אודי סגל וענת דוידוב

"האירוע הזה בהחלט מביך את צה"ל"

קשיש בן 80 נעצר בפעילות מבצעית של צה"ל ולמרות הידרדרות במצבו, לא הוגש לו טיפול רפואי • יואב זיתון ('ynet') עם הפרטים


מצ"ח חוקרת אירוע חריג שאירע לפני כשבועיים, במהלכו עמר אסעד, קשיש פלסטיני כבן 80 מצא את מותו. על פי העדויות, הוא נעצר במהלך פעילות של כוחות הביטחון צפונית לרמאללה על ידי כוח מגדוד 'נצח יהודה', נאזק ונכפת במשך שעות ארוכות. מצבו הרפואי התדרדר אך הכוח השאירו בשטח, ולבסוף אסעד מצא את מותו בבית נטוש בצד הדרך. יואב זיתון ('ynet') הביא פרטים נוספים.

"בסביבות השעה 00:00 בלילה קופצים על אחת המכוניות בכביש, ובתוך המכונית רואים את אותו קשיש. הם מוציאים אותו מהמכונית והוא מתחיל לצעוק ולהגיד 'אני לא מחבל. אני אדם תמים'. הם חוששים שהוא יחשוף את הפעילות שלהם, כי זה יחסית במקום מרכזי. סותמים לו את הפה עם פלנלית. כופתים אותו, קושרים לו את העיניים ולוקחים אותו לנקודה סמוכה - למבנה נטוש", אמר זיתון.

על פי הידוע בשלב זה של החקירה, "הוא היה ברכב לבד. אבל אחרי שהם לוקחים אותו לאותו בית נטוש, הם עושים את זה לעוד קבוצה של פלסטינים עם 3 כלי רכב אחרים. כולם באותו בית נטוש, בחצר שלו. כדי שהפעילות לא תיחשף. כל זה קורה לא רק על ידי לוחמים פשוטים, היו קצינים שפיקדו על הפעולה וקיבלו את ההחלטות".

בשלב מסוים, "הלוחמים מעידים שהוא מתחיל להיראות רדום, מסטול, מבולבל. לא קשור למציאות, הוא נראה להם רדום לחלוטין. אז אחרי שמזוכה ממנו כל חשד, כך גם מיתר הפלסטינים והחיילים מבינים שלא מדובר במחבלים ואין להם אמצעי לחימה במכוניות, הם מחליטים לשחרר את כולם. הוא פשוט מושאר שם, כשהוא נראה להם רדום. הם אומרים שהוא לא הראה סימני מצוקה, לא אחז בחזה. אין עליו סימני אלימות, אין חשד להתעללות או להכאה של אותו קשיש, אבל האירוע הזה בהחלט מביך את צה"ל".

על פי ההערכות: "הוא גסס למותו או סבל מאירוע לבבי, אולי הוא נבהל מהפעולה הזאת. בכל זאת, גם אדם צעיר שנוסע במכונית בדרך הביתה בלילה וקופצים עליו חיילים או שוטרים יכול להיבהל".

        

עריכה: עופרי גליכמן

24/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris