איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"המשכירה השיבה לי שבאופן רשמי אין מלחמה בקייב"

דנה סקובלב המתגוררת בקייב שבה לארץ בשל המצב, אך בעלת הבית באוקראינה דורשת ממנה תשלום שכר דירה מלא • עו"ד אסף זקמן הגיב


"חברים, מי פי שוכר דירה בקייב? בעלי הדירות דורשים מכם תשלום? בעלת הדירה שלי טוענת שאין מלחמה בקייב, ורוצה תשלום על הדירה": כך כתבה דנה סקובלב, בחורה צעירה ששכרה דירה בקייב, והחליטה לשוב למשפחתה בישראל רגע לפני שנכנסה אוקראינה ללחימה מול רוסיה. כעת, בעלת הבית בביתה בקייב דורשת תשלום מלא של שכר הדירה חרף המצב. 

בשיחתה עם ליאת רון ומתן חודורוב ב־103fm ושיתפה בפרים נוספים על הסוגיה: "בשנתיים האחרונות אני גרה בקייב. הגעתי לארץ לפני שבועיים כדי להרגיע את המשפחה שלא ידאגו, ותכננתי לחזור אחרי שבועיים כשהכל יירגע. המצב החמיר ונאלצתי להישאר פה. באופן מפתיע בתחילת מרץ אני מקבלת טלפון מבעלת הדירה, שפשוט שואלת איפה הכסף ואומרת שאני צריכה לשלם על כל החודש. אי אפשר להגיע לקייב, אין טיסות, גם ברכב פרטי אין דרך להגיע ואם יש היא מאוד מסוכנת. השוכרת מודעת לכך שהכנס פנוי, אך לא תיכננתי לחזור לארץ והדברים שלי עדיין שם, זה לא שברחתי מהדירה. אני משלמת 2,000 דולר לחודש, זו רק שמועה שזול שם". 

"היא אפילו לא הציעה תשלום סמלי לכסות הוצאות, היא פשוט דורשת את הסכום המלא", הוסיפה. "אמרתי לה שזו מלחמה ולא מצב רגיל, היא אמרה לי שבאופן רשמי אין מלחמה. אני נמצאת בין הפטיש לסדן כי החפצים שלי עדיין בדירה. אני מנסה לדבר איתה ולהגיע לסכום סמלי כלשהו, מבין כל מקומי שדיברתי איתו, אף אחד לא קיבל דרישה כזו מבעלי הדירות". 

לשיחה הצטרף עורך הדין אסף זקמן ממשרדו של עו"ד אברהם ללום המתמחה בנדל"ן בארץ ובחו"ל, והגיב לדברים: "לבי עם דנה ועם כל תושבי אוקראינה, אנו לצדם בכל הנדרש. יש לנו משרד בקייב עם עורכי דין שפועלים שם, אנו מקבלים לא מעט פניות כאלה. בגדול, אנו קודם כל ניגש להסכם ונראה מה רשום שם. על פי החוק באוקראינה, דנה אמורה לתת התראה של חודש ימים מראש, אבל אנו נמצאים בסיטואציה שנחתה עלינו. אני מניח שבסופו של יום הרשויות באוקראינה יכירו במלחמה בכוח עליון, ודנה תוכל להשתמש בטריק הזה". 

עריכה: מיכל קדוש 

03/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת רוסיה אוקראינה
מלחמת רוסיה אוקראינה  |  צילום: SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images
Paris