103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן וגדעון אוקו

"אם המשטרה רוצה להאזין למישהו, היא צריכה לפנות לביהמ"ש"

גלית חמי, עורכת 'כלכליסט', על התחקיר של העיתון על המידע שנאסף לכאורה ע"י שימוש בתכונות NSO: "נעשה איסוף מודיעיני על אזרח ללא אישור"


תחקיר 'כלכליסט' על השימוש לכאורה של המשטרה בתוכנת פגסוס של חברת NSO כדי לפרוץ לטלפונים של אזרחים ללא פיקוח ובקרה, ממשיך לעורר עדים. הבוקר (ה') פרסם העיתונאי תומר גנון ב'כלכליסט' כי המשטרה עקבה אחר פעיל מחאה. גלית חמי, עורכת העיתון, שוחחה על כך עם גדעון אוקו ב־103fm.

"הבאנו דוגמה מוחשית של שימוש שנעשה ללא צווים וללא אישור של איסוף מודיעיני על אזרח למעשה. במקרה הזה, זה פעיל מחאה, יכול להיות מחר מישהו אחר", הסבירה חמי על הפרסום הבוקר, והוסיפה לגבי מה חיפשו במשטרה: "חיפשו מה שהם מגדירים נקודות חולשה, כלומר למצוא פרטים אישיים בחייו של אותו בן אדם שנדע שעם זה נוכל לעשות שימוש".

עוד אמרה: "משטרה, אם היא רוצה להאזין למישהו, היא אמורה לפנות לבית המשפט או למפכ"ל לבקש אישור, להראות מה הסיבות בגינן היא רוצה להאזין למישהו, אבל זה לא המקרה, ואנחנו גם מדברים פה על איסוף מידע, זה גם לא בשלב של חקירה. זו פעילות שאמורה להטריד כל אחד ואחת מאיתנו".

חמי ציינה כי "היינו מצפים שיקום מישהו במשטרה ויגיד לנו, 'אנחנו נעשה בדיקה אם אכן היו דברים כאלה, אם נעשה כחוק או לא'. כל מה שרואים זה ניסיון לטשטש ולהכחיש דברים, בצורה די מגוחכת אפילו אם אפשר להגיד".

לדבריה, יש אינדיקציה חד משמעית שבמשטרה עשו שימוש בתוכנה של NSO ללא אישור משפטי. "החוק לא נותן מענה לשימוש בכלי כזה כי פגסוס זה לא האזנה", אמרה, והוסיפה: "זה ניואנס שצריך לשים עליו את האצבע. כשמישהו 'מתלבש' על הטלפון הסלולרי שלך, הוא רואה את כל ההיסטוריה שלך, את ההווה שלך, זה להתלבש על מאגר דאטה אדיר".

"NSO יודעת או שהיא מעדיפה לפעמים להתעלם"

בהמשך התייחסה חמי גם לחברת NSO, שיצרה את התוכנה, ולשאלה האם יש באותה חברה אשמה במה שקורה לכאורה. "אנחנו נכנסים לשיח שאולי אפילו הרבה יותר מוסרי. NSO יודעת או שהיא מעדיפה לפעמים להתעלם מזה, ולהתכחש לעובדה הזו של איזה שימושים עושים בתוכנה שלה. נחשפו כבר סיפורים בעולם ועכשיו נחשפים כאן. האם היא אשמה? היא יכולה להגיד, 'אני לתומי מכרתי תוכנה, אני לא יודעת מה עושים איתה'. לפעמים הם אומרים, 'אנחנו כן בודקים מה עושים עם זה', ולפעמים לא. איך שנוח להם. אבל יש משהו גם בפעילות של החברה הזו שמעורר הרבה מאוד אי נעימות, אני אנסח את זה בצורה עדינה".

לדבריה, יש גם התייחסות בעולם לחשיפה של 'כלכליסט'. "רואים בעיתונים מובילים בעולם שציטטו את הסיפור, כי אני חושבת שאין מקום היום שאין לו דאגה ומעקב אחר השמירה על פרטיות האזרחים שלו", אמרה, והדגישה: "זו נקודה מאוד רגישה, אנחנו רואים את זה גם בארץ. יפה לראות שזה מטריד אנשים".

לגבי לחצים אפשריים שהופעלו לפני פרסום התחקיר, אמרה חמי: "מגיעים מסרים, לקרוא לזה לחצים יותר משגרת יומו של עיתונאי? לא ממש".

המשטרה מאזינה לשיחות שלך? של תומר גנון (חושף הפרשה) מאז שהבינו שמפרסמים נגדם תחקירים?
"אני רוצה לקוות שלא. להגיד אם אנחנו יודעים את זה? לא. אנחנו משתדלים להיזהר".

יש דברים שלא פורסמו?
"אני לא יכולה לענות על זה, אבל אנחנו כל הזמן ממשיכים לעבוד על חומרים שיש לנו ולהשיג חומרים נוספים מן הסתם. אנחנו באמת מאוד מקווים שמישהו יניע לפעולה, שיעשו עם זה משהו".

עריכה: עופרי גליכמן ואמיתי דואק

20/01/2022
הישארו מעודכנים

מבנה חברת NSO בישראל
מבנה חברת NSO בישראל  |  צילום: JACK-GUEZ-AFP-via-Getty-Images