איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ההערכה היא שיגיעו לכאן כ־15 אלף פליטים"

סיגל מורן, מנכ"לית משרד הרווחה, על תוכנית הסיוע לפליטים מאוקראינה שלא זכאים לחוק השבות: "ההתארגנות מטרופת, אנו מוצפים בפניות"


מלחמת רוסיה-אוקראינה ממשיכה ופליטים רבים מגיעים ארצה ומבקשים מקלט. חלקם אינם זכאי חוק השבות, דבר שמערים קשיים על קליטתם בישראל. משרד הרווחה גיבש תוכנית סיוע מיוחדת עבור אותם פליטים, שכוללת מקומות לינה, סיוע נפשי, ביגוד וביטוח רפואי. מנכ"לית המשרד סיגל מורן שוחחה עם ענת דוידוב ב-103fm ועדכנה בפרטים.

"אנחנו בהתארגנות מטורפת", אמרה מורן. היא העריכה כי מערך הסיוע יפעל במתכונת מלאה החל מהשבוע הבא, "אנחנו כבר עכשיו מקבלים פניות ומשתדלים לתת את המענה הטוב ביותר שאפשר לכל מי שפונה". כיום, יש בישראל כ-6,000 פליטים שאינם זכאי חוק השבות, והצפי הוא שיגיעו כ-15,000 סך הכול.

"בנינו סל של מענים שהוא סל דיפרנציאלי", הסבירה מנכ"לית המשרד. "בממוצע זה יוצא כ-1,000 ש' לאדם לחודש. אנחנו מדברים על ביטוח רפואי לכולם, זה בסיס. לא טוב שיסתובבו בארץ אנשים שאין להם ביטוח רפואי. ביטחון תזונתי, ביגוד, אלה צרכים פיזיים. הסל גמיש ומאפשר לתת את המענים. גם מענים נפשיים, תמיכה לאנשים שעשו מסע ארוך בדרך לכאן. גם לינה, קורת גג לאלה שאין להם. יצרנו הסכמים עם אכסניות, שנוכל להלין אותם. המענה כרגע הוא ל-3 חודשים. גם לאנשים עם בעלי צרכים מיוחדים יש לנו מכלול של מענים".

    

עריכה: עופרי גליכמן

16/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סיגל מורן
סיגל מורן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris