103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מעיין אדם

"הכל התחיל ממשהו שלא הצלחתי לעשות עבור בתי"

אלדר בן ארי הפכה את הקושי שלה כגרושה ואם לשתיים להזדמנות, והקימה את קהילת 'סופ"ש עם אמא': "התפיסה - להכיר בניואנסים שאימהות מתמודדות איתם"


בתקופת הקורונה, ומתוך מצוקה אישית שחוותה במהלך גירושיה, הקימה אלדר בן ארי, אם לשתי בנות, את קבוצת 'סופ"ש עם אמא', שהפך למועדון הצרכנות הראשון בישראל המיועד לאימהות חד הוריות ויחידניות. בן ארי שוחחה עם מעיין אדם ב־103fm, ושיתפה בגילוי לב על מסע ההישרדות שלה, שהפך לפרויקט חייה.

"אני כל הזמן אומרת, בעצב רב, שהסטטיסטיקה לטובתי - כל זמן שיש חתונות יש גירושים", אמרה בן ארי בפתח דבריה, "זו באמת קהילה שהולכת וגדלה. היום אנחנו עומדות על 22 אלף נשים בפייסבוק אבל הפוטנציאל הוא 400־350 אלף נשים, שזה המספר הנכון להיות של נשים שמגדלות ילדים לבד. אנחנו לא מתייחסים רק לגרושות, יש הרבה קונסטלציות של אימהות היום".

בן ארי הסבירה באריכות על הקשיים בגידול ילדים, שהולכים וגדלים כשעושים זאת לבד. לדבריה, אמהות רבות מתמודדות עם קשיים כלכליים שמשפיעים על אורח החיים שלהם, אבל לא רק. "גם אם אישה יחידנית בחרה להביא ילדים, והיא יודעת שיש לה את היכולת הכלכלית היא עדיין מתמודדת עם פער בהכרה החברתית שאומר שאמא פלוס ילד זה לא משפחה שלמה" ציינה.

הקשיים אותן חוות האימהות וחוסר ההכרה במשפחה מסוג אחר מתבטאים גם בבירוקטיות לאורך החיים. בן ארי חשפה בפני אדם דוגמה מחיי היום־יום כאם יחידנית, ואמרה: "בטפסים מקוונים ברישום לגן או לבית ספר נדרש לציין את שם האב ותעודת הזהות. מה יקרה אם תגיע מחר אם יחידנית שלא יכולה למלא טופס מקוון? המיזם שלי הוא גם הכרה. הכרה בכך שאימהות מגדלות ילדים לבד וזו משפחה לכל דבר ועניין".

עוד הוסיפה: "ההכרה הזו תוביל לשינוי גם בתפיסה הצרכנית וגם בתקווה בעוולות בירוקרטיות כאלו ואחרות שאמהות והילדים מתמודדים איתם. הילדים חווים את הקושי לא פחות מהאם".

"הקמתי ביטוח שיניים פרטי ובלעדי בארץ, זה תקדימי בהחלט לאימהות חד הוריות"

בן ארי ידועה כאמא לביאה שלוחמת לטובת הילדות שלה, ומתוך הצרכים האישיים שלה החל להתפתח המיזם שהשפיע על נשים ברחבי הארץ. רק לאחרונה הקימה ביטוח בלעדי בפריסה ארצית עבור אמהות חד הוריות. "עכשיו אני לפני גשר לשיניים לבנות שלי, והמחירים לא נורמליים. אני לא יודעת איך אנשים יכולים להרשות לעצמם להוציא 17־15 אלף שקלים לטיפול שיניים של שנה־שנה וחצי", סיפרה בגילוי לב. 

כיום קופות החולים מעניקות סבסוד חלקי לטיפולים מסוג זה, אך העומס על השירותים פוגע בזמינות ובאיכות. עובדות אלו הן רק חלק מהסיבות שהובילו את בן ארי לחולל שינוי בתחום, אך לא רק. "המחירים דרך הקופה זולים משמעותית ממחיר בשוק הפרטי. הקופות לא עומדות בעומס וזמינות התורים הופכת לבלתי אפשרית. גם המיקום הגאוגרפי, כשמדברים על אימהות צריך להתחשב גם בעלויות רכב. זה נשמע אולד סקול אבל זה משהו שצריך לתת לו הכרה".

"הרבה סוכני נסיעות מציעים לי טיולים לאילת ואני תמיד אומרת שגם אם עלות הנופש תהיה מאוד זולה איפה הטיסות ואיפה הדלק. זה דברים שלא מתייחסים אליהם בשקלול הכללי", הדגישה, "כל התפיסה היא להכיר בניואנסים שאימהות מתמודדות איתם ולתת מענה שבא לידי ביטוי גם בעלויות שיהיו מאוד נמוכות ונגישות".

"ככל שנגדל ונהפוך לכוח - הרווח שלנו מהסטטוס הזה יהיה אדיר"

בסיום השיחה, הוקירה בן ארי תודה על מה שיש ומה שיבוא: "יש לי חלום אחד גדול ומיוחד שאני מגישמה כבר שנה וחצי - לשנות פה את התפיסה ולהפוך את כל מה שאנחנו רוצות להעניק לילדים שלנו לנגיש ואפשרי. שכל ילד שגדל בבית רק עם אמא יוכל להינות מכל מה שילד אחר נהנה ממנו. אני מזמינה כל אמא להצטרף אלינו ל'סופ"ש עם אמא' בפייסבוק. ככל שנגדל ונהפוך לכוח הרווח שלנו מהסטטוס הזה יהיה אדיר".

עריכה: שני רומנו

21/01/2022
הישארו מעודכנים

אלדר בן ארי
אלדר בן ארי  |  צילום: יח"צ