103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

אלקין על העימות עם בנט: "לפעמים העקשנות שלי לא תמיד קלה לכולם"

השר התייחס לישיבת קבינט הקורונה • והגיב גם על המהומות בנגב: "אני מציע לכל הפוליטיקאים לא להתערב בתהליך הזה, זה תהליך מקצועי"


קבינט הקורונה התכנס אתמול (ג') על רקע נתוני התחלואה שעולים במהירות מטרידה אך הישיבה הסתיימה ללא קבלת החלטות. במהלך הדיון פרץ עימות קולני בין ראש הממשלה נפתלי בנט לשר השיכון והבינוי זאב אלקין, שטען: " אין פלא שהציבור לא מבין, אם אני כחבר קבינט קורונה לא מקבל תשובות". השר הגיב לדברים הבוקר בריאיון ל'שבע-תשע' עם גולן יוכפז וענת דוידוב.

אם חשבנו עד היום שרק הציבור מבולבל, מבוהל ונמצא בחוסר וודאות על רקע גל התחלואה ששוטף את הארץ; מתברר שגם חברי כנסת לא ממש מבינים את ההנחיות שמשתנות במהירות. השר אלקין הטיח אתמול בישיבת הקבינט בראש הממשלה: "3 שבועות לא היה קבינט קורונה, אם אתה מקיים את הישיבה רק בשביל לעשות 'וי' או כדי לשלוח אותנו להתראיין, אז לא צריך שאלות. אבל אם רוצים שנבין, אז צריך לשאול".

הוא הסביר: "אני שר נודניק, שואל את כל השאלות הקשות, מנסה להבין את החומר שמציגים לנו. מה המדיניות והמודלים המתמטיים, התחזיות, ההיערכות. בסוף קיבלתי את כל התשובות אבל לפעמים זה לא תמיד קל לכולם, העקשנות שלי". על הבלבול הרב בקרב הציבור, אמר: "יש פה נקודות שבעיניי צריך לתקן".

"הסיפור לא אישי"

השר ציין כי בישיבת הקבינט "נאמר על ידי אנשי משרד הבריאות שבדיקת אנטיגן יעילה כשאתה עושה אותה 72 שעות אחרי שפגשת את המאומת. את זה לא ידענו, תראו לי אזרח אחד שמכיר את מה שאמרתי הרגע. לכן, אני כחבר ממשלה, חידדתי את הנקודה הזאת". כשנשאל האם נעלב מתגובתו של ראש הממשלה בנט שניסה להשתיקו, השיב השר אלקין: "אני הרי שר ותיק ויודע לעמוד על זכותי לדבר".

כמו כן, טען אלקין: "הסיפור לא אישי. יצא לי גם עם רה"מ הקודם לחטוף לפעמים עצבנות, כי אני קליינט קשה ששואל בעיות קשות. מה לעשות? בסוף, במהלך הישיבה, הרוחות נרגעו וקיבלתי תשובות לכל השאלות".

בהמשך, התייחס לשינוי שעתיד להתבצע בקריטריונים לזכאים לדיור ציבורי אותו הוא מוביל בימים אלו: "במשך יותר מעשרים שנה בישראל לא עדכנו קריטריונים בזכאות לדיור ציבורי, הרבה משפחות קשות יום לא מקבלות את הזכות והסיוע שמתלווה לכך, כי הקריטריונים מיושנים ולא מתאימים למצב החברה היום. החלטנו שמקימים ועדה ציבורית, היא התחילה לעבוד אתמול. אני מקווה שתוך פרק זמן קצר תביא לנו המלצות שיביאו סיוע משמעותי".

"לא צריך לבקש אישורים מרע"מ"

אתמול (ג') נרשמו עימותים אלימים בין מפגינים לכוחות ביטחון בנגב, על רקע נטיעות קק"ל באזור. השר עדכן כי למרות זאת הנטיעות חודשו הבוקר, "זה משהו שגרתי שקורה כל שנה. זו פעולה חשובה מקצועית לשמירה על הקרקע, המנכ"ל לא צריך לשאול פוליטיקאים מתי לצאת לנטיעות ומתי לא".

על הביקורת שמגיעה מצד ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, אמר: "יש הרבה ציניות בהתקפות שלו על הנושא הזה כי במשמרת שלו זה הופסק בגלל לחצים פוליטיים. כשהוא עולה על כל גבעה וצועק 'גוואלד איך יכול להיות שמדברים אולי על להפסיק נטיעות?' אצלנו לא מפסיקים. אם נתניהו כל כך דואג לנטיעות בנגב, יש לו דרך פשוטה להוריד את הלחצים - הוא יכול להודיע שהיום האופוזיציה תלך בהסכמה עם הקואליציה בכנסת".

בתגובה לנטיעות, חברי רע"מ הודיעו כי בכוונתם להחרים את דיוני מליאת הכנסת והצהירו: "אנו עומדים מאוחדים כדי לשמור על חייהם, רכושם וזכויותיהם של תושבי הנגב הבדואים". השר הבהיר: "הנושא לא מנוגד להסכמים הקואליציוניים, הוא קורה כל שנה. גם בממשלה הזאת זה קרה, היו נטיעות כשהוקמה הממשלה היו לחצים. לא צריך לבקש אישורים מרע"מ – לא הורסים פה בתים".

"אסור להיכנע לאלימות"

כמו כן, טען כי בניגוד לעמדת חבר הכנסת לשעבר טאלב א-סנע שהתראיין קודם לכן, לא מדובר באדמות פרטיות. "השטח הוא אדמות מדינה, נראה לכם שמדינת ישראל וקק"ל נוטעים עצים על קרקע פרטית? יש שטחים בנגב שלבדואים יש תביעות בעלות שלא הוכחו בביהמ"ש ונדחו. זה חלק משטח הנטיעות".

ראש הממשלה החליפי קרע על רקע העימותים לעצור את הנטיעות, אך אלקין סבור כי "אסור להיכנע לאלימות. אם מדינת ישראל תתחיל לפעול בגלל שמי שלא מוצא חן בעיניו משהו שורף רכבים, לאן נגיע? אני מציע לכל הפוליטיקאים לא להתערב בתהליך הזה, הוא תהליך מקצועי. לא צריך להלהיט את הרוחות אלא לתת למערכת לעשות את שלה".

     

עריכה: עופרי גליכמן

12/01/2022
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90