רז שכניק

עושה לנו טוב

כדאי שתגבירו את הרמקולים: ירמי קפלן הגיע להתארח באולפן של רז שכניק, ונזכר בסיפורים שמאחורי הצלילים מאלבומו השני 'בוקר טוב'


הזמר ירמי קפלן נחשב לילד הנצחי של הרוק הישראלי, גם אחרי שעבר את גיל 60. לאולפן של רז שכניק הגיע בכדי לחגוג יום הולדת 27 לאלבומו השני 'בוקר טוב' שלהיטים מתוכו כמו 'כבר עכשיו', 'מחפשת' או שיר הנושא 'בוקר טוב' מצליחים להישאר רלוונטיים ולמשוך את תשומת לב קהל המאזינים.

ירמי קפלן נולד בארה"ב תחת השם ג'רמי דוד קפלן ובתחילת שנות ה־70 הקסים את כולנו כשהשתתף בתוכניות טלוויזיה ללימוד אנגלית בערוץ הראשון. מסך הטלוויזיה היה קטן עליו, והוא החליט לתת במה לכישוריו המוזיקליים כמתופף של להקת 'תערובת אסקוט' עד שבתחילת שנות ה־90 הקים קפלן את להקת 'הפרחים', והשאר היסטוריה.

אלבומו הראשון הצליח לקבל חוות דעת חיובית מאוד מהמבקרים, אבל הקהל פחות התחבר לסגנון המוזיקלי של קפלן. האם זה שבר אותו? כלל וכלל לא, כי שנה אחר כך הוא כבר התחיל לעבוד על אלבומו השני שזכה לאלבום זהב.

הסינגל הראשון מתוך האלבום הצליח להעיר את כולם, לא טעיתם, אנחנו מדברים על 'הדפוק הזה'. אז מי הוא אותו 'דפוק', והאם מדובר על קפלן בכבודו ובעצמו? התשובה תפתיע אתכם. "הייתי במערכת יחסים עם בחורה בשם אסתי ירושלמי, היא הייתה מקסימה ויפיפה ואני אוהב אותה עד היום - העניין הוא שהיא הייתה שקטה שקטה עד שפתאום הייתה מתפוצצת, וכרגיל אף פעם לא הבנתי למה", הודה קפלן.

"נניח היא הייתה יושבת בשקט ופתאום השולחן היה מתהפך ולא הבנתי מה קורה. בפעם הראשונה הייתי בשוק, אבל בפעם השני אני זה שהפכתי את השולחן. אני אגיד לך מה, הצד הנשי המפותח שלי מאוד אוהב 'לדבר על זה', אבל אני תמיד מצאתי את עצמי מתחבר לבחורות שאין להן כוח לדבר על זה. היינו ארבע שנים יחד, שתדע, היינו אוהבים באמת וברצינות. השיר שכתבתי זה שיר מחאה כי ברגעים מסוימים כמעט כל אישה נמשכת בחיים שלה לילד הרע".

קפלן נתפס כילד רע, ומספר שהרבה נשים רצו 'לעשות עליו סיבוב' בגלל זה. "אבל אני בחור נהדר. תראו, הרבה אנשים חושבים שהדפוק זה אני בגלל שאני מצטלם בקליפ, אבל אני מחבק את זה בכיף. בכלל, תמיד בסוף כל הופעה באה מישהי עם הבן זוג שלה ואומרת 'נכון שהשיר נכתב עליו', כולן מרגישות שהשיר הזה הוא על בן הזוג שלהן, ואני מרגיש שעשיתי מצווה".

"אני בן אדם של חיים"

בין הלהיטים הגדולים של האלבום בלט גם השיר 'במוקדם ובמאוחר'. כשנשאל קפלן על מה השיר הוא הסביר שכתב אותו על תחושות של בן אדם שרוצה להתאבד, "תחושות של מישהו שרוצה לגמור את הסיפור אז הוא משאיר לבת הזוג שלו מכתב שזה הסוף ואין לו ככה להתמודד ו'יאללה נתראה בגן עדן'", הסביר קפלן.

שכניק שאל בזהירות האם גם הוא הרגיש ככה, וקפלן בתגובה השיב שכן, במיוחד לפני האלבום הראשון והשני, "עשיתי כל מה שאני יכול והרגשתי שזה לא מספיק טוב - אז כתבתי על זה שיר. אגב, אני חושב שזה מה שעזר לי ועוזר לאומנים - לפוצץ את המוגלה ולדעת לאן להפנות את האנרגיות שלהם, הרי אני אדם של חיים".

שיר הנושא של האלבום 'בוקר טוב' נכתב בכדי לתאר את תמונות חייו של הרוקר הישראלי. "זה משהו מתוך הקישקע של עצמך, אחרי שאין לך מושג כמה סמים עשית בלילה וכמה שתית ואתה נמצא בתקופה בה אתה מחפש את עצמך", הסביר קפלן.

באותה השנה נרצח ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, והשאלה הגדולה שנשאלה היא כיצד מותו השפיע על היצירה בישראל באותה התקופה. "פתאום בנובמבר הכל השתתק", סיפר בכאב, "הייתה תחושה שזה לא הזמן למוזיקה. זה הרגיש לא במקום, לא מחובר למדינה שאתה חי בה. גם אם נתנו במה כולם רצו גרסאות אקוסטיות ואנפלגד".

הפוך על הפוך

רגע לפני סיום ביקש להתייחס לאחד הלהיטים הגדולים שנוספו לאלבום, ואנחנו מדברים כמובן על 'כבר עכשיו' שנכתב לטובת סדרת הטלוויזיה 'הפוך'. יוצרה ביקשו לעצמם שיר פתיחה בסגנון 'חברים', אבל אף אחד מהם לא דמיין שהוא יתחיל עם צלילי נבל. בהמשך: איזו דרך עשה הסינגל 'מחפשת' מאמצע שנות ה־80 עד לעדי אשכנזי? וגם: למה באמת התפרקה להקת הפרחים?

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

27/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בוקר טוב גם לך ירמי קפלן
בוקר טוב גם לך ירמי קפלן  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1995
Paris