103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"מי שהקואליציה תלויה בו, יודע להשתמש בכוח שלו"

שר התפוצות נחמן שי על הפסקת הנטיעות בנגב: "הממשלה לא נכנעה לבדואים בדרום, היא ניהלה מו"מ באמצעות השר מאיר כהן"


קק"ל חידשה אתמול (ד') את נטיעות העצים באזור הנגב לקראת ט"ו בשבט, ולמרות היערכות כוחות הביטון שוב נרשמו מהומות אלימות במקום. רע"מ הודיעה כי תחרים כמחאה את ההצבעות במליאת הכנסת, והובילה בכך לתבוסה מוחצת של הקואליציה. שר התפוצות נחמן שי (העבודה), הגיב לדברים.

לאחר המהומות שנרשמו והמשבר הפוליטי על רקע הנטיעות בנגב, הושגה פשרה לפיה הנטיעות ייעצרו עד להסגרת הנושא מול רע"מ. השר הבהיר בפתח דבריו כי בניגוד לטענות הימין, הממשלה "לא נכנעה לבדואים. הממשלה ניהלה מו"מ באמצעות השר מאיר כהן".

בליכוד, באופן לא מפתיע, מתחו ביקורת על ההסכם, ואמרו: 'הדיונים של ממשלת בנט על הפסקת נטיעות בנגב מול עימותים אלימים עם כוחות המשטרה הם המשך מכירת החיסול של הנגב לתנועה האסלאמית, זמן קצר לאחר שהעבירה את 'חוק החשמל''. השר שי ציין: "בפעם הקודמת רע"מ היו מועמדים להיות בקואליציה אז משקלם היה יותר גבוה כי נתניהו עשה כל מאמץ לחזר אחריהם. עבאס כנראה מחזיק הרבה סיפורים אצלו בתיק, ועוד יום אחד הוא יוציא אותם, מה נתניהו היה מוכן לעשות".

עוד הוסיף: "מי שיושב בקואליציה והקואליציה תלויה בו יודע להשתמש בכוח שלו. פעם זה רע"מ, פעם החרדים ופעם מפלגה שלישית. אנחנו קואליציה של 8 מפלגות שקשה לנהל אותה, אבל אחנו מצליחים לעשות את זה בהצלחה גדולה. אנחנו לא נוותר על הציונות או על הנגב. הארץ מיוערת ונמשיך לייער, משקיעים ונשקיע בפיתוח הדרום כדי להפוך את זה לחבל ארץ פורח"

"יכולנו לעשות יותר טוב"

כמו כן, הביע את דעתו על סוגיית הקרקעות של הבדואים, שטוענים לקושן על הקרקע למרות שבימה"ש קבע שמדובר בקרקעות מדינה. "אני רואה את ההתפשטות של הבדואים, אני לא תמים, אבל נכנסתי ליישובים שלהם וראיתי את העוני - חרפה למדינת ישראל שילדים חיים בתנאים כאלה. אני מקווה שהשר מאיר כהן יגיע איתם לפשרה. יש כוונה להגיע למצב שהבדואים יעברו לאזורים מוגדרים בהם הם יוכלו להתגורר".

בהמשך, התייחס למתיחות בתוך הקואליציה גם מול שר השיכון והבינוי זאב אלקין, שהכריז אתמול כי הנטיעות יימשכו ככל שיידרש. "יכולנו לעשות יותר טוב וצריך היה לבחון את הקשיים שהיו בנטיעות בסיבוב הקודם ולדעת מה אז עצר אותם, ואיך לא לחזור על הטעויות האלה. משהו פה קרה שלא היה צריך לקרות".

"אנחנו אחראים לעצמנו"

בימים אלו הממשלה גם נאבקת למגר את התפשטות גל האומיקרון, ששבר שיאי תחלואה וצפוי להגיע לשיאו רק בעוד 3 שבועות. השר טען שביגוד לתחושה הציבורית שהממשלה 'הרימה ידיים', "המדינה נתנה לציבור כלים. במידה רבה זה תלוי גם בכל אחד ואחת מאיתנו, באחריות האישית. אנחנו אחראים לעצמנו, יש לנו הכלים ואנחנו צריכים לעשות את העבודה".

באשר לחילוקי הדעות בקבינט הקורונה, אמר: "מה אתם מצפים? שיזיזו את הראש למעלה ולמטה כל הזמן ויגידו 'כן, כן'? לא! יש להם שאלות. הם שואלים ומתעניינים. מתנהלת עבודה רצינית להתמודד עם האומיקרון".

           

עריכה: עופרי גליכמן

13/01/2022
הישארו מעודכנים

נחמן שי
נחמן שי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90