אראל סג"ל

באו לניחום אבלים - וגורשו בשבת

קרובי הנרצח אליהו קיי הגיעו לישראל מדרום אפריקה, אבל לא הורשו להיכנס ונשלחו מיד לארצם • הרב דב ליפמן: "הם בכו מאוד - אנחנו צריכים חשבון נפש"


קרוביו של אליהו קיי ז"ל, שנרצח בפיגוע הירי בעיר העתיקה בירושלים, הגיעו מדרום אפריקה כדי לבקר את המשפחה, ואולם כשהגיעו לארץ נדרשו לשוב על עקבותיהם - כך דיווח שלומי הלר ב'וואלה'. הרב דב ליפמן, מייסד עמותת יד לעולים, קיבל את המידע על החמישה בערב שבת וניסה לסייע להם - ללא הצלחה. בשיחה עם אראל סג"ל תיאר את המקרה מזווית הראייה שלו, וטען: המדינה נהגה בחוסר רגישות.

"הם יצאו מדרום אפריקה לפני החלטת ראש הממשלה לסגור טיסות מאפריקה. הם מחוסנים לגמרי ויצאו לפי החוק, הם הגיעו בתום לב לארץ ישראל בערב שבת. התנהגו מולם ביד קשה - סגרו אותם בחדר, לקחו מהם את הדרכונים, צעקו עליהם, והם פנו אלינו", סיפר.

ליפמן, חבר כנסת לשעבר בעצמו, ניסה לפנות לכלל גורמי הממשלה. "ניסיתי להגיד שאני בעד שמירה על בריאות הציבור ובעד הכללים, אבל לפעמים חייבים לקחת צעד אחורה ולחשוב לפני שעושים משהו. 5 אנשים הגיעו - 2 מהם לנחם אבלים. תשלחו אותם לבידוד מלונית לשבת", טען, "במקום לעשות את זה, הם התנהגו בפניקה וזרקו אותם מהמדינה שלנו".

עוד סיפר הרב: "אישה אחת אמרה להם שהיא שומרת שבת, לא חיללתי שבת בחיים שלי, וצעקו לה 'אם את ממשיכה ככה נעצור אותך ותלכי לכלא'. הם נדרשו לחלל שבת קודש, הגיעו ליוהנסבורג באמצע השבת וגם שם חיללו שבת שוב כדי להגיע הביתה".

לשאלת סג"ל על תחושותיהם של החמישה כיום השיב ליפמן: "אחד מהם אמר שבארה"ב היו מכבדים את הבקשה לשמור את השבת, ודווקא פה - מדינה יהודית - לא מכבדים. הם בכו מאוד, הם ציונים, אוהבי ישראל והם לא מבינים למה עשו להם את זה. זה הזמן לחשבון נפש".

הרב סיכם ואמר: "אנחנו חייבים להרים את הקול הזה כדי שזה לא יקרה שוב - כן כללים לגבי קורונה, כן שמירה על בריאות הציבור אבל חייבים לנשום ולחשוב. יש סיפורים חריגים ויש מצבים בריאותיים".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מי שקבע את ההגבלות זו הממשלה ואנחנו מבצעים את ההחלטות".

   
עריכה: יניב מורוזובסקי

29/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אראל סג''ל
אראל סג''ל  |  צילום: 103fm
Paris