גדעון אוקו

נשק כימי באוקראינה? "אני חושב שזו אפשרות"

ראש אמ"ן לשעבר אלוף (מיל') עמוס ידלין על מלחמת רוסיה־אוקראינה • הוסיף: "אין מגבלה על ישראל להמשיך את הפעילות החשאית נגד איראן לאחר ההסכם"


היום (ו') נפתח היום ה־23 מאז שהחלה הפלישה העקובה מדם לאוקראינה, שהובילה לקורבנות רבים משני צדי המתרס ואינספור פליטים שאיבדו את כל מה שהיה להם. האם פוטין עתיד להמשיך ולהסלים את המצב המתוח ממילא? אלוף (מיל') עמוס ידלין, לשעבר ראש אמ"ן ועמית בכיר באוניברסיטת הווארד, שוחח עם ניסים משעל ב־103fm והגיב לדברים.

"מקובל מאוד שבמקביל ללחימה יהיה גם משא ומתן, אבל מה שחשוב להבין הוא האם המשא ומתן הזה הולך לאיזשהו מקום", טען ידלין והבהיר: "להערכתי, הפער בין 2 הצדדים הוא מאוד גדול ובשלב הזה הם ניצבים בפני דילמה אכזרית - לקבל הסכם שיציג אותם ככאלה שלא השיגו את היעדים לטובתם יצאו למלחמה או לוותר על חלקים מארצם. שני הצדדים לא בשלים לוויתור הזה, ולכן הם נגררים להמשך המלחמה. זה לא פשוט, כי לרוסים יש אבדות גדולות והלוגיסטיקה שלהם לא תומכת. פוטין מודע למה שקורה לצבא שלו, שלא סיפק את הביצועים להם ציפה, אך הוא אומר לעצמו שאם יפסיק עכשיו הוא יישאר עם בעיית מוניטין קשה מאוד. הרי רוסיה היא מעצמה וכשמעצמה יוצאת למלחמה, היא לא נמדדת בימים או בשבועות".

עוד הוסיף: "פוטין חושב כמו ראש מעצמה וברגע הזה הוא מרגיש שאם יפסיק ההימור שלו נכשל. הוא כמו מהמר ליד השולחן, מגדיל את גובה ההימור. אז או שזה יצליח לו, או שהוא ימשיך להיכשל בגדול - ואז תהיה סכנה מסוג אחר לגמרי, כלומר מעבר לכלי נשק שעד היום הוא לא השתמש בהם אלא רק רמז עליהם". על החשש מנשק כימי, אמר: "אני חושב שזו אפשרות, זה על השולחן כבר שבועיים, אבל אני עדיין חושב שהוא רחוק מזה. צריך לתת לו את הצידוק למהלך הזה - פוטין לא חושב במונחים של מלחמת ששת הימים, אלא במונחים ארוכים יותר".

"יש היום מבוכה בבייג'ין ומחשבה שנייה האם לתמוך ברוסים"

בהמשך השיחה עם ניסים משעל ב־103fm, עוד התייחס ראש אמ"ן לשעבר לתפקידה של סין במלחמה והדגיש: "כשהסינים נתנו אור ירוק לרוסים, הם חשבו את מה שפוטין חשב - שיהיה מבצע משטרתי, שתוך כמה ימים תסולק הממשלה האוקראינית ושארצות הברית שוב תתחלש כפי שקרה בפקיסטן. זה היה הימור לא נכון ולדעתי יש היום בהחלט מבוכה בבייג'ין ומחשבה שנייה האם להמשיך לתמוך ברוסים. לכן, השיחה עם ביידן כה חשובה".

לסיכום, התייחס ילדין לסוגייה האיראנית וההתקדמות אל הסכם ואמר: "ישראל לא חלק מההסכם, והשיקול אם להמשיך את הפעילות החשאית תלוי במה עושים האיראנים. אין מגבלה על ישראל להמשיך את הפעילות החשאית גם כשיש הסכם. מה שישראל תצטרך לעשות, זה להכין את עצמה למקרה של התקדמות לקראת סוף ההסכם, שאז לאיראנים מותר להגדיל את תוכנית הגרעין כמעט בצורה בלתי מוגבלת, ישראל צריכה להיות מוכנה עם האופציה. אנחנו מדינה חזקה ולא תלויים באמריקאים, אבל מאכזב לראות איך שהם מוכנים לוותר בנושא הזה. עם זאת, אני חוזר ואומר שזה עדיין לא גמור".

עריכה: דוד זבולוני 

18/03/2022

ישראל במלחמה - 103fm


עמוס ידלין
עמוס ידלין  |  צילום: פלאש90
Paris