103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"פתאום השד העדתי קם לתחיה"

ח"כ אלכס קושניר נגד ח"כ דודי אמסלם: "כבר תקופה אנחנו אומרים שהוא עוסק בהסתה ולא בעבודה פרלמנטרית, שמח שעכשיו כולם מתעוררים - בוקר טוב אליהו"


חבר הכנסת דוד אמסלם (הליכוד) תקף את נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, והאשים אותה בגזענות כלפי בני עדות המזרח. "מה שתתה הגברת חיות? אל תחשבי שאנחנו אהבלים, במקום לכתוב קשקושי שטויות שאת עצמך לא מבינה, תכתבי מר אמסלם אני לא סובלת אותך", זעם חבר הכנסת אמסלם במליאת הכנסת.

סביב ידיעה זו ביקשו אריה מליניאק וליאת רון לשוחח עם חבר הכנסת ויושב ראש ועדת הכספים אלכס קושניר (ישראל ביתנו), אשר הביע את דעתו בנושא. בהמשך התייחס להתנהלותה של ממשלת ישראל אל מול קשיי יוקר המחיה שמלווים רבים מאז התפרצות נגיף קורונה.

בפתח הריאיון ביקשו צמד המגישים לשמוע מה דעתו של קושניר על דבריו של אמסלם. הוא ביקש להזכיר שלא מדובר פה באמירה חד פעמית, אלא במשהו מתמשך. "ההסתה הזו, והשיח הנמוך הזה, נמשך הרבה מאוד זמן. פתאום עכשיו כולם מתעוררים. אנחנו אומרים כבר הרבה מאוד זמן שהשיח הזה לא מכבד, ושדודי אמסלם עוסק בהסתה ולא בעבודה פרלמנטרית", אמר יושב ראש ועדת הכספים.

עוד הוסיף: "כשנגמרים הטיעונים לגופו של עניין אז מתחילים הטיעונים לגופו של אדם, ופתאום השד העדתי שכבר מזמן צריך היה להעלם מחיינו קם לתחייה, וזו בדיוק הבעיה. אין שום הבדל בין אשכנזים למזרחים במדינה הזו - כולם אזרחי ישראל וכשלאנשים אין מה לומר הם מתחילים לחפש".

כשנשאל האם לדעתו מי שעומד מאחורי אמסלם הוא ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו אמר קושניר כי הוא איננו יודע, "אני לא פרשן, ואינני עוסק במה שקורה בליכוד. מה שאני כן יודע הוא שעכשיו נתניהו מגנה את זה, אבל מבחינתי זה סוג של 'בוקר טוב אליהו' כי הייתי מצפה מנתניהו לגנות אותו כבר מזמן. כמו שאומרים: עדיף מאוחר מאשר אף פעם".

"לא אתן יד לזה שהכסף יתפזר מהמסוקים"

נושא נוסף בו התבקש קושניר לגעת הוא מצבם של בעלי העסקים הקטנים במדינה. כשנשאל מהם הכללים לנתינת המענקים, ומתי יתנו אותם הוא הסביר שמדובר בתהליך. "האם אתה מקבל החלטות לפי נתונים או לפי הערכות? אני בטוח שתגיד לי שעל סמך נתונים, וזו בדיוק הנקודה. אנחנו נמצאים באמצע החודש ועכשיו מתחילים להגיע נתוני מע"מ - ברגע שהם יגיעו אנחנו נהיה הרבה יותר חכמים, הרבה יותר ממוקדים, והרבה יותר מדויקים".

לדבריו, אנשים שוכחים שכשמקבלים החלטת על הוצאת כסף מדובר בכסף ציבורי. "זה כסף של כל אזרחי מדינת ישראל, ואני לא אתן יד לזה שהכסף יתפזר ממסוקים. אנחנו חייבים להיות מדויקים ואפקטיביים. קודם כל חייבים לקבל את הנתונים, ורק אחר כך לקבוע את הכללים. זה לא עובד הפוך. אתם שמתם לב שכשראינו שיש הכנסות עודפות למדינה מעבר לתחזיות ישר יצאה כאן תוכנית לסיוע למשפחות עובדות".

כשעלה עניין עליית המחירים הדרסטית בתחום הנדל"ן אמר יושב ראש ועדת הכספים: "אני לא נוהג לצטט את קודמי בתפקיד, אבל חבר הכנסת גפני אמר בריאיון לאחד מגופי התקשורת שהם אלו שנרדמו בשמירה בכל הנושא של הנדל"ן. עכשיו, אני באמת לא מחפש אשמים ויודע שבסופו של דבר צריך לפתור את הבעיות, אבל זה לא לוקח יום או יומיים. מדובר בתהליך מאוד ארוך וכרגע אנחנו פועלים בכדי להגדיל את היצע. רק אתמול בכנסת אישרנו הצעת חוק בטרומית שאני יזמתי שמפרידה את מדד תשומות הבנייה לעלות הקרקע - כי אזרחי ישראל שילמו פה במשך שנים סכומים עודפים לקבלנים".

לסיום נשאל האם הוא חושב שצריך לעלות את הריבית, ולטענתו הוא נותן את הסמכות לנגיד בנק ישראל. זאת מתוך זהירות ואחריות לטובת כלכלת ישראל.

עריכה: עדן בן ארי 

17/02/2022
הישארו מעודכנים

אלכס קושניר
אלכס קושניר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90