אודי סגל וענת דוידוב

חשיפת 103fm: פרשת מין קשה בתיכונים בת"א

תלמיד כיתה י' תקף מינית לפחות 2 תלמידות בשני תיכונים יוקרתיים בעיר - חשד שתלמידות נוספו נפגעו • אחד ההורים: "אירוע קשה מאוד" • בלעדי


פרסום ראשון ב־103fm: תלמיד בית ספר תיכון, מהיוקרתיים ביותר בתל אביב, חשוד בתקיפה מינית של נערה בת כ־15 הלומדת איתו באותו מוסד. על פי מידע שהגיע למערכת 'שבע תשע', ישנן ככל הנראה בנות נוספות שנפגעו - גם מבתי ספר נוספים. הפרטים בפרשה, שכבר ניתנים לפרסום, הגיעו להורים מכלי התקשורת, בעוד בתי הספר נכון לכתיבת שורות אלה טרם עדכנו את ההורים באופן רשמי.

מנהל אחד מהמוסדות החינוכיים אישר את הפרטים בשיחה עם 103fm, וציין כי המעשים התרחשו, על פי החשד, מחוץ לכותלי בית הספר. "אתה יכול לצטט את המילה האחרונה - אני מרגיש חרא. מרגיש נורא־נורא־נורא, נוכח העובדה שייתכן שתלמידה שלי נפגעה", אמר. לדבריו, "טרם עדכנו את הורי תלמידי בית הספר, ונתייעץ עם אנשי מקצוע כיצד לעשות זאת". ועד ההורים באחד מבתי הספר מתכוון לעדכן את ההורים עוד הבוקר.

בצהריים אישרה המשטרה את הפרטים שפרסמנו לראשונה ב־103fm ועדכנה כי היא פתחה בחקירת המקרים. על פי הודעת המשטרה, הנער טרם זומן לחקירה.

הכתב לירן לוי דיווח ב'וואלה' כי החשוד הוא נער בן 16, שביצע, על פי החשד, עבירות של מעשים מגונים ואינוס בכמה בנות מהשכבה שלו. על פי הדיווח ב'וואלה', יש עוד כמה מתלוננות שבמשטרה יודעים עליהן אבל טרם הגישו תלונה. עוד ידוע בשלב זה כי כל האירועים התרחשו בשנה האחרונה. 

ההורים למדו על המקרה מהתקשורת

ח', אחד ההורים הפעילים בוועד של אחד מבתי הספר, היה אחד מאותם הורים שגילו על הפרשה לאור פניית מערכת התוכנית. "אני מקבל הודעה מהתקשורת לתת תגובה לאירוע, כמובן שלא שמעתי על הסיפור וביקשתי לבדוק אותו", אמר לגולן יוכפז ולענת דוידוב. הוא הוסיף: "אני חושב שזה יום מאוד־מאוד קשה, ושקודם כל אנחנו צריכים לחבק את הילדה ולתת לה את הטיפול שלו היא זקוקה".

לדברי ההורה, שני התלמידים נפגשו בשעות אחר הצהריים. "אני לא יודע אם הם שתו או לא שתו. שניהם מתבגרים, אפשר להגיד קטינים". הוא ציין כי בשלב זה עוד לא ידוע אם היו תלמידים נוספים באזור בעת האירוע, והדגיש: "אני מאמין שבעוד כמה ימים המצב יתבהר. הבנתי שכן הוגשה תלונה במשטרה".

הצוות החינוכי, לדבריו, מודע לפרטי הפרשה. "אני יודע שמטפלים בו ביד קשה ובצורה הכי מקצועית שיכולה להיות", אמר, "מעולם לא נתקלתי בסיפור כזה ואני מקווה שהסיפור הזה יהיה אחרון. כמובן שצריך להסיק את כל המסקנות ולתת טיפול מלא למי שנפגע".

עוד אמר ח' כי מדובר בתוצאה של משבר מתמשך שעוברים התלמידים, וביתר שאת המתבגרים, בשנתיים של משבר הקורונה. "היא שיבשה את המהלך התקין של כל הילדים. אני מדבר עם המון הורים ומרגיש סוג של נתק בין המתבגרים להורים שלהם", ציין, והוסיף: "אני חושב שמשרד החינוך צריך להניף דגל. בית הספר זה לא רק בגרויות, מבחנים וציונים. הוא צריך להכיל את הילדים, הרגשות והתחושות שלהם".

עיריית ת"א: "המנהלים פעלו כנדרש"

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה לפרסום: "העירייה מאשרת כי אכן דווח על מקרים של פגיעה מינית חמורה בשני תיכונים בעיר. מנהלי בתי הספר פעלו כנדרש במקרים כאלו. מעבר לכך לא נוכל להרחיב שכן המקרים נמצאים בחקירת משטרה".

אייל לבנון, יו"ר ועד ההורים בתל אביב־יפו, שוחח עם 103fm עם פתיחת יום הלימודים, ועדכן כי "בבתי הספר הרלוונטיים מטפלים בכל הנושאים". לדבריו, "אנחנו כולנו בשוק מהפרשה שנחשפה. הנושא נמצא להבנתי בחקירת משטרה, וכרגע - רק לחבק את המשפחות, הנערות ולעזור להם עד כמה שאפשר".

לבנון אישר כי שמע על הסיפור לראשונה מהתקשורת, אך לא מתח ביקורת בשלב זה על כך: "אנחנו לא יודעים מתי הדברים אירעו והמשטרה כמובן לא תמסור פרטים. כשנדע אוכל לענות על השאלה הזו".

יו"ר ועד ההורים הצטרף לדברים של ח', הקושרים בין הקורונה לתמונת המצב של בני הנוער בישראל. "במשך שנה וחצי בערך ראינו איך מערכת החינוך, בעל כורחה, נעדרה פיזית מחיי בני הנוער. אנחנו מרגישים עכשיו את התוצאה. המערכת צריכה לתקן את מה שקרה", אמר, והוסיף: "האחריות קיימת תמיד על כולנו, אבל הטלטלה הנפשית היא תוספת ואנחנו רואים את ההשפעה שלה. האחריות היא לתגבר את המערכות בעוד פסיכולוגים ובעוד כוחות כי זה שם - אי אפשר להתעלם מזה. צריכים לטפל בזה לפני שמחפשים מי אשם".

   
עריכה: יניב מורוזובסקי

08/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לפרשה
למצולמים אין קשר לפרשה  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris