103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"פרשת הריגול האיראני הייתה יכולה להזיק לישראל"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על האשמתן של 4 ישראליות ממוצא איראני בשת"פ עם סוכן המודיעין האיראני: "אני מתייחס ברצינות לניסיון האיראני לפעול כאן"


ארבע נשים ישראליות יוצאות איראן מואשמות כי הופעלו בידי סוכן של המודיעין האיראני שהיה עמן בקשר בפייסבוק ובוואטסאפ, והעבירו לו לבקשתו תמונות של מספר אתרים בישראל, כך פורסם השבוע (ד'). הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם ניסים משעל והתייחס לאירוע.

דעות רבות הושמעו בעקבות הפרסום על ניסיון הקמת רשת ריגול איראנית בישראל, חלקן רואות באירוע כחמור ואילו אחרות טוענות כי מדובר ב'מבצע סבתות' לא מוצלח במיוחד. יחזקאלי עשה סדר בדברים וטען כי "דעה אחת אומרת שזה ניסיון כושל של ליגה ג' בבית ספר למודיעין. דעה אחרת אומרת שמדובר באירוע חמור, שהמודיעין האיראני באמת רצה לשתול כאן תחילתם של זרעי ריגול שיבשיל בעוד כמה שנים".

"אני נוטה לומר שהניסיון הזה רציני, לא ברמה של מה שישראל עושה שם, אבל זה לא מחתרת הסבתות. לדעתי ההפעלה בעולם הריגול שהייתה יכולה לעשות נזק משמעותי לישראל. המודיעין האיראני לא הולך לשום מקום, האיראנים מגדירים אותנו כאויב שיש להשמיד אותו והם מנסים לחדור לשורותינו בכל דרך אפשרית. בין אם זה דרך הפעלות שהיו של כתבי אישום של ערביי ישראל שניסו לצלם סוללות פטריוט, בסיסים והיערכות, וגם דרך יהודים איראנים. למרות שאני לא מפקפק בנאמנותם למדינה, בהפעלה מודיעינית אתה לא תמיד יודע מול מי אתה עובד", הדגיש.

עוד הוסיף יחזקאלי ואמר: "זה מלמד אותנו שהאיראנים נחושים והם ממשיכים בתוכנית שלהם. הם לא הולכים לשום מקום ונכון שיש להם נחיתות מודיעינית מול ישראל אבל זה אומר שהם לא התייאשו מהחלום שלהם, מההתקפיות שלהם ולפגוע בישראל בכל דרך. לא צריך להקל ראש בעניין הזה".

"המלחמה לא נגמרה - זו נורת אזהרה לקראת עוד דברים שהאיראנים יעשו נגדנו"

לדבריו, "הפעלה כזו שנראית כמו הפעלת סבתות, ללכת לצלם ח"כ במספרה, זה נראה מצוקמק אבל זה לא. ברגע שאחד מהילדים של אותן נשים אמור להתגייס לצבא יש כבר מעבר מהיר לחומר רגיש. מעבר לחומר מודיעיני אמיתי יכול להיעשות בזמן קצר למרות שזה נראה כרגע אולי שלומיאלי. אנחנו צריכים להבין מזה שהאיראנים לא זנחו את כל התוכניות ההתקפיות שלהם למרות המו"מ שמתרחש, עוד מעט יחתם הסכם ובא לציון גואל לפי העולם ואיראן כבר לא אויב. איראן אויב מבחינתנו".

"הנחת היסוד של ישראל היא שכל זמן שאין הסכם או שיש הסכם איראן תמשיך בהתקפיות שלה וצריך מאוד להיזהר בהקשר הזה", ציין, והבהיר: "נכון שאיש המודיעין האיראני הפיל אותן בפח והן לא ידעו אבל השיטות הן מגוונות. קוראים לזה במודיעין משוטה תמים - הוא תמים אבל אתה יכול לשטות בו, גם הארגונים הפלסטינים הפעילו ככה מחבלים אירופאים שעלו לטיסות עם מטענים".

בסיום השיחה, הדגיש יחזקאלי כי מקרים מהסוג הזה סופם אינו ידוע וזו הבעיה העיקרית: "נכון שזה אולי דברים שטותיים אבל מה יקרה אם יום אחד יחזור אחד הילדים הבייתה משירות במודיעין ואז הגישה למחשב יכולה להיות דרך הבית? ישראל לא מקלה ראש ואני מאלו שחושבים שצריך לראות את זה בתוך הקשר כולל. איראן מתקיפה את ישראל בכל דרך, המלחמה לא נגמרה והיא רק תתעצם. זו הייתה נורת אזהרה לקראת עוד דברים שהאיראנים ימשיכו לעשות נגדנו".

עריכה: שני רומנו

14/01/2022
הישארו מעודכנים