103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"אין לישראל אופציה צבאית ממשית נגד איראן"

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט תקף את התנהלותו של רה"מ בסוגיית הגרעין: "גישתו לא נכונה - הוא לא צריך להתחרות בפניקה של נתניהו"


ראש הממשלה נפתלי בנט אמר השבוע (ג') בהקשר לשיחות הגרעין שיחודשו בשבוע הבא, כי מדינת ישראל ניצבת "בפני תקופה מורכבת שבה ייתכנו אי הסכמות עם הטובות שבחברותינו. גם אם תהיה חזרה להסכם, ישראל איננה צד בהסכם ואיננה מחויבת לו". ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שוחח עם ניסים משעל ב־103fm והביע את דעתו על הדברים.

בתחילת השיחה, ביקר ראש הממשלה לשעבר את ראש הממשלה הנוכחי ועמדת הממשלה: "הגישה של בנט שלא תועיל ולפי דעתי היא לא בהכרח תואמת את מה שישראל צריכה לעשות. הממשלה נראית כאילו היא בוחרת בגישה שנועדה להוכיח שהיא לא נופלת מעמדת הממשלה הקודמת. המדיניות של ממשלת ישראל בעבר ושיתוף הפעולה עם טראמפ הייתה טעות טרגית שגרמה נזק גדול עם ישראל".

"לישראל אין אופציה צבאית ממשית נגד איראן. לסכל את ההתקדות האיראנית בדרך צבאית עלולה לגרום יותר נזק לישראל מאשר למאבק הזה", הכריז, והוסיף: "כבר לפני 10 שנים חשבתי שהתקציבים וההכנות היו בזבוז של מיליארדים רבים של דולרים, מכספי ביטחון ואיכות חיי המדינה, למשהו שלא היה לו סיכוי. ישראל לא תוביל מערכה צבאית מקיפה מול איראן, כל ההכנות והארגונים האלו נועדו להפחיד את האמריקאים".

"האיראנים הרבה יותר רחוקים מהפצצה מאשר ההכרזות ששומעים"

לדבריו, מדינת ישראל תלויה בארה"ב יותר ולכן הגישה בה משתמשים שגויה. "צריך להפסיק עם הרטוריקה המתלהמת, הריקנית והשחצנית. האיראנים הרבה יותר רחוקים מהפצצה מאשר ההכרזות ששומעים בימים האחרונים. לכל הגורמים יש עניין להבליט את ההתקדמות האיראנית, לאמריקאים יש עניין ליצור דרמה. הדרמה המיותרת והמופרזת שעכשיו נוצרת מההצהרות מגזימה בקצב ובקרבת האיראנים ליכולת. עמדתי בראש מדינת ישראל כשהיא עשתה דברים מופלאים. ישראל עיכבה את ההתקדמות האיראנית בשנית רבות".

האם ישראל צריכה להמשיך בפעילות המבצעית? "בהחלט כן", השיב אולמרט, וסייג: "ההצהרות הפומביות והלוחמניות גוררות את כל הצדדים להוכיח שהאיראנים מתקדמין בעניין - הן מרחיקות אותנו מדו שיח שלנו עם ארה"ב. העובדה שראש הממשלה בנט סירב לקבל את השליח האמריקאי שעומד בראש קבוצת המשא ומתן זו טעות. כשהתנהגנו ככה בתקופת אובמה, הטעות הזו גרמה לכך שהאמריקאים החליטו לנהל את המשא ומתן, על נושא הגרעין עם האיראנים, תוך התעלמות מוחלטת מישראל, רצונותיה ותובנותיה".

"אני בטוח בשני דברים: ההיתכנות למערכה צבאית לא תהיה מועילה וגם לא אפשרית, ושיש דרכים אחרות שבהן נקטנו במשך שנים רבות וכתוצאה מהן האיראנים לא הגיעו לנשק גרעיני", הדגיש, "לא צריך להתחרות בפניקה של ביבי נתניהו ולא ליצור עימות עם ארה"ב אלא להיערך למשא ומתן, דיאלוג שקט וענייני עם ארה"ב.  צריך להיערך לכל מיני דברים אחרים שאנחנו יודעים לעשות ויכולים להיות מאוד אפקטיביים בבלימת ההאצה של המאמץ האיראני".

"סומך על בנט שהוא יודע לטפל בנושאים האלו בקור רוח"

בסיום השיחה, הבהיר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט את עמדתו: "הניסיון להתעמת עם ארה"ב מיותר ומזיק. דוברות שקטה עם ארה"ב בנושא הזה יכולה לסייע מאוד בליווי המשא ומתן, זאת כדי שאם יחתם הסכם הוא יהיה מועיל כדי להאט ואולי לבלום לחלוטין את היכולות של האיראנים".

"אני לא אומר שאין לנו אופציה צבאית, אבל לפי דעתי זו לא האופציה המועדפת. אנחנו עלולים להימצא במצב ששימוש באופציה הזו עלול להיות מזיק יותר מאשר מועיל. הלהט המיותר שמגיע בימים האלו מישראל צריך לרדת. אני סומך על נפתלי בנט שהוא יודע לטפל בנושאים האלו בקור רוח", סיכם.

עריכה: שני רומנו

26/11/2021
הישארו מעודכנים

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90