נחושה יותר", הדגיש, והוסיף: "כל אזרח ערבי היום מצליח להבחין שיש גישה חדשה. אני נכנסתי לקואליציה לא רק בגלל התקציבים אלא בעיקר לרתום את המערכת הפוליטית, הממשלה, למיגור הפשיעה והאלימות. לשמחתי אנחנו נמצאים בעידן אחר, ייקח זמן כדי להצליח למגר את התופעה אבל אנחנו בדרך הנכונה. לאט לאט הביטחון האישי מתחיל לחזור".

"אנחנו צריכים להתמודד עם כל מיני בעיות מהעבר, להגביר את האמון בין המשטרה לאזרחים ולהפך אבל אנחנו בכיוון הנכון", הבהיר.

"ביישובים המעורבים המצב הסוציואקונומי של החברה הערבית הכי חלש"

השבוע שודר ב'כאן 11' סרטו של כרמל לוצטי על הפרעות בעכו בזמן מבצע שומר החומות. דבר שהוביל את חבר מועצת עכו להכריז כי במבצע הבא שיתקיים בעזה - תהיה שוב אלימות. "אנחנו צופים את פני העתיד, מכינים את הקרקע ומטפלים בבעיות החמורות, בייחוד ביישובים המעורבים", הגיב ח"כ עבאס לאמירה, "הנפילה הייתה ביישובים המעורבים ששם יש את התסכול ושם רמת הפשיעה הגבוהה ביותר. ביישובים המעורבים ובלא מוכרים שבנגב, המצב הסוציואקונומי של החברה הערבית הכי חלש".

על כך שהקואליציה גייסה את הליכוד והציונות הדתית להצביע בעד 'חוק חריש', אמר: "אני לא מקבל את זה בשלוות נפש. זה אירוע נקודתי, הקואליציה עדיין קואלציה והאופוזיציה עדיין אופוזיציה. לדעתי הגמישות הזאת תעזור לקואליציה. אנחנו בשבוע שעבר חרגנו מהמשמעת הקואליציוניות. לא כל מחלוקות בקואליציה היא משבר קואליציוני. אנחנו נצליח לגשר על הפערים ולנהל את המחלוקות על מנת שהממשלה תאריך את ימיה ותשלים את המדיניות בחדשה בתחום שונים. אני דבק בעמדה שאומרת שיש לכולנו הזדמנות שאסור לפספס".

"שיתוף פעולה והבנה יתרמו ליציבות ולהשכנת השלום"

עוד התייחס להשבת הזוג אוקנין ממעצרם בטורקיה: "ראש הממשלה ושר החוץ ניהלו את זה בצורה טובה ולכן התוצאה טובה. אני שמח שהטרגדיה הזאת של המשפחה הסתיימה. טורקיה היא יעד מועדף ואני מקווה שהיחסים בין המדינות ישתפרו כמו בתחום הכלכלי. אין סיבה ששתי מדינות יצליחו לפתח יחסים כלכליים ולא יחסים מדיניים דיפלומטיים. שיתוף פעולה והבנה יתרמו ליציבות ולהשכנת השלום באזור".

עריכה: שני רומנו  

18/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"מנהיגי הממשלות לא הבינו שאנחנו בפני סכנה קיומית"
"מנהיגי הממשלות לא הבינו שאנחנו בפני סכנה קיומית"  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris