אודי סגל וענת דוידוב

"אי אפשר בלי לגימת קפה, דיון שכולו פופוליזם"

השר ליברמן על הביקורת שספג בוועדת הכלכלה: "אחרי 3 שעות דיון מותר לשתות" • על המצב באוקראינה: "לא ענייננו" • שיחות הגרעין: "התפתחות מטרידה"


שר האוצר אביגדור ליברמן שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm על הביקורות שספג בעקבות התוכנית הכלכלית שהציג, על המצב הכלכלי במדינה ועל הסערה שעורר התיעוד שלו שותה קפה בוועדת הכלכלה, וגם התייחס להסלמה בין רוסיה לאוקראינה.

תחילה, הגיב לדיווחים על ההסלמה בין רוסיה לאוקראינה, ואמר: "אני מאמין שזה לא ענייננו. יש שם מעורבות של כל המעצמות, שלא נגזים בחשיבות העצמית שלנו. הדבר הכי חכם שאנחנו יכולים לעשות זה לשמור על הפרופיל הכי נמוך, ומה שצריך לעניין אותנו, זו לא אוקראינה אלא וינה (שיחות הגרעין עם איראן), ושם הרבה יותר מטריד".

לגבי הדיווחים על התקדמות והגעה להסכם אפשרי עם איראן, אמר: "זו באמת התפתחות מאוד מטרידה, מאוד מדאיגה, לא רק אותנו, אלא את כל האזור. ההסכם הזה יאפשר לאיראן גם להמשיך חופשי במחקר ופיתוח, וגם לייצר כמות לא מוגבלת של קסקדות מתקדמות, וגם להעביר להם סכומי עתק שכרגע מוקפאים, ואת כל הכספים האלו אנחנו נרגיש בגבול שלנו – חיזבאללה, חמאס, ג'יהאד אסלאמי. אנחנו צריכים להיערך וצריכים להבין שבסופו של דבר, אנחנו נצטרך להתמודד עם הבעיה האיראנית, ואף אחד לא יעשה את זה במקומנו".

איך?
"זה ריאיון אחר, נעשה אותו בעוד 50 שנה. אבל באופן כללי, כרגע ברור שאנחנו חייבים להיות ערוכים ומסוגלים להתמודד לבד".

בעוד 50 שנה, נשב ונדון וניזכר בפעולה שביצעה שישראל נגד מתקני הגרעין האיראניים?
"אני לא יודע מה נעשה, אבל בוודאי שאנחנו חייבים להיות ערוכים ולעשות כל מה שמחויבים לעשות, וכמה שפחות נדסקס על זה בתקשורת, אז גם יותר בריא".

השר ליברמן גם התייחס להתבטאות של ח"כ אמילי מואטי אתמול (ש'), לפיה יש התקדמות בנושא עסקת שבויים. "בכנסת הזאת יש הרבה ח"כים צעירים, ושרים צעירים ולא מנוסים, ויש דברים שהשתיקה יפה להם, בטח מחברה בוועדת חוץ וביטחון. עצם העיסוק בדברים האלו ברבים, מעל גלי האתר, זה לא תורם לקידום אותם עניינים. בטח עסקת שבויים".

"94% מהכלכלה הישראלית מתפקדת מצוין"

בהמשך גם התייחס לתיעוד בו הוא נראה שותה קפה, בזמן שצמרת אביבי, מראשי מחאת העצמאים, בוכה במהלך הדיון בוועדת הכלכלה בכנסת. "אני באמת לא מבין את ההמולה. זה אחרי דיון של כמעט 3 שעות בוועדה, דיון שבאמת כולו פופוליזם וציניות. אף אחד מחברי הכנסת לא דיבר על העסקים ועל העצמאים. ואחרי 3 שעות, מטבע הדברים, אתה לא יכול לשבת בלי לגימת קפה. הקשבתי בקשב רב. אני לא מבין למה לבן אדם אסור אחרי 3 שעות לקחת לגימת קפה ולהקשיב?" אמר ליברמן. 

לגבי המצב הכלכלי במדינה ולעלייה באינפלציה בכל רחבי העולם, אמר: "אני מודאג. מצד שני, אני גם שמח שמבחינתה של מדינת ישראל זו העלייה הכי מתונה מכל העולם המערבי. תסתכלי מה קורה בארה"ב, בגרמניה, במדינות אחרות, אני חושב שאנחנו במצב מצוין".

ולהעלות ריבית, היית ממליץ? היית עושה את זה?
"זה לא תלוי בי. הנושא של הריבית לגמרי בתחום סמכותו של הנגיד. הנגיד בן אדם מנוסה".

עוד אמר: "בסוף החודש נדע את המצב האמיתי במשק הישראלי, עם מספרים לגבי העצמאים והעסקים קטנים. 94% מהכלכלה הישראלית מתפקדת מצוין, 6% מתקשים לפעול, מהם, חצי לא קשור לקורונה. כל הסיפור זה על ה-3% שבאמת בגלל הנסיבות האובייקטיביות הם מתקשים. לגבי ה-3%, לא נפקיר אף אחד, נסייע לכל אחד".

איך אתה מתייחס לטענות ששורת הרפורמות שאתה מביא, הן גזרות כלפי החרדים שנובעות כולן משנאה?
"יש הרבה דברי בלע. כשאני הצגתי את התקציב, אמרתי מה המטרות וציינתי את זה בצורה הכי מפורשת - להגדיל את ההכנסות, לסגור פערים בחברה הישראלית, ולחזק את מעמד הביניים, קרי, כל אלו שמשרתים בצבא, עושים מילואים, עובדים ומשלמים מיסים. זה בדיוק מה שהתקציב הזה משקף. אנחנו לא קיבלנו החלטות נגד החרדים, קיבלנו החלטות בעד אנשים עובדים".

ליברמן המשיך ואמר: "אגב, 50% מהחרדים גם עובדים, ואם אנחנו רוצים לעשות וינקר לשווייץ, אנחנו חייבים להכניס למעגל העבודה שתי אוכלוסיות - נשים ערביות, שיעור התעסוקה שם הוא כ-44-43 אחוז, וגברים חרדים שפורמלית, 50% מהם עובדים. בפועל, פחות מ-50% מהגברים החרדים משתתפים בשוק העבודה. אלו הנתונים הבדוקים ע"י כל האנשים המלומדים".

"כל אדם סביר שצופה מהצד על גזר הדין של פאינה מרים גבה"

ליברמן גם התייחס לגזר הדין הקשה שקיבלה סגנית השר לשעבר ממפלגתו, פאינה קירשנבאום, לפיו, היא תרצה 10 שנות מאסר בשל עבירות שוחד. "אני מניח שכל בן אדם סביר, שצופה מהצד על גזר הדין של פאינה מרים גבה. איפה המידתיות? איפה הצדק?" אמר ליברמן.

לגבי אפשרות שהיא תחתור לעסקה עם הפרקליטות, אמר: "היא צריכה כרגע לדאוג לעצמה, כל מה שהיא תמצא לנכון, נגבה אותה".

אמרת על השופט ירון לוי ששפט אותה, 'אותו שופט פעל משיקולים פסולים, זרים, לא ברורים לי המוטיבציה והמניע שלו'. מה זאת אומרת? למה אתה מתכוון?
"אני מתכוון שזה פס"ד לא סביר, לא מידתי, חסר תקדים. ברור שהוא נתן פס"ד פסול, בלתי מתקבל על הדעת, בלתי סביר". 

במה הדברים האלה שונים למשל מהביקורת שיש לנתניהו על מערכת המשפט?
"יש שוני עצום. קודם כל, פאינה קירשנבאום לא ביקרה את מערכת המשפט. היא התמודדה, הייתה בכל הדיונים, לא ניסתה להפיל תיק על אף אחד. דבר שני, גם כשאני מסתכל מול העסקה שהוצעה לבנימין נתניהו, ומסתכל על סעיפי האישום בתיקים שלו – ובכל זאת, בנימין נתניהו היה ראש ממשלה ופאינה קירשנבאום רק סגנית שר – זה דבר שיותר זועק לשמיים מכל דבר אחר".

"מה פתאום משתמשים בתוכנה הזאת נגד ראשי ערים"

לקראת סיום השיחה, השר ליברמן קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת האזנות הסתר לכאורה של המשטרה. "מה שאני ראיתי זה גם שימוש באותה תוכנת ריגול נגד ראשי ערים, שאגב זוכו לחלוטין. זה דבר לא סביר", אמר ליברמן, והוסיף: "זה נשק כמו כל נשק אחר, סייבר התקפי. חייבים להשתמש בו נגד טרור, נגד ראשי פשע מאורגן, מה פתאום משתמשים בתוכנה הזאת נגד ראשי ערים שאח"כ גם יוצאים זכאים?"

לדבריו, יש חוסר אמון של הציבור הרחב ברשויות החוק. "בזה צריך לטפל, לא בנתניהו ולא בשום דבר אחר, ולא בתוכנה עצמה. הדבר הזה יכול להחזיר את האמון הציבורי", טען. 

עריכה: אמיתי דואק

20/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris