בן כספית ואריה אלדד

"החלטת הסיוע ההומניטרי חשובה - הייתי נזהר עם המילה תיווך"

מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז בתגובה לעמדה הישראלית על הפלישה הרוסית לאוקראינה: "מצבנו מול האמריקנים טוב" • הוסיף: "שואפים לעשות יותר"


היום (ד') החל יומה השביעי של הפלישה הרוסית באוקראינה, שהובילה עד כה לאבדות רבות בנפש בשני צדי המתרס, ביניהם אזרחים וילדים. לטענתה של רוסיה, כוחות הצבא הרוסי השתלטו על העיר חרסון, ידיעה שהוכחשה על ידי הצד האוקראיני. לדברי סגנית השגריר נועה פורמן שנשאה אתמול (ג') דברים באשר לנושא, היא טענה שהמתקפה היא הפרה חמורה של הסדר הבינלאומי. מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm והגיב לדברים.

"משרד החוץ קיבל המלצה מהדרג המקצועי של משרד החוץ, ואני לא מדבר על עצמי, ואמר לשר החוץ שאנחנו ממליצים בגלל המדיניות, שרוצים לקרוא לה זהירה אבל אני חושב שהיא מתוחכמת ויש בה אלמנט של איזונים, ושאנחנו ממליצים שאת הנאום הזה תישא סגנית השגריר, דיפלומטית ותיקה שמאוד מוערכת וניסיונה באו"ם בניו יורק רב", הבהיר אושפיז בפתח השיחה.

לדבריו, "אנחנו מסתכלים על קשת מאוד רחבה של מגעים שלנו עם האמריקאים. המסקנה שלי, ואני בודק את זה מספר פעמים ביום כי זו שאלה לגיטימית איך האמריקאים מסתכלים על המדיניות שלנו, היא שמצבנו מול האמריקאים, בעת הזו בהינתן כל מה שעשינו ולא עשינו, הוא טוב. זה לא אומר שלא צריך להסתכל על זה כל הזמן ולעשות את התיקונים הנדרשים".

עוד הדגיש כי "אני לא טוען שכולם חושבים שכל מה שאנחנו עושים כל הזמן הוא מושלם, אני חושב שזו תהיה טעות לחשוב ככה. אנחנו כל הזמן מייצרים מדיניות שמכניסה לתוך הסיר שלה את העניין הערכי. שר החוץ הגדיר לנו את זה מההתחלה שיש פה אלמנט ערכי, אלמנט של היחסים שלנו עם ארה"ב ועם שותפות אחרות ובסוף בסוף אנחנו גם נמדדים ביכולת שלנו לעזור לאזרחי ישראל לצאת במהירות האפשרית מאוקראינה וגם לטפל ביהודים".

"בית חולים שדה זו אופציה, האמצעי הזה נדון"

בהמשך דבריו, ביקש מנכ"ל משרד החוץ לדייק, וטען: "לצד זה, יש פה מחויבות מאוד גבוהה של ממשלת ישראל ובטח של משרד החוץ, שלי אישית ושל שר החוץ, לביטחון שליחה של מדינת ישראל שנמצאים עכשיו בצידו הפולני במעבר הגבול. ואני מדבר על כל שליחיה, לא רק הדיפלומטים הישראלים".

בזמן שארה"ב רוצה שישראל תשלח נשק לעזרת אוקראינה, עולה השאלה האם גם הם שולחים. אושפיז השיב: "יש סיוע צבאי שארה"ב מעבירה לאוקראינה, יש סיוע צבאי של חברות נאט"ו. אני חושב שההחלטה הישראלית לשים דגש חזק מאוד על סיוע הומניטרי, ויש הרבה אנשים שעוסקים בזה תוך כדי שאנחנו מדברים, היא החלטה חשובה ונכונה אבל אני גם רוצה להדגיש שההחלטה הזו מתנהלת כמו דלתא, אנחנו כל הזמן מתרחבים. אני חושב שבעוד 48 שעות אנחנו נעשה ושואפים לעשות הרבה יותר ממה שאנחנו עושים עכשיו. בית חולים שדה זו אופציה, האמצעי הזה נדון".

על שיחתו של ראש הממשלה נפתלי בנט עם נשיא אוקראינה זלנסקי, אמר: "למיטב הבנתי השיחה הסתיימה לפני דקות ספורות והיא הייתה שיחה טובה. אוקראינה מעריכה את התפקיד שישראל ממלאת וגם את היכולת של ישראל. יש עמוד מרכזי במדיניות החוץ, הביטחון והכלכלה של ישראל וקוראים לו הנכסיות הישראלי. אחד הנכסים הכי גדולים של מדינת ישראל זה היכולת לדבר עם ראשי מדינות ושרי חוץ".

"זה לא טריוויאלי בכלל שבאמצע משבר בסדר גודל כזה עולמי מגיע לפה הקנצלר והוא מגיע לפה בין היתר כדי לבטא את היחסים המיוחדים עם ישראל והם גם אמרו לנו הגרמנים שהם באים לפה מתוך הכרה איתנה בחשיבות היחסים. יש מעט מאוד מדינות שיודעות לעשות את זה מהקשת של המדינות תוך שעה נתונה. זה נכס גדול מאוד, האמריקאים מכירים ביכולת שלנו וגם האוקראיניים", הוסיף.

"למדינת ישראל אין יכולת לצערי להיכנס לאודסה ולהוציא את יהודייה"

בנוסף, הביע את דעתו בכל הקשור לתפקידה של ישראל בתוך מלחמת רוסיה־אוקראינה ולסוגיית העולים. "הייתי נזהר מהמילה תיווך אבל אנחנו כן יכולים לבוא במגע עם צדדים רבים של הסוגייה הזאתי ולנסות לשים להם על השולחן לפחות את האלמנט של חשיבות השיח ביניהם. עלייה היא חלק בלתי נפרד ממהות הציונות. מה שאני רואה בשבועות האחרונים זה ערך - ההתגייסות של ממשלת ישראל והתגייסות הסוכנויות והמשרדים הממשלתיים הישראלים שמופקדים על הנושא הזה. האם זה נקי מבעיות ואתגרים? בוודאי שלא".

"למדינת ישראל אין יכולת לצערי להיכנס לאודסה ולהוציא את יהודייה. עם אותו מצב קשה אנחנו מתמודדים גם בערים אחרות באוקראינה. יש שם משהו כמו 180 אלף זכאי חוק השבות ויש מחויבות של מדינת ישראל גם כמנגנון אבל יותר מזה - זה ערך של המדינה ושל החברה הישראלית", ציין אושפיז.

"אנחנו יודעים בדיוק על מה אנחנו מגנים"

בהמשך השיחה, ביטל מנכ"ל משרד החוץ את הטענה כי היה פה כשל מודיעיני שלנו, והסביר: "הערכות מודיעיניות זה דבר שיש לו אבולוציה. מה שחושבים חודש לפני לא בהכרח זה מה שחושבים שבועיים לפני וזה דבר טבעי ונכון. זה מה שקורה במודיעין וזה מה שקורה בדיפלומטיה".

"יש לנו הגדרות אינטרסים מאוד ברורות משר החוץ וראש הממשלה, אנחנו יודעים בדיוק על מה אנחנו מגנים. אני חושב שאנחנו מנהלים מדיניות מאוד מתוחכמת, חכמה, מאוזנת וגם יעילה. עכשיו אנחנו צריכים להסתכל עליה כל שעה ולוודא שזה מה שקורה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

02/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת רוסיה אוקראינה
מלחמת רוסיה אוקראינה  |  צילום: ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images
Paris