איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"נשים רבות לא יודעות לזהות שהן במערכת יחסים אלימה"

שירן מלמדובסקי-סומך סיפרה על הקמפיין 'בעלי רצח אותי' שיזמה: "פתאום הבנתי שהאלימות נגד נשים הרבה יותר נפוצה ממה שחושבים"


לקראת יום המאבק באלימות כלפי נשים שיצויין מחר (ה') בארץ ובעולם, ענת דוידוב והמגישה האורחת אוה מדז'יבוז, מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, שוחחו ב־103fm עם שירן מלמדובסקי־סומך, יוזמת הקמפיין 'בעלי רצח אותי'. הסרטון המצמרר אותו יזמה מלמדובסקי־סומך עורר לחיים את אותן נשים שנרצחו על ידי בני זוגן. הבולטת והראשונה בקמפיין, היא לא אחרת מאשר מיכל סלה שסיפורה הטרגי נגע בכולנו.

מגמת העליה באלימות נגד נשים מדאיגה רבים, שירן מלמדובסקי־סומך, שחוותה מערכת יחסים מסוכנה בעברה, החליטה לקחת את המושכות לידיים ויזמה קמפיין חדש בשיתוף מרכז השלטון המקומי, חברות הייטק ומשרדי פרסום.

"הבנתי, יחד עם חברות שלי, שרובנו היינו באיזה שהוא שלב בחיים במערכת יחסים שהיום אני יודעת להגיד שהייתה מסוכנת", אמרה בפתח דבריה, "יצאנו עם גברים קנאים, אובססיביים, קיבלנו מכתבי נאצה, קללות, איומים וסטוקרים שחיכו מתחת לבית. כל אותו זמן הייתה תחושה לא נוחה בבטן אבל אף אחת מאיתנו לא הבינה שאנחנו יכולות להיות בסכנה אמיתית".

בסרטון הקמפיין נראות חמש נשים שנרצחו על ידי בני זוגן, בו הן 'קוראות' לנשים אחרות לשים לב באיזו מערכת יחסים הן נמצאות. הקמפיין כולו נוצר על ידי טכניקת הנפשה ודיבוב ייחודית. "אני מגיעה מעולם ההייטק וכחלק מהעבודה שלי נחשפתי לחברה שעליה מבוססת הטכנולוגייה. הם יודעים לעשות הנפשה ודיבוב לתמונות סטילס ברמה מאוד גבוהה", סיפרה.

"הנשים לא רוצות לזהות את עצמן בתוך המעגל"

בהמשך השיחה, התייחסה לעבודה על היוזמה: "אני והשותפים לקמפיין, כי לבד לא הייתי יכולה להרים את הדבר החשוב הזה, עובדים עליו כבר קרוב לשנה. ביחד אנחנו צועדים ועוברים את כל השלבים הרגישים בו. עשינו עבודה עם אנשי מקצוע והרבה חשיבה פנימית מה ואיך להציג. המשפחות היו חלק נכבד מהקמפיין, מבחינתנו הם לב ליבו. בזכות מרכז השלטון המקומי, השותף האסטרטגי שלנו, ובזכות הרשויות המקומיות הגענו כמעט לכל בית בישראל".

אף אחת מאותן נשים לא האמינה שתמצא את מותה על ידי בן זוגה. עובדה זו לא הפתיעה את מלמדובסקי־סומך, לטענתה: "הרבה פעמים נשים לא מזהות שהן מערכת יחסים מסוכנת. כשאין הרמת יד הן לא יודעות להגיד שהן במערכת יחסים אלימה. בהרבה מערכות יחסים יש אלימות נפשית קשה, כלכלית שלא מאפשרת לאותה אישה לצאת מהמעגל ולפעמים נשים לא רוצות להגיד בגלל הבושה והילדים - הן לא רוצות לזהות את עצמן בתוך המעגל ולהבין שהן בסכנה".

עריכה: שני רומנו

24/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום ארכיון (למצולמים אין קשר לנאמר)
צילום ארכיון (למצולמים אין קשר לנאמר)  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris