"המערכת פשטה את הרגל"

רם כהן, מנהל 'תיכונט' על פרשת האונס בתיכון בת"א: "הקורונה עשתה נזק - הילדים שתו, עישנו ולא למדו" • ותקף: "ההורים לא נמצאים"


פרשת האונס בתיכון היוקרתי בתל אביב ממשיכה להסעיר את המדינה, ואתמול (ב') התעמת החשוד במעשה עם שתי מתלוננות נגדו. הן הטיחו בו "אנסת אותי" בעוד הוא המשיך לטעון שהכול נעשה בהסכמה. מנהל 'תיכונט' רם כהן שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על הנושא, על מצב הנוער לאחר שנתיים בצל הקורונה והפנה אצבע מאשימה כלפי ההורים.

כהן פרסם פוסט בו התייחס לנושא הכה קשה, ובו הבהיר: "אני כמחנך, כמנהל בית ספר, יכול לעשות הכול כדי שבית ספר יהיה מקום מוגן, אעשה הכול לצייד כל ילדה וילד בארגז של תובנות נבנות להבנה מיטבית של סיטואציות שונות. יחד עם זאת, אין לי שליטה על עיסוקם בזמן הפנוי, על ההחלטה הסופית שלהם, ברגע של שטות וטיפשות לשתות יותר מדי להשתכר ולפעמים לאבד את ההכרה. אין לי שליטה על ההפקרות מצד הוריהם לאפשר להם לצרוך סמים אם בידיעה, אם בשתיקה, ואם בחסור מעורבות".

עוד הוסיף: "אין לי שליטה על חוסר העמדה הנחרצת וההבנה הברורה של הורים אשר מרשים לבנים ובנות להתערבב בלילות בלינה משותפת בטרם בשלות מבלי להבין כמה זה לא נכון ומסוכן, קורא ומזמין לשגיאות קשות בתפקודם. לפעמים אני שואל את עצמי מה אני עוד יכול לעשות כדי שדברים שאינם באחריותי ייפסקו. אני יכול לדבר על זה בבית הספר ללא סוף".

בשיחה עם גולן וענת הוא אמר: "אנחנו בתקופה מאוד לא פשוטה מהרבה בחינות. הפוסט הזה נכתב מדם לבי". לדעתו, "ההורים מפחדים להתעמת עם הילדים, אני חש רפיון הורי. השנה וחצי הזו בה הילדים ישבו בבית, שתו, עישנו, לא למדו, התברדקו, טיילו בגנים הפכו יום ולילה זה נזק שקשה לאמוד אותו. אתם חושבים שבמשך שנה וחצי הילדים היו סגורים בחדרים? אתם טועים".

"איך ההורים מרשים?"

בהמשך, כהן ציין כי "במשך שנים בבי"ס היינו עם אחוזי זכאות של 98-100 אחוזים, אנחנו היום במצב בו השכבות העליונות שלי עם 20-15 ילדים שבסכנה לבגרות שלהם. אתה מוצא חוסר מוטיבציה וייאוש, אפתיה וחוסר הבנה של נורמות".

הוא סיפר כי במהלך עבודתו הוא "פוגש בבית הספר ילדים שאומרים 'ישנתי אצלו או אצלה' ואני משתגע, ואומר - איך ההורים מרשים? שמעתי על מקרה שהורים הלכו עם הילדה שלהם לבית מלון, גילי 15, כיתה י'. שכרו לה חדר והזמינו את החבר שלה. זה לא נתפס בעיניי. החבר הוזמן על ידי ההורים לחדר במלון? איפה זה קורה?"

באשר לפרשת האונס בתיכון בתל אביב, טען שיש לבצע שינוי חקיקה. שכן, כיום, ההורים יכולים למנוע את העברת המידע באשר לסיבת המעבר בין מוסדות החינוך. "נניח שהיה מקרה של תקיפה מינית בבי"ס מסוים והפרידו את הבן מהבת, ואני צריך לקבל את הבן אליי. אומרים לי שזה הסיפור, ואני לא יכול להטיל וטו. אנחנו צריכים לשלב את הילדים האלה בבתי הספר".

          

עריכה: עופרי גליכמן

14/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רם כהן, מנהל 'תיכונט'
רם כהן, מנהל 'תיכונט'  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris