אודי סגל וענת דוידוב

"אם אתה מציל אחת או אחד זה עולם שלם"

ביום חמישי יקדיש הררי את תוכניתו לכבוד עמותת ער"ן במשדר התרמה ייחודי • דודי, המתנדב בעמותה, שיתף בסיפור הצלה מרגש, וחשף: "בשבילי זה המהות"


ביום חמישי הקרוב, יקדיש דידי הררי את תוכניתו 'דידי לוקאלי' עבור עמותת ער"ן המציינת 50 שנות הקשבה. במשדר התרמה מיוחד ביותר, המגיש האהוב יצדיע לפעילות העמותה, שמפעילה את הקו החם הגדול ביותר בישראל ומעניקה סיוע נפשי בצורה אנונימית ומיידית בטלפון, וישתף את הסיפורים מאחורי הרגעים הקשים. וגם, הזמרת המוכשרת שי המבר תגיע להתארח באולפן. לכבוד המאורע המרגש, ענת דוידוב וגולן יוכפז שוחחו ב־103fm עם דידי הררי ודודי, מתנדב בעמותה, אשר שיתפו בסיפורה של חיילת שרצתה לשים קץ לחייה ובזכות שיחה אחת נמנעה מכך.

בשנת 1971 הוקמה עמותת ער"ן על ידי ברטה זסלני לזכר בעלה ד"ר אריה זסלני ז"ל אשר שימש במשך שנים כמנהל שירותי הנפש של בתי הספר בירושלים. מדי שנה מצילה העמותה מספר לא מבוטל של אנשים שחווים תקופות ורגעים קשים מנשוא בחייהם ושהגיעו לסף הייאוש ורוצים לסיים על הסבל. 

דודי, המתנדב בעמותה ומתפקד לעיתים ככונן מקרי התאבדויות, ביקש לשתף במקרה הצלה אחד שהתרחש לפני כחצי שנה, בו הצליח למנוע מחיילת אבודה שהרגישה שכלו כל הקיצים לשים קץ לחייה. "בשעה 00:30 הטלפון בבית צלצל ועולה שיחה של מתנדב שמדבר עם חיילת והוא לא יודע מה לעשות. הייתי בבית והתעוררתי משינה, הכי לא מוכן שיש בעולם. זה לרוב תופס אותנו ברגעים הכי לא מתאימים", סיפר.

"החיילת הייתה בבסיס אימונים בדרום והיא החליטה לצאת לתוך שטח האימונים. היא פשוט אמרה 'אני נשארת פה עד שזה יקרה', היא נשארה בשטח האש של קו האימונים במטרה להיפגע. היא נשמעה במצב מאוד גרוע והחלטתי לייצר איתה איזושהי מערכת יחסים", שיחזר, והוסיף: "היא סיפרה שהיא מאוד בודדה שם, שהחיילות מתנכרות לה, שהבית שלה לא תומך ושלמעשה נמאס לה מהכול ושהיא החליטה לשים קץ לחיים".

עבור דודי זאת הייתה שעה וחצי קריטית ביותר, הוא ידע שזו ההזדמנות שלו להציל עוד נפש בעולם. "אמרתי לה 'למנוע ממך את זה אני לא אוכל, תמיד תוכלי לעשות את זה. למשך השיחה שלנו תצאי משם, בסוף השיחה אם תרצי לחזור אני לא אוכל למנוע את זה'. אחרי כ־5 דקות היא הסכימה לצאת משטח האימונים ולדבר איתי. התחלנו לפתח את השיחה ולראות דברים אחרים מעבר לכאב שהיא ראתה באותו הרגע. הצלחתי להוציא אותה משטח האימונים ואחרי שעה ורבע של שיחה הצלחתי להחזיר אותה לבסיס חזרה לסגנית מפקדת הגדוד שלה".

"כל שיחה כזו פוגשת אותי תמיד בלחץ מאוד גדול. עצם ההכרה שאני מצליח להחזיר אותה למישהו ולעצור, בשבילי זה המהות. בשביל זה אני שם", אמר בהתרגשות.

"אין פה הייטק - יש פה שיחה, בן אדם שמדבר עם בן אדם"

לשיחה הצטרף גם דידי הררי, המגיש האהוב אשר יקדיש את תוכניתו למשדר ההתרמה הייחודי, שחשף כיצד העמותה נגעה בליבו. "בכל פעם שישבתי איתם אני שומע סיפורים ואני אומר 'אלוהים ישמור'. זה הדבר הכי בסיסי, אין פה שום היי־טק, זה לואו־טק. יש פה שיחה, בן אדם שמדבר עם בן אדם. אנשים לפעמים לא נמצאים עם אוזן לאנשים אחרים, כמו אותה חיילת בבסיס וחברותיה, ואתה יודע מה יפה בעמותה הזו? אם אתה מציל אחת או אחד זה עולם שלם. זה אחוז ההצלחה שצריך", הדגיש.

"אנחנו מקווים מאוד להעלות אנשים שהצליחו להציל אותם", סיפר דידי, "אנחנו נעלה את המתנדבים המופלאים האלו שנמצאים שם כדי לדבר ואני עצמי אספר כמה וכמה מהסיפורים היותר מרגשים שער"ן עשו. נארח באולפן את שי המבר המצוינת, שמי כמוה מבין כמה זה חשוב, והיא אפילו תקדיש שירים".

עבור הררי לא מדובר בעוד יום שידור רגיל, אלא יום גדוש בציפיות לעזור לאלו שעוזרים תמיד לאחרים. "נפנה בעיקר ללב של האנשים כי עמותה כזו צריכה להתקיים. כל המרכזים הלוגיסטיים זה המון כסף, הכול עולה כסף. זה לא עוד יום התרמה, זה חשוב מאוד מאוד. כל אחד שקרוב אליכם יכול להיות אחד מאלו שזקוק באותו הרגע, ושמענו מספיק סיפורים על כאלו שלא הקשיבו להם".

עמותת ער"ן פועלת כבר 50 שנה ומעניקה סיוע נפשי ועזרה רגשית למאות אלפי פונות ופונים הזקוקים לאוזן קשבת ולב פתוח. בשנה החולפת העניקו מתנדבי ער"ן סיוע ליותר מ־305 אלף פניות מצוקה, והצילו את חייהם של 920 נפשות בישראל. לתרומה לעמותה התקשרו 6407* - ועיזרו להציל חיים.

עריכה: שני רומנו

22/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דידי הררי במשדר התרמה לעמותת ער"ן
דידי הררי במשדר התרמה לעמותת ער"ן  |  צילום: 103fm
Paris