אודי סגל וענת דוידוב

יורש העצר של בחריין יגיע לישראל

במהלך ביקורו הרשמי הראשון בבחריין, ראש הממשלה נפתלי בנט הזמין את יורש העצר לביקור בארץ ונענה בחיוב • ברק רביד ('וואלה'): "יש בזה מסר לאיראן"


ראש הממשלה נפתלי בנט הגיע שלשום (ב') לביקור רשמי ראשון של ראש ממשלה ישראלי בבחריין, ואתמול הוא נועד עם המלך חמד בן עיסא אל חליפה בארמון בבירה מנאמה. השניים דנו במגוון נושאים ובהם גם הנושא הביטחוני הבוער – הגרעין האירני. בתום הביקור הודיע שר החוץ של בחריין כי בכוונתו של יורש העצר להיענות להזמנתו של בנט, ולבקר ב'עתיד הקרוב' בישראל. ברק רביד, הכתב המדיני של 'וואלה', הביא פרטים נוספים על הביקור ההיסטורי.

רביד הסביר את חשיבות הביקור של ראש הממשלה בנט בבחריין: "זה הוכיח עוד פעם שהסכמי אברהם הם לא היו אפיזודה חולפת, ספין או משהו רגעי. אלא שיש באמת שינוי מאוד גדול במפרץ". לדעתו, "הדבר הכי מעניין בביקור, שבסופו ההודעה הבחריינית אמרה שיורש העצר אמור להגיע לישראל בעתיד הקרוב. זה אולי אומר יותר מהכול. מתי בפעם האחרונה היה מנהיג ערבי של מדינה ערבית בביקור פומבי בישראל? אני חושב שמדובר בעשרות שנים".

הוא התייחס להתמודדות של ישראל ובחריין עם האיום האירני, ואמר: "אם אתה שם את נפתלי בנט ליד יורש העצר של בחריין, נפתלי בנט יהיה מעט שמאלני מדי לטעמם של הבחריינים. מבחינתם, הם נמצאים 140 קילומטר מאירן. האירנים מאיימים לבלוע אותם בלי הרבה בעיה. האירנים לא מסתירים את רצונם, הם טוענים שבחריין היא מחוז שלהם שנלקח מהם. לכן הבחריינים מאוד חוששים מהאירנים".

עוד הוסיף, ואמר: "ביקור פומבי, שראש ממשלת ישראל ישן לילה בבחריין, יש בזה מסר למי שנמצא מהצד השני של המפרץ, באירן". במקביל נמשכות השיחות בין המעצמות לאירן בווינה בנושא הגרעין. רביד העריך: "אנחנו ממש נמצאים ב'מאני טיים' של השיחות האלה. אני חושב שעד סוף פברואר הדבר יוכרע".

הוא ציין כי אתמול ישראל שלחה את ראש האגף האסטרטגי במשרד החוץ, "בעיקר עם המסר שיש כמה סוגיות שהאירנים עדיין מתעקשים עליהם, והמרכזית היא שהאירנים דורשים הסרה של כל הסנקציות שטראמפ הטיל. הדבר המעניין הוא שזה מיד הקפיץ את האירנים. אני לא יודע מה זה יעשה למו"מ על הסכם הגרעין אבל זה עיצבן את האירנים".

    

עריכה: עופרי גליכמן

16/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אודי סגל וענת דוידוב
אודי סגל וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm
Paris