אודי סגל וענת דוידוב

אין טעם למלחמה: מקדונלד'ס לא תפעל ברוסיה

הרשת האמריקנית הודיעה על סגירה זמנית של כל הסניפים שלה ברוסיה בתגובה לפלישה לאוקראינה • חבר הכנסת ולדימיר בליאק וההיסטוריון שי ברץ, הגיבו


ענקית המזון מקדונלד'ס הודיעה אמש (ג') על סגירה זמנית של 850 סניפיה ברוסיה, זאת בעקבות הפלישה של רוסיה לאוקראינה. ההיסטוריון שי ברץ הסביר על ההיסטוריה שבמהלך, וחבר הכנסת ולדימיר בליאק (יש עתיד) שיתף בזיכרונותיו מפתיחת הסניף הראשון של מקדונלד'ס ברוסיה.

תחילה סיפר ברץ על תהליך הקמת הסניף הראשון של מקדונלד'ס ברוסיה. "בעצם הסניפים של מקדולנד'ס רוסיה הם סניפים של מקדונלד'ס קנדה. הסיפור מתחיל מזה שב־1972 או 71, הופיע אדם אצל עורך דין ידוע בשם ג'ורג' כוהון, כוהון זה כהן כמובן, ואמר שהוא מתחיל משא ומתן עם מקדונלד'ס, והוא רוצה את הסיוע המשפטי שלו. העסקה לא יצאה לפועל, כי מקדולנד'ס לא הסכים לתת בלעדיות, אבל כהן התלהב מהעניין ואמר, 'אני אקח את הדבר על עצמי'. הוא זנח את העיסוק המשפטי שלו ונהיה זכיין של מקדונלד'ס בקנדה", אמר ברץ.

ברץ המשיך וסיפר: "החלק הבא בסיפור מתרחש ב־1976 באולימפיאדת מונטריאול. לכהן היו אוטובוסים שהיו לוקחים את הילדים והזקנים שעבדו במקדונלד'ס לסניפים שהיו פרוסים על הכבישים העיקריים של קנדה, והממשלה גייסה את האוטובוסים שלו בשביל להסיע את הספורטאים מהמעונות שלהם למתקנים ובחזרה. כהן עצמו היה עוצר את האוטובוסים ומחלק לספורטאים קופונים לביג מק חינם, עד שהוא הגיע לאוטובוס אחד של נבחרת רוסית כלשהי".

לדברי ברץ, "כשכהן ניסה להיכנס לאוטובוס, היה שם קומיסר שלא רצה לתת לו להיכנס, בגלל שהרוסים לא רצו קשר בין הספורטאים שלהם לזרים, ואז כהן הסביר לו, 'אנחנו עוד בקנדה, זה האוטו שלי. אתה לא תגיד לי לא לעלות'. הוא עלה לאוטו, חילק להם קופונים ולקח את כל הספורטאים למקדונלד'ס כלשהו במונטריאול. ואז הוא ראה שהם מתלהבים בצורה לא נורמלית, ואמר, 'זה משהו שצריך לעשות'. עכשיו, צריך להבין, הממשלה הרוסית לא נתנה למקדונלד'ס להיכנס לרוסיה, כי הם לא אהבו את האמריקנים. אבל כשהופיע מישהו שהוא קנדי, זה היה להם יותר קל".

עברו 14 שנה ובסופו של דבר נפתח הסניף ההיסטורי הזה בכיכר פושקין במוסקבה, נכון?
"נכון. וכשהסניף נפתח היו שתי בעיות, היו שם תורים של מאות אנשים. האמריקנים והקנדים שהקימו את הסניף לא הבינו בכלל איך הרוסים מסוגלים לחכות כל כך הרבה זמן. הדבר השני שהיה, זה שברגע שפתחו את המסעדה, נכנסו איזה 300 איש לסניף, התיישבו על יד השולחנות וחיכו למלצרים. אז פשוט העסק לא עבד".

"זה היה חלום למערב החופשי"

בהמשך שיתף חבר הכנסת ולדימיר בליאק (יש עתיד) בזיכרונותיו מהביקור בסניף מקדונלד'ס הראשון ברוסיה. "הסניף הראשון נפתח בינואר 1990. אני חושב ששבועיים אחרי, הייתי בדרך מתחרות בדנייפרו באוקראינה, עם נחיתת ביניים במוסקבה. אני זוכר שנחתנו במוסקבה ופשוט רצנו לכיכר פושקין", אמר.

כמה זמן עמדת בתור?
בליאק: "שעה וחצי עמדנו בתור כאורך הגלות, בקור".

לדברי בליאק, הביקור במקדונלד'ס "היה חלום למערב החופשי, למשהו אחר, לחופש, לזכויות הפרט. זה היה סמל. יתרה מזאת, לקחתי את הכוס הממותגת איתי לסיביר, להראות להורים", והוסיף: "אני חושב שכל התהליך שעברתי עם פתיחת המדינה למערב, עם כל מה שזה מסמל, חופש הביטוי, חופש הפרט, בהחלט זה השפיע, ולכן עכשיו אני תופס את זה כסוג של נחיתת מסך הברזל חזרה".

אתה זוכר את הטעם הראשון של הנגיסה של הקציצה?
בליאק: "זה משהו אחר לגמרי שלא הכרתי".

עריכה: אמיתי דואק

09/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מקדונלדס - ארכיון
מקדונלדס - ארכיון  |  צילום: Getty Images
Paris