בן כספית ואריה אלדד

"שר החוץ הורה על עמדות קבלת פנים לכל הפליטים"

סגן השר עידן רול, על הסיוע ההומניטרי של ישראל לאוקראינה: "לאור ההסלמה בלחימה, התקבלה החלטה שהם יעלו מהצד השני של מעברי הגבול"


בימים אלה, מנסים ישראלים ויהודים רבים לעשות את דרכם החוצה מאוקראינה, זאת נוכח ההפצצות הרבות של הכוחות הרוסים באזור שהפך למוכה קרבות, זה היום השמיני. כיצד נערכת מדינת ישראל להברחת הישראלים מהמקום?

סגן שר החוץ עידן רול (יש עתיד) שוחח עם אריה אלדד ורוני בר־און והתייחס למאמצי החילוץ: "משרד החוץ עושה עבודה יוצאת דופן כדי לסייע לישראלים ויהודים לצאת מאוקראינה. שר החוץ הורה על הקמת עמדות קבלת פנים בגבולות לכל אותם פליטים, אנו עושים כל מה שאנו יכולים. יש נציגים בגבולות. אנו לא יכולים לסייע מעומק אוקראינה אך כן מסמוך לגבול, ואנו מנסים לעדכן גם בתקשורת וגם ברשתות בכל רגע נתון לאן עדיף להגיע.  אנו מנהלים את המערכה הזאת כדי לאפשר לכל מי שרוצה לצאת לעשות זאת. אנו קוראים לכל הישראלים שנמצאים באוקראינה לעזוב את המדינה".

עוד הוסיף: "זה מסובך ומורכב, אני יודע שיש תסכול גדול, זו חיוויה קשה ואיומה ואנו מנסים להקל על האנשים. כשמדובר בתורי ענק של פליטים זה לא דבר שמתבצע בקלות. על הגבול יש לנו מספר שגרירים וקונסולים, יש שם גם תחלופה וגיבוי כוחות. הנושא מנוהל כמצב חירום כבר שלושה שבועות, אני מאוד גאה בעבודה של האנשים שלנו. חשוב שיידעו שהציוד שנשלח, שלושה מטוסים מלאים, הוא ציוד לפי דרישת האוקראינים. מה שהם ביקשו הם קיבלו. אני מדבר על סיוע הומניטרי, ואני מציע לא להקל בזה ראש. אנו נכונים להרחיב את הסיוע. החל דיון על בית חולים שדה, יש עוד הרבה גופים שנתרמו, הפרטים לגבי איך מקימים דבר כזה עוד לא נסגרו".

בסיום דבריו, הבהיר סגן השר: "אני חושב שצריך להכניס לפרופורציה גם את המעמד שלנו בזירה הבינלאומית. אנחנו מאוד קשובים ומבינים את המצוקה והקטסטרופה ועושים כל מה שאנו יכולים, אך עדיין למדינת ישראל יש מערך שיקולים. אנחנו ביחסים טובים ובדיבור שוטף עם כל הגורמים, רוסיה, אוקראינה וארה"ב, ההתנהלות הדיפלומטית עדינה ולא נעשית בכותרות". 

עריכה: מיכל קדוש 

03/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עידן רול
עידן רול  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris