מעיין אדם

סכנה, רשתות חברתיות

האלימות ברשתות החברתיות הופכת מסוכנת מיום ליום • העיתונאי דרור גלוברמן: "כשהליכוד חשה ששירת אותה לומר הכל ברשת - בלמה חקיקה בנושא"


לאחרונה נחשפנו למקרים קשים במיוחד של אלימות והטרדות ברשתות החברתיות ברחבי הארץ, לרבות ב'אינסטגרם', 'פייסבוק' ו'טיקטוק'; כך, נוצר אפיק חדש ומסוכן של אלימות - והוא אלימות טכנולוגית שיש למגר בזריזות. דרור גלוברמן, עיתונאי, מנחה ומומחה לרשתות חברתיות, ביקר את ההתנהלות בנושא.

"אני לא חושב שהבעיה היא ב'טיקטוק' יותר מאשר כל רשת חברתית ענקית, המופעלת מחו"ל ובעלת אלגוריתם שנועד להשיג מטרות", הבהיר גלוברמן בפתח דבריו, "כולן עובדות אותו הדבר ובכולן יש את אותה בעיה".

"כשאני שואל מי אשם בבעיה אני פחות מסתכל על 'טיקטוק', 'אינסטגרם' או 'פייסבוק' - אני מסתכל על חברי הכנסת. אנחנו, אזרחי ישראל, בחרנו בכם - איפה אתם? על מוצרי סוכר שמים עיגול אדום, על סיגריות שמים מדבקה ועל הימורים אומרים 'לא מתחת לגיל 18'. יש גם סכנות ברשתות החברתיות, נא לפעול!", ביקר מומחה הרשתות החברתיות דרור גלוברמן.

מבחינת גלוברמן, חוסר הטיפול בתחום הרשתות החברתיות הוא לא יותר מאוסף תירוצים. "תמיד היה את התירוץ שלא ברור מה הסכנות, שטרם הבינו את הטכנולוגיה והרשת. לפני 10 שנים זה עוד עבר, אבל להגיד את זה בשנת 2016 כשכל עם ישראל שם - זה תירוץ עלוב".

"היו גם מניעים פוליטיים. היו חוקים שבאו להטיל חוקים על הרשתות החברתיות והם נבלמו ממניעים פוליטיים הקשורים למפלגת הליכוד", חשף, והוסיף: "בסוף הפוליטיקה מחליטה מה יקרה, יש כאן שילוב של אינטרסים. כשמפלגת הליכוד הרגישה שמותר להגיד הכול ברשת ושזה משרת אותה פוליטית - היא בלמה את החקיקה שנועדה לטפל בדברים עליהם אנחנו מדברים כרגע".

"אם יש כאן 100 אלף משתמשים - שמישהו יתן מענה"

המודעות לבעיה ברשתות החברתיות רק עולה עם הזמן, זאת בעקבות כמות הנפגעים ממנה. אך לרשתות החברתיות יש גם יתרונות, ואסור להתעלם מכך.

"הן איפשרו לאנשים שמתמודדים עם בעיה לפגוש אנשים שדומים להם, להרגיש נחמה ושותפות. הן גם איפשרו לקולות הפוליטיים, שבעבר הרגישו שיש להם פחות ביטוי, לבטא את עצמם יותר. אלו הדברים הטובים שאנחנו לא רוצים לעצור, אבל אנחנו גם לא רוצים לתת למדינה את הכוח להיות הצנזורית", אמר גלוברמן.

בסיום השיחה, סיכם: "החוק שהתחלנו לעבוד עליו הולך לחייב את הרשתות החברתיות לפתוח פה מוקד שיענה 24/7 לתלונות וטפל בהן במהירות. אם יש כאן 100 אלף משתמשים - שמישהו יתן מענה. הפוליטיקאים בשנים האחרונות היו תלויים ברשתות החברתיות, עכשיו הם צריכים להבין שהמחיר גבוה מדי".

עריכה: שני רומנו

26/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נלחמים באלימות ברשת
נלחמים באלימות ברשת  |  צילום: Chris McGrath/Getty Images
Paris