מעיין אדם

"אנשים מתנגדים לחיסונים מתוך בורות"

על רקע הניסיונות לבלום את התפשטות האומיקרון, פרופ' רפי קרסו טען: "אפשר להילחם בגל אם אנשים יתחסנו, מיליוני אנשים חוסנו וראו שלא קרה שום דבר"


התפשטות זן האומיקרון ממשיכה לגרום לזינוק מדאיג במספר החולים, ולמרות זאת, הממשלה מבהירה כי סגר הוא המוצא האחרון לבלימת התחלואה. חלק מהשרים טוענים כי ההנחיות המשתנות גורמות לבלבול רב בקרב הציבור, וחלק טוענים כי קבלת החלטות בהתאם למצב היא הדרך הנכונה להתמודד עם המגפה. האם בכל זאת ניתן לנהל אחרת את משבר האומיקרון?

פרופ' רפי קרסו, מומחה לנוירולוגיה ולטיפול בכאב ושדרן 103fm, שוחח עם מעיין אדם בפתח התוכנית והביע את דעתו על המצב בעת האחרונה: "אני רואה מסביבי מה קורה - הרבה חברים, מטופלים ועמיתים שלי לעבודה בבית החולים נדבקים. הילדים של חלקם נדבקים, והם צריכים להישאר בבית, אז סך הכל אנחנו נמצאים בתקופה שכל אחד מכיר. הנכדים שלי מבודדים, לא כי הם נדבקו, חלקם נדבקו כי הם הולכים למוסדות החינוך. מצד שני, אם אתה נזהר ואם אתה מחוסן - אז גם ההדבקה לא מסוכנת".

לדבריו, חלק גדול מהאנשים שפונים אליו בימים אלה נמצאים בחוסר ודאות: "זהו חלק גדול מהשאלות - 'אם כבר נדבקתי, מה אני עושה? כמה זמן אני נשאר מבודד?', יש חוסר ודאות בגלל השינויים - צריך להבין שהם לא נובעים מאיזשהו רצון לבלבל את האוכלוסייה. כמו בכל מלחמה, כל צעד נקבע לפי מה שקורה. אני לא הייתי רוצה להחליט מה יהיה מחר, כי רק היום אני יודע מה יהיה מחר ואוכל להחליט, אנחנו מתקדמים בתנועה".

"יש אחוז זניח של רופאים ואנשים שמתנגדים לחיסונים"

בהמשך הבהיר פרופ' קרסו כי החיסון יסייע לנו לצלוח את גל האומיקרון: "אפשר להילחם בגל הזה אם אנשים יעטו מסכות ויתחסנו. החיסונים עוזרים, זו עובדה. 90% מהאנשים שמאושפזים במצב קשה בבתי החולים הם אנשים שלא קיבלו את החיסון השלישי, ועברו למעלה מ־6 חודשים מהחיסון השני, או שלא התחסנו בכלל, כלומר הם לא מחוסנים אפקטיבית. לעומת זאת, לחולים שקיבלו 3 חיסונים יש סיפטומים והם נשארים בבית".

בשולי השיחה, טען כי "אנשים מתנגדים לחיסונים מתוך בורות, יש אחוז זניח של רופאים ואנשים שמתנגדים לחיסונים ואומרים, 'אנחנו לא יודעים', אבל היום אנחנו כן יודעים שמיליוני אנשים בעולם חוסנו וראו שלא קורה שום דבר מהחיסון. הסיכון התאורטי של תופעות לוואי מהחיסון זניח לעומת תופעות הלוואי של הפוסט קורונה. אין שום חיסון שמוכר לי שגורם לתופעות לוואי מאוחרות".

עריכה: מאור ראטה

14/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' רפי קרסו
פרופ' רפי קרסו  |  צילום: 103fm
Paris