103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

האם ישראל סוגרת שעריה בפני תיירים מאוקראינה?

פרסום ראשון: איוון ואשתו רק רצו לפגוש את הבנות והשתיים גורשו מהארץ • ח"כ יוליה מלינובסקי: "אם היו קוראים להם משה ואורה - זה לא היה קורה"


לפני שבוע, פקחי ביקורת הגבולות גירשו את בנותיה של סבטלנה, החיה בארץ ונשואה לאיוון בן זוגה הישראלי. השתיים, שהגיעו ארצה לבקר את אימן לאחר שלא נפגשו מעל חודשיים, נלקחו לחקירה וגורשו חזרה לאוקראינה. זאת למרות בירורם המקיף של איוון וסבטלנה וביצוע הפרוצדורות הנדרשות לפני הגעתן. ענת דוידוב ויעל אילון שוחחו ב־103fm עם איוון בויאנובר וח"כ יוליה מלינובסקי על המקרה.

"כשהבנות הגיעו לארץ הן קיבלו את ויזת התייר בירידה מהמטוס", סיפר איוון, "כשהן הגיעו לבדיקת הדרכונים עצרו אותן וביקשו מהן להיכנס לחדר נפרד בו שאלו אותן שאלות. אחרי שסיימו עם השאלות אמרו שהן חייבות לחזור לאוקראינה כי הם חושדים שהן באו לעבוד באופן לא חוקי".

בתה הקטנה של סבטלנה מוגדרת כנכה, ועל פי איוון שמי שפוגש אותה רואה זאת. נתון זה לא מנע מהחוקרים להמשיך לחשוד שאכן הגיעו ארצה על מנת להשתקע. "זה היה מאוד משפיל. הן היו לבד בשדה תעופה, היו איתן דוברי רוסית אבל בזאת זו מדינה זרה. התייחסו אליהן כאל אנשים שבאים למדינה במטרה לא חוקית. הן בכו, אשתי בכתה בכניסה וניסינו למצוא מישהו שיעשה משהו כדי למנוע את המצב, אבל לא הייתה דרך שיכולנו לעזו מה שיכולנו לנהל מהטלפון - עשינו".

"ברשות האוכלוסין מתנהגים בצורה דורסנית, אגרסבית ולא עניינית"

ח"כ יוליה מלינובסקי, יו"ר ועדת מיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים, מלווה את איוון וסבטלנה במאבקם. כחלק מכך, תבעה ח"כ מלינובסקי משרת הפנים איילת שקד לבטל את הגירוש ולאפשר את כניסתן של הבנות לארץ. במכתבה, הבהירה את עוגמת הנפש שעברו הבנות וציינה כי לא מדובר במקרה הראשון.

"אם אתם חושבים שזה משהו נדיר אתם טועים - זה קורה כל הזמן. אני בעצמי הצלתי ילדים, שהיו זכאים על ידי הזכות לשיבה, מגירוש. המקרה הזה נגמר עוד איכשהו בסדר כי רק גרשו אותן ולא הכניסו אותן למעצר", אמרה ח"כ מלינובסקי בפתח דבריה.

"אם לאיוון היו קוראים משה ולסבטלנה אורה - זה לא היה קורה", ביקרה, "זה דפוס התנהגות. ברשות האוכלוסין מתנהגים בצורה דורסנית, אגרסבית ולא עניינית. הם מחטטים לאנשים בטלפונים וזה אסור. הם לא מסבירים לאותו תייר שזה בגדר בקשה בלבד ושהוא יכול לסרב".

"רק לפני מספר ימים נתקלתי בטוויטר במודעה שאם מישהו רוצה להביא אישה זרה תמורת 48 אלף ש"ח שיצרו קשר - זה בסדר. כל מיני ארגונים יודעים לעבוד מצויין מול משרד הפנים ורשות האוכלוסין, אז כנראה שיש דרכים. האזרחים הפשוטים שבסך הכול רוצים להיפגש עם המשפחות נדפקים בצורה קשה מאוד. יש פתרונות, הכי קל זה לגרש", הדגישה ח"כ מלינובסקי.

"אם ישראלים יעברו את אותן החוויות - יהיה פה גוועלד"

על המכתב שהפנתה לשרת הפנים איילת שקד, אמרה: "היא עוד לא ענתה. אני מכירה את דפוסי ההתנהגות האלו ואני אשב לה על הראש. צריך להבין שלכל מטבע יש שני צדדים. כשאזרחים ישראלים יתחילו להתקע שם, יסבלו ויעברו את אותן החוויות - יהיה פה גוועלד. זה משפיע על היחסים הבינלאומיים שלנו עם מדינות אחרות. לפני כמה שנים היה לנו משבר עם אוקראינה כי גירשנו אזרחים על ימין ועל שמאל".

על ניסיונותיהם של איוון וסבטלנה לבצע את הבירוקרטיה הנדרשת לפני הגעת הבנות ארצה, הסבירה: "אותה פקידה במשרד הפנים לא נתנה מידע נכון. היא הייתה צריכה להסביר שהם צריכים להגיש בקשה מיוחד. כנראה שיש קצר בתקשורת בין סניפים ואנשי משרד הפנים לבין הדרישות במעבר הגבול בבן גוריון".

"הסיפור לא נגמר, איוון ואשתו פה. אולי משרד הפנים יחליט לשנות את דעתו ויסביר לאיוון ולשאר האזרחים מה עליהם לעשות כי הסיטואציות האלו חוזרות פעם אחר פעם - זה גורם לנזק אדיר", סיכמה.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "מבדיקת המקרה עולה כי מדובר בבנותיה של זרה הנמצאת בהליך מדורג עם בן זוג ישראלי. כניסתן של בנותיה לא תואמה מראש ומתשאול שנערך להן בשדה התעופה, עלה כי לטנעתן הן מתגוררות עם הסב. אולם לפי הבדיקה הסב שוהה כרגע בישראל ומנסה להסביר מעמד עבור עצמו. כל האמות העלה חשש להשתקעות ומסיבה זוג ועוד, סורבה כניסת השתיים".

עריכה: שני רומנו

21/11/2021
הישארו מעודכנים

האם ישראל סוגרת שעריה בפני תיירים מאוקראינה?
האם ישראל סוגרת שעריה בפני תיירים מאוקראינה?  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90