אודי סגל וענת דוידוב

השר לבטחון הפנים: "מוטרד ממה שקורה בווינה"

עמר בר לב על הדיונים על הסכם הגרעין: "עלול להיווצר מצב שייחתם הסכם מאוד חלש" • "לא ברור לנו מהן עמדותיהם של הנושאים ונותנים איתה"


אתמול התחדשו שיחות הגרעין בין אירן והמעצמות, במטרה להחזיר את אירן וארה"ב להסכם. האירנים באו בדרישה להסרת הסנקציות והכריזו כי אין בכוונתם לקבל שינויים מההסכם המקורי שנחתם בזמנו בשנת 2015. השר לביטחון פנים עמר בר לב שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב והגיב לדברים. בהמשך, התייחס לפשיעה במגזר הערבי ולפרשת הסוהרות בכלא גלבוע.

השר הביע דאגה מהמשא ומתן המתקיים בין המעצמות לבין אירן בסוגיית הגרעין, ואמר: "היציאה מההסכם בזמנו גרמה לכך שאירן תהיה היום הרבה יותר קרובה ליכולת גרעינית. לא ברור לנו כל כך מה העמדות השונות של כל אלה שנושאים ונותנים איתם. אני יודע שכל הצדדים יצאו עם שביעות רצון מהיום הראשון של פתיחת הדיונים, שאני לא יודע מה זה אומר ולאן זה מוביל. בוודאי שאנחנו מאוד מודאגים מזה, כי אנחנו חוששים שאם ייחתם הסכם - יחזרו להסכם עוד יותר חלש וזה מאוד מטריד".

באשר לפרסומים כי ישראל פנתה לאמריקנים בבקשה לרכז כוחות צבאיים, אמר: "אני לא מכיר בקשה כזאת". לדבריו, על ישראל "להמשיך לנסות לשכנע את האמריקנים, הבריטים, הצרפתים, הרוסים והסינים כמה שאפשר והגרמנים כמובן שאם הם חוזרים להסכם, שיחזרו להסכם יותר ארוך ויותר חזק. זו המטרה שלנו. הם העשירו אורניום ל־60 אחוז, הם על סף יכולת להעשיר אותו ל־90 אחוז. אנחנו רוצים לבלום את זה".

כשנשאל האם ישראל תפעל צבאית נגד אירן במידה והשיחות לא יובילו לחתימת הסכם, השיב: "אני לא הולך לדון ברדיו על האופציות הקיימות בפני ישראל, כולנו יודעים שלישראל יש גם אופציה צבאית. ישראל מחזקת ומתחזקת את האופציה הזאת. אנחנו כמובן לא סומכים על אף אחד למעט על עצמנו", והוסיף: "ברור שהאופציה יושבת על השולחן".

"כמעט על כל מהלך שנעשה תהיה למישהו ביקורת"

השר הגיב לביקורת על הממשלה שכינתה עצמה 'ממשלת השינוי' אך פועלת בצורה שנויה במחלוקת לאחרונה עם מינויים פוליטיים ופיטורי עובדים. הוא הבהיר: "השינוי הוא בכך שסוף סוף יש ממשלה שעובדת למען אזרחי מדינת ישראל. זה שיש ביקורת זה בסדר, במדינה חופשית כמו שלנו מותר. כמעט על כל מהלך שנעשה תהיה למישהו ביקורת". על מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית בניגוד להחלטת הוועדה למינוי בכירים, אמר: "זו זכותה של ממשלת ישראל למנות. לא שמעתי ביקור של פוליטיקאים מהאופוזיציה שיוצאים נגד".

בהמשך, התייחס לפשיעה הגואה בחברה הערבית חרף הפעולות שמבצעת המשטרה בשבועות האחרונים, ולמספר חסר התקדים של הנרצחים השנה שעומד על 120. איהאב סעדי בן ה־40 הוא הנרצח ה־120 שנורה אתמול (ב') למוות בשעות הצוהריים, והשר לבט"פ ציין: "תוך שעתיים משטרת ישראל תפסה את החשודים ברצח".

כשנשאל מדוע לא נמנע הרצח, השיב: "סליחה, מה אתם מצפים שמשטרת ישראל תשים מאבטחים על כל חבר במשפחת פשע כזו או אחרת? יש גבול. התפקיד של המשטרה הוא למנוע פשע ואם פשע קורה לתפוס את הפושעים, וזה מה שהיא עושה". באשר לכמות הנשקים בחברה הערבית, הודה: "אף אחד לא יודע כמה נשקים מסתובבים".

בסים השיחה התייחס בר לב לפרשת סרסור הסוהרות בכלא גלבוע שמסעירה את המדינה, וסיפר כי "עשיתי את הדבר היחיד שאני יכול לעשות, פניתי ליועמ"ש והצעתי לו לפתוח חזרה באותה חקירה, שבזמנו הוחלט לסגור אותה".

       

עריכה: עופרי גליכמן

30/11/2021

ישראל במלחמה - 103fm


עמר בר לב
עמר בר לב  |  צילום: באסל עווידאת/פלאש90
Paris